Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 35 - Ν. 4495/17] Προέγκριση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Νομίζω ότι η κατ. 3 σε καλύπτει

Κατηγορία 3

α) ανέγερση κτιρίου σε εντός εγκεκριμένου σχεδίου περιοχή, επιφάνειας έως χίλια (1.000) τ.μ. δόμησης για ειδικά κτίρια και έως δύο χιλιάδες (2.000) τ.μ. δόμησης για κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικίας,
γ) ανέγερση κτιρίου σε οικόπεδο εντός οριοθετημένου οικισμού με το από 24.4.1985 π.δ. (Δ181) για κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικίας,
δ) προσθήκη δόμησης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο, με χρήση κατοικίας,
ε) προσθήκη δόμησης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο, με χρήση ειδικού κτιρίου, εφόσον η προσθήκη δεν υπερβαίνει το πενήντα τοις εκατό (50%) της υπάρχουσας δόμησης σε εντός και εκτός σχεδίου δόμηση,
στ) αλλαγές χρήσης κτιρίων ή αυτοτελών οριζόντιων ή κάθετων ιδιοκτησιών που βρίσκονται σε εντός ή εκτός σχεδίου περιοχές,

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, venezia said:

Νομίζω ότι η κατ. 3 σε καλύπτει

Κατηγορία 3

...α) ανέγερση κτιρίου σε εντός εγκεκριμένου σχεδίου περιοχή, επιφάνειας έως χίλια (1.000) τ.μ. δόμησης για ειδικά κτίρια και έως δύο χιλιάδες (2.000) τ.μ. δόμησης για κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικίας,

Είμαι εκτός σχεδίου. Αν ήμουν εντός, θα με κάλυπτε.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ναι, έχεις δίκιο!.  Είναι εκτός σχεδίου.Το σκέφτομαι για κατηγορία 3 για την αλλαγή χρήσης και προσθήκης σε κατοικία. Και ταυτόχρονη έκδοση εεμκ για μια μικρή αποθήκη μέχρι 15 τ.μ.. καθώς δεν βλέπω άλλη λύση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zulumpo said:

.... Και ταυτόχρονη έκδοση εεμκ για μια μικρη αποθήκη μεχρι 15 τ.μ.. καθώς δεν βλέπω άλλη λύση.

Οι αποθήκες 15 τ.μ. με ΕΕΔΜΚ προαπαιτούν έγκριση Δ/νσης Γεωργίας για καλλιεργήσιμο γεωτεμάχιο .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα αν βγάλουμε προέγκριση οικοδομικής άδειας, έχουμε ένα χρόνο να καταθέσουμε τα υπόλοιπα σχέδια της άδειας για να βγει. Αν δεν προλάβαιμε, μπορούμε να καταθέσουμε ξανά για προέγκριση με νέα αίτηση ή δεν γίνεται στο ίδιο οικόπεδο να βγει δεύτερη φορά προέγκριση?

Επίσης αν βγει η προέγκριση και αλλάξει κάτι σε σχέση με την εκτός σχεδίου δόμηση, πχ συντελεστής δόμησης, είμαστε κατοχύρωμένοι σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τη γνώμη σας για το παρακάτω:

Ενω στο άρθρο παρ. 1 αναφέρεται "Η διαδικασία προέγκρισης για την έκδοση οικοδομικής άδειας είναι προαιρετική και αφορά κάθε κατηγορία έκδοσης άδειας του άρθρου 36", παραμένει σε ισχύ η παρ.2 στην οποία αναφέρεται:

"Κατ’ εξαίρεση, η προέγκριση οικοδομικής άδειας είναι υποχρεωτική στις εξής περιπτώσεις :
α) σε νεοαναγειρόμενα κτίρια με επιφάνεια που προσμετράται στη δόμηση μεγαλύτερη των τριών χιλιάδων (3.000) τ.μ. και προσθηκών σε υφιστάμενα κτίρια με συνολική προκύπτουσα επιφάνεια προσμετρούμενη στη δόμηση μεγαλύτερη των τριών χιλιάδων (3.000) τ.μ."

Άρα άνω των 3000 μ2 συνεχίζει να είναι υποχρεωτική η προέγκριση?

 

Link to comment
Share on other sites

σωστά αλλά πέραν αυτής της περίπτωσης υπάρχουν και άλλες εξαιρέσεις για τις οποίες η προέγκριση παραμένει ως υποχρεωτική

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ΚΑΝΑ said:

σωστά αλλά πέραν αυτής της περίπτωσης υπάρχουν και άλλες εξαιρέσεις για τις οποίες η προέγκριση παραμένει ως υποχρεωτική

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω ανοιξει εργο προ διετιας για προεγκριση οικοδομικης αδειας. Σημερα (τοσο εκανε να βγει η προεγκριση) οι ιδιοκτητες απο 3 εγιναν 2. Δεν μου επιτρεπει το συστημα να προβω σε αλλαγη. Πως γινεται;

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα - akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.