Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 29 - Ν. 4495/2017] Εργασίες με Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας


Recommended Posts

34 λεπτά πριν, ppanag said:

ANDRKOR

όταν λέμε ικριώματα δεν εννοούμε το καβαλέτο !!!

το ότι χρησιμοποιείς ικριώματα μέσα σε ένα δωμάτιο δεν απαιτεί φάκελο ασφαλείας, αφού ο εργάτης δεν πατάει πάνω από τα 2 ή 3 μέτρα ύψος (δεν θυμάμαι ποιο είναι το όριο για να θεωρηθεί επικίνδυνη εργασία) !!!

Θα συμφωνούσα και εγώ αν δε υπήρχε ο παρακάτω ορισμός της σελ.2 (βλ. link http://library.tee.gr/digital/kma/kma_m1273/dosi.pdf

To καβαλέτο θεωρείται κινητό ικρίωμα με βάση τον ορισμό που δίνει το ΤΕΕ ΤΚΜ και το ΠΔ 778/80.

Υπάρχει  κάποιο επίσημο έγγραφο που δεν θεωρεί το καβαλέτο κινητο ικρίωμα;

Έχεις αντιμετωπίσει κάτι αναλογο σε ΥΔΟΜ;

Edited by ANDRKOR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι.

αλλαγη χρήσης από ισόγειο κατάστημα σε ΚΔΑΠ χωρίς να αλλάζει να αλλάζει απο Τία σχετικές μελέτες και τα αρχιτεκτονικά στον φάκελο της άδειας(2002) απλώς χρειάζεται να προστεθεί ένα wc δίπλα στο υπάρχον. Χρειάζεται έγκριση Ο.Α ή αναθεώρηση φακέλου ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , 

Θελω να κανω αλλαγη χρησης ισογειου χωρου σε πυλωτη απο κατοικια σε χωρο σταθμευσης. Εαν ο χωρος εδραζεται επι του εδαφους δεν προκυπτει επιβαρυνση φορτιων κατασκευης... Μπορω να παω με ΕΕΜΚ ή ενημερωση φακελου ?? με συμφωνη γνωμη συνιδιοκτητων για οδευση-ραμπα?? Τι λετε?? το εχει επιχειρησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, patrick2018 said:

Καλημερα , 

Θελω να κανω αλλαγη χρησης ισογειου χωρου σε πυλωτη απο κατοικια σε χωρο σταθμευσης. Εαν ο χωρος εδραζεται επι του εδαφους δεν προκυπτει επιβαρυνση φορτιων κατασκευης... Μπορω να παω με ΕΕΜΚ ή ενημερωση φακελου ?? με συμφωνη γνωμη συνιδιοκτητων για οδευση-ραμπα?? Τι λετε?? το εχει επιχειρησει κανεις?

Γνώμη μου είναι να το προσπαθήσεις έτσι στηριζόμενος εδώ: Αφού είσαι προς το ευμενέστερο.

Άρθρο 29    Ν4495

Διοικητικές πράξεις για την εκτέλεση οικοδομικών εργασιών

1.    Οικοδομική άδεια απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, η οποία δεν εμπίπτει στις εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας και αφορά ιδίως:

α) ανέγερση, προσθήκη και επισκευή κτιρίων,

β) κατεδάφιση κατασκευών εξαιρουμένων των περι- πτώσεων της παραγράφου 3,

γ) εκσκαφές ή επιχώσεις μεγαλύτερες του συν/πλην 0,80 μέτρα, καθώς και επιστρώσεις, διαμορφώσεις οι- κοπέδων και γηπέδων με σκοπό τη δόμηση,

δ) κατασκευή πισίνας,

ε) αλλαγή χρήσης, αν επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα στοιχεία του διαγράμματος κάλυψης ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους,

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

ισχύει ότι στα ειδικά κτίρια, χρήση καταστήμα, για δημιουργία χωρισμάτων εσωτερικά από γυψοσανίδα, που τροποποιεί τα ηλεκτρικά ως προς το διακόπτη για το φως και την παθητική,  δε χρειάζεται έκδοση Ο.Α. και μόνο έκδσοη Μ.Κ.?

Link to comment
Share on other sites

Για ιδικά κτίρια, όπως λες, δεν μου έχει τύχει, αλλά για κατοικία, από όσο ξέρω, αν δεν μετακινήσεις πίνακα και κατεβασιές στα υδραυλικά, και σε γενικές γραμμές δεν μετακινηθούν οι κουζίνα και το μπάνιο, πιστεύω δεν έχεις πρόβλημα να το πας με ΕΕΜΚ.  

Και εγώ μία ερώτηση,

Γίνετε, σε κτίριο το οποίο είναι στα όρια του οικοπέδου, να βγάλεις ΕΕΜΚ για τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωση σε όλο το κέλυφος? Το ρωτάω διότι στο κομμάτι που συνορεύει με το άλλο οικόπεδο θα μπει αναγκαστικά η θερμομόνωση 7-8-9 πόντοι μέσα στο άλλο οικόπεδο…?? Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει σε κολλητές οικοδομές που η μια είναι ψηλότερη από την άλλη και θες να βάλεις εξωτερική θερμομόνωση στον τελευτεί όροφο.

Link to comment
Share on other sites

#feideliou

Yποθέτω αναφέρεσαι σε αυτό: "Σε περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ειδικά κτίρια με τις οποίες τροποποιούνται οι ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις ή/και η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, δεν εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας αλλά απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης κατά την παρ. 1 του άρθρου 4 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ 79 Α΄), ως ισχύει"  το οποίο αναφέρεται στην ΥΑ55174/13 για τα επιμέρους δικαιολογητικά της ΕΕΜΚ. Μετά τον 4495 δεν έχει βγει νέα αντίστοιχη απόφαση (θα πρέπει διότι πλέον υπάρχουν και νέες εργασίες) οπότε προς το παρόν χρησιμοποιούνται αυτά. Τώρα το κατά πόσο μια γυψοσανίδα και ένας διακόπτης θεωρείται ότι αλλάζει τις ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις ή την παθητική ώστε να δικαιολογείται η έκδοση άδειας Δόμησης... Καλύτερα να ρωτήσεις στην ΥΔΟΜ της περιοχής σου και θα έλεγα να κάνεις μια προσπάθεια για ΕΕΜΚ αρχικά.

#Saleptsis

Δεν μπορεί να γίνει αυτό. Αν το κτίριο βρίσκεται στο όριο του οικοπέδου και δεν υπάρχει ούτε έστω αντισεισμικός αρμός, δεν μπορείς να μπεις στο όμορο οικόπεδο. Η μόνη λύση είναι να μπει θερμομόνωση εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 29, Παράγραφος 5

"Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση ή ενημέρωση της άδειας δόμησης είτε μετά από την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για τις εργασίες της παραγράφου 2. Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω οικοδομικής άδειας ή έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας, η κατασκευή παύει να είναι αυθαίρετη και κατεδαφιστέα."

Έχω σε κτίριο, μία μεταλίκι καμινάδα τζακιού, που βγαίνει από το πρώτο όροφο της οικοδομής, στην πλάγια όψη, και φτάνει μέχρι πάνω. Γίνετε να βγάλω μία ΕΕΜΚ (κε) βάση της παραπάνω παραγράφου, αντί να το εντάξω στο 4495, πληρώνει ο ιδιοκτήτης κάποιο πρόστιμο?

 

Edited by Saleptsis
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά)

Γειά σας. Είχα άφησει μια ΕΕΜΚ στη ΥΔΟΜ για λιθοδομη 1μ εντός οικισμου.  Μετά από καμιά βδομάδα πήγα να δω τι γίνεται και μου λένε ότι μου την επιστρεψανε. Γιατί; Γιατι τους πήγα και τομες και οψεις, αλλα στις άδειες εχω δικαίωμα μόνο για τοπογραφικό και με περιορισμους. Ωραία λεω κανενα προβλημα, να τις παω σε έναν γνωστό μου δομικο να τα κάνει. Όχι μου λέει ούτε οι Π. Μ. ΤΕ κανουν. Ωραία τους λεω, εχω την εντύπωση πως για ΕΕΜΚ δεν θέλει αρχιτεκτονικα, όχι μου απαντανε, χρειάζεται το αρχιτεκτονικο, αλλά και η τεχνική έκθεση μου θέλει υπογραφη διπλωματουχου. Ε εφυγα με μια απορία γιατί αν και εχω βγάλει μόνο μια εεμκ συρματοπεριφραξης εκτός σχεδιου,  είχα την εντυπωση πως για τις "μικρες"  αδειες δεχοντουσαν οι ΥΔΟΜ σχεδια και από πτυχιουχους. Έχει άλλαξει κατι; 

 

Κάνε επεξεργασία και βάλε τόνους στο κείμενο της δημοσίευσης.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι ΥΔΟΜ έχουν και την ...προσωπική τους ερμηνεία , ας το διασταυρώσεις και με κάποια άλλη να δεις τι εφαρμόζουν.
Γιατί ακούγεται εξωφρενικό αυτό που περιγράφεις !!  Αλλωστε οι Τεχνολόγοι ΠΜ έχουν νομίζω υπογραφής αρχιτεκτονικών έως 2 ορόφους.  Και δεν επιτρέπεται να υπογράψουν μια  μάντρα ???!!!!
Μήπως είναι παραδοσιακός ο οικισμός και σου ζητάνε υπογραφή Αρχιτέκτονα ?
 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.