Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Δικαίωμα του καθενός είναι "....να στρώνει όπως θέλει να κοιμηθεί"!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, fontas said:

Καλημέρα, 

Σε δήλωση του 4178/13 η οποία βρίσκεται σε κατάσταση "Υπαγωγή" έχουν ανέβει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, έχουν πληρωθεί κάποιες δόσεις όμως δεν έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου, οπότε δεν προχωράει σε οριστική υπαγωγή.

Θεωρείτε πως μετα την 30/9 η δήλωση θα μεταφερθεί στον 4495? Θα επαναυπολογιστεί? Έχει κάποια υποχρέωση ο μηχανικός?

Έχω ακριβές ίδια περίπτωση, δεν θεωρώ ότι έχουμε κάποια υποχρέωση. Εμένα ο πελάτης μου σταμάτησε να πληρώνει δόσεις και δίνει όποτε έχει για αυτό δεν κάλυψε έως τώρα το 30%. Ερώτηση όταν πας σε οριστική υπαγωγή δήλωση του 4178 οι δόσεις μπορούν να αποπληρώνονται κανονικά πιστεύω ε?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, mantsos said:

Έχω ακριβές ίδια περίπτωση, δεν θεωρώ ότι έχουμε κάποια υποχρέωση. Εμένα ο πελάτης μου σταμάτησε να πληρώνει δόσεις και δίνει όποτε έχει για αυτό δεν κάλυψε έως τώρα το 30%. Ερώτηση όταν πας σε οριστική υπαγωγή δήλωση του 4178 οι δόσεις μπορούν να αποπληρώνονται κανονικά πιστεύω ε?

Ναι δεν αλλάζει κάτι στις δόσεις

Link to comment
Share on other sites

Με την πληρωμή του παραβολου, ακόμα κι εαν το αφήσουμε σε Αρχικη Υποβολή, θεωρείται ότι έχει γίνει υπαγωγή. Ωραία μέχρι εδώ. 

Το δικαίωμα για έκπτωση 20% για εφάπαξ δεν το χάνουμε εαν το αφήσουμε σε αρχική υποβολή για παραπάνω από ένα μήνα απο την πληρωμή του παραβόλου? 

Δηλαδή εαν το περάσουμε σε Υπαγωγή πολύ αργότερα, θα έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε 20% μείωση προστίμου για εφάπαξ πληρωμή 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Θεωρώ πως ναι....

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό, γιατί έτσι εξασφαλίζουμε στον πελάτη, αρκετό χρόνο για να μαζέψει τα χρήματα για την πληρωμή του προστίμου χωρίς να χάνει την έκπτωση του 20% εφάπαξ

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος είναι συγκεκριμένος. Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, όπως αυτή αναφέρεται στην παράγραφο 1, παρέχεται έκπτωση είκοσι τοις εκατό (20%) επί του συνολικού ποσού του προστίμου.

Η 1 ορίζει την υπαγωγή ως την καταβολή παραβόλου και όχι την ταμπέλα "Υπαγωγή" του λογισμικού οπότε δεν ξέρω αν μιλάτε για άτυπη παράτηση από πείρα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gktpgeue said:

Ο νόμος είναι συγκεκριμένος. Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα της ημερομηνίας υπαγωγής, όπως αυτή αναφέρεται στην παράγραφο 1, παρέχεται έκπτωση είκοσι τοις εκατό (20%) επί του συνολικού ποσού του προστίμου.

Η 1 ορίζει την υπαγωγή ως την καταβολή παραβόλου και όχι την ταμπέλα "Υπαγωγή" του λογισμικού οπότε δεν ξέρω αν μιλάτε για άτυπη παράτηση από πείρα.

Είχα κάνει αυτή την ερώτηση ακριβώς στο ΤΕΕ  μου είπαν ότι  αφήνεις την ταμπέλα στην αρχική υποβολή και όταν θα πάει σε υπαγωγή που θα δηλώσει τον τρόπο πληρωμής από τότε υπολογίζεται ο μήνας.Ελπιζω να μου τα είπε σωστά!!

Link to comment
Share on other sites

Λάθος! Το τέλος του επόμενου μήνα, με βάσει τον ισχύοντα νόμο, υπολογίζεται από την ημερομηνία εξόφλησης του παραβόλου! Από το ΤΕΕ σου είπαν σαχλαμάρες!!! Αυτοί ολιγωρούν και δεν το έχουν φτιάξει σωστά στο σύστημά τους!!! Με βάσει το σύστημα και σε 3 χρόνια να κάνεις υπαγωγή θα πάρεις την έκπτωση!!! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι, είναι και νόμιμο!!! Γι' αυτό οι ανευθυνοϋπεύθυνοι γράφουν χαρακτηριστικά (με άλλα λόγια) ".....εμείς δεν φέρουμε καμία ευθύνη για τη σωστή εφαρμογή του νόμου. Την ευθύνη τη φέρουν αποκλειστικά οι διαχειριστές μηχανικοί των δηλώσεων κ.λπ."!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.