Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/2017] Εργασίες με Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

Εφόσον πρόκειται για υφιστάμενα σχέδια (πχ τοπογραφικό) και προϋπολογισμό, βεβαίωση Μηχανικού, αίτηση ιδιοκτήτη νομίζεται ότι θέλει ψηφιακή? 

Δεν δημιουργώ νέα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω μία, ίσως χαζή, ερώτηση.

Για τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης, σε τοίχο διαμερίσματος, ο οποίος είναι κολλητός με το όριο του οικοπέδου και ουσιαστικά αν τοποθετήσουμε την θερμομόνωση, αυτή θα ξεπεράσει τα όρια του οικοπέδου μας και θα περάσουμε στο δίπλα οικόπεδο, υπάρχει κάποια νομοθεσία που να το απαγορεύει αυτό?

Αυτό που βρήκα εγώ είναι στο 4067/2012 άρθρο 11, παράγραφος 6,κ, να αναφέρει για θερμομόνωση εντός Δ και εκτός ρυμοτομικής γραμμής. Είχα μια συζήτηση με έναν συνάδελφο για το θέμα και θα ήθελα να ρωτήσω νομικά που αναφέρει ότι είναι πολεοδομική παράβαση η παραπάνω τοποθέτηση θερμομόνωσης.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το όριο του οικοπέδου ταυτίζεται με την εξωτερική παρειά του τοίχου πως θα πας να κάνεις θερμοπρόσοψη;

Θα έχεις παραβιάσει το ξένο οικόπεδο με την κατασκευή αυτή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σαν σκέψη, και εγώ αυτής της άποψης είμαι, και σε όσες πολεοδομίες ρώτησα αυτό μου είπαν, εκτός από της Θεσσαλονίκης που με συναίνεση του ιδιοκτήτη του διπλανού οικοπέδου, μου είπαν ότι μπορούν να μου βγάλουν, χωρίς να μου πούνε που βασίζονται.

Παρόλα αυτά σε συζήτηση που είχα με συνάδελφο μου είπε ότι δεν έχει βρει κάπου στο νόμο να απαγορεύει να τοποθετηθεί θερμομόνωση εκτός οικοπέδου, και ψάχνω και εγώ τώρα στο ΝΟΚ μέσο κάποιον ορισμών να βρω κάτι αλλά δεν βρίσκω. Παραθέτω κάποιους ορισμούς παρακάτω.

42. Κτίριο είναι η κατασκευή που αποτελείται από χώρους και εγκαταστάσεις και προορίζεται για προσωρινή ή μόνιμη παραμονή του χρήστη.

Διευκρινίζεται ότι οι διαστάσεις του κτιρίου καθορίζονται από τον φέροντα οργανισμό αυτού και τους εξωτερικούς τοίχους πλήρωσής του. Στις ανωτέρω διαστάσεις δεν συμπεριλαμβάνονται τα υλικά επένδυσης του κτιρίου (σοβάδες, διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες κλπ μεγίστου πάχους έως 15 εκ.) καθώς και η άνω των 6 εκ. επιφάνεια εξωτερικής θερμομόνωσης.

30. Ιδεατό στερεό είναι το υπέργειο στερεομετρικό σχήμα μέσα στο οποίο επιτρέπεται η κατασκευή του κτιρίου και των εγκαταστάσεών του.

19. Εγκατάσταση είναι η κατασκευή ή υποδομή που προορίζεται ή απαιτείται για τη λειτουργία, εξυπηρέτηση και ασφάλεια των κτιρίων, όπως οι ανελκυστήρες, τα στοιχεία διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, κλιματισμού, δροσισμού, διανομής και εκροής ύδατος, θέρμανσης, φυσικού αερίου, τα θερμικά ηλιακά συστήματα, τα στοιχεία ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, τα στοιχεία μονάδων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (ΣΗΘΥΑ), οι καπναγωγοί, οι επιγραφές, οι κεραίες.

Link to comment
Share on other sites

σωστα [εννοώ για τον παυλο]

με τις καλημερες μου

οσο για την ΥΔΟΜ Θεσσαλονικης

λαθος σου τα ειπαν

 

δεν μπορεις να μπεις σε ξενο οικοπεδο με τπτ.

Ούτε "συναινεση" ισχυει...

Μονον αν σου μεταβιβασουν αυτη την λωριδα των 8-10 εκ.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμένα σε δύο Πολεοδομίες μάλιστα , εκτός Θεσσαλονίκης, το πέρασαν με συναίνεση του όμορου ιδιοκτήτη.

Η μία περίπτωση στον 3ο όροφο και η άλλη στον 4ο.

Δεν λέω ότι είναι το σωστό.

Απλά το καταγράφω σαν γεγονός.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

Δεν διαφωνώ μαζί σου, και εγώ αυτής της λογικής είμαι, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο επιχείρημα βάση νομοθεσίας. Μπορείτε να σε βοηθήσετε σε αυτό?

Διότι στον ορισμό του κτιρίου που ανέβασα παραπάνω δεν περιλαμβάνετε η θερμομόνωση και στον ορισμό του ιδεατού στερεού λέει ότι εκεί μέσα επιτρέπεται η κατασκευή του κτιρίου.

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις δηλαδή επιχείρημα που να σου λέει ότι δεν μπορείς να κατασκευάσεις κάτι σε ξένο οικόπεδο??

Δεν θα βρεις. Αρκεί η κοινή λογική και οι βασικοί κανόνες ιδιοκτησιακού δικαίου.

Link to comment
Share on other sites

η πολεοδομικη νομοθεσια  δεν "αντιστρατευεται" το Αστικο Δίκαιο

περι προστασιας της ιδιοκτησιας

υγ

ό,τι προειπε και η κατερίνα, με την οποια γραφαμε μαζι

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, karanus said:

Πάντως και εμένα σε δύο Πολεοδομίες μάλιστα , εκτός Θεσσαλονίκης, το πέρασαν με συναίνεση του όμορου ιδιοκτήτη.

Η μία περίπτωση στον 3ο όροφο και η άλλη στον 4ο.

Δεν λέω ότι είναι το σωστό.

Απλά το καταγράφω σαν γεγονός.

φυσικα και δεν ειναι σωστο...

εφοσον η μια οικοδομη ειναι χτισμενη στο "οριο"

ούτε διαφημιστικη πινακιδα δεν μπρει να βαλει στον "αερα" του διπλανου οικοπεδου.

 

[και δξ τι ειδους συναινεση ηταν αυτη]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.