Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

Παιδιά έχω την περίπτωση ενός κτιρίου ακατοίκητου για δεκαετίες.. Η πρόσβαση σε πολλούς χώρους (αυλή) ήταν αποκομμένη από βλάστηση ενός μέτρου και σε πολλά δωμάτια το πάτωμα(ξύλινο) με το που πάταγες βυθιζότανε οπότε δεν τόλμησα να μπω! Μέτρησα σε όσες πλευρές κατάφερα και δεν ήταν σίγουρη αυτοκτονία.. Από εκεί και πέρα τι κάνω; Με ένα τοπογραφικό που έχω (σύγχρονο που συνοδεύει νομιμοποίηση πρόσφατη) οι πλευρές που μέτρησα έχουν αποκλίσεις (μισό μέτρο απόκλιση σε 15μ. τοίχο). Το ερώτημά μου είναι αν αποσύρομαι από αυτήν την επιθεώρηση ή μπορώ να πάω με το τοπογραφικό επισημαίνοντας τις δυσκολίες; Με την εμβαδομέτρηση τι κάνω (από τη στιγμή που με τις δικές μου μετρήσεις δεν κλείνει το περίγραμμα - τοίχοι με κλίσεις); Πάω με τα τετραγωνικά της πρόσφατης νομιμοποίησης; Μιας και σαν ηλετρολόγος τα αρχιτεκτονικά/κτιριακά δεν είναι το φόρτε μου τι θα κάνατε σε αυτή την περίπτωση;

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επανέρχομαι με νέα απορία.

 

Έχω α.θ τύπου vrv η οποία θερμαίνει και ψύχει χώρο γραφείων περίπου 600 τμ.

 

Έτος κατασκευής 2014 με EER/COP 3/3,65. Ενεργειακή σήμανση δεν υπάρχει να υποθέσω λόγω της μεγάλης ισχύος;

 

Άρα στο λογ/κό περνάω αυτούσια τα EER/COP χωρίς να πολ/σω με τα 0,60/0,93; Ευχαριστώ.

 

Επίσης στο επάνω μέρος της μονάδας υπάρχουν 2 μεγάλοι ανεμιστήρες. Αυτοί θα πρέπει να περαστούν στα βοηθητικά; Δυστυχώς βρίσκω μόνο την παροχή σε κυβικά και όχι την ισχύ...

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από ΤΟΤΕΕ-4 κεφάλαιο 2.1.17.

 

"Διατάξεις αυτόματου ελέγχου (για ΖΝΧ). Καταγράφεται η ύπαρξη διατάξεων αυτόματου ελέγχου του κεντρικού συστήματος παραγωγής Ζ.Ν.Χ, επιλέγοντας το αντίστοιχο σύμβολο ελέγχου. Τέτοιες διατάξεις μπορεί να είναι αυτοματισμός για τη λειτουργία του συστήματος μόνο όταν ζητείται ζεστό νερό (π.χ. με χρονοδιακόπτη), διαφορικός έλεγχος λειτουργίας μεταξύ λέβητα / αντλίας θερμότητας και ηλιακών κ.ά. συναφή συστήματα." 

 

Εκτός από την ύπαρξη του διαφορικού θερμοστάτη ηλιακών που προϋποθέτει την ύπαρξη ενός τέτοιου αυτοματισμού τι άλλο θα μπορούσε να είναι?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Με την παλιά τοτεε σε περίπτωση κτιρίου 3γενή με θεωρητικό μηχ. αερισμό βάζαμε την κατηγορία αυτοματισμών 'Δ'.

 

Με την καινούργια ισχύει το ίδιο αλλά ΜΟΝΟ για την ψύξη;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την περίπτωση ενός κτιρίου ακατοίκητου για δεκαετίες.. Η πρόσβαση σε πολλούς χώρους (αυλή) ήταν αποκομμένη από βλάστηση ενός μέτρου και σε πολλά δωμάτια το πάτωμα(ξύλινο) με το που πάταγες βυθιζότανε οπότε δεν τόλμησα να μπω! Μέτρησα σε όσες πλευρές κατάφερα και δεν ήταν σίγουρη αυτοκτονία.. Από εκεί και πέρα τι κάνω; Με ένα τοπογραφικό που έχω (σύγχρονο που συνοδεύει νομιμοποίηση πρόσφατη) οι πλευρές που μέτρησα έχουν αποκλίσεις (μισό μέτρο απόκλιση σε 15μ. τοίχο). Το ερώτημά μου είναι αν αποσύρομαι από αυτήν την επιθεώρηση ή μπορώ να πάω με το τοπογραφικό επισημαίνοντας τις δυσκολίες; Με την εμβαδομέτρηση τι κάνω (από τη στιγμή που με τις δικές μου μετρήσεις δεν κλείνει το περίγραμμα - τοίχοι με κλίσεις); Πάω με τα τετραγωνικά της πρόσφατης νομιμοποίησης; Μιας και σαν ηλετρολόγος τα αρχιτεκτονικά/κτιριακά δεν είναι το φόρτε μου τι θα κάνατε σε αυτή την περίπτωση;

Με προβληματίζει το εγκαταλελλειμένο για χρόνια που λες και η κατάσταση που παρουσιάζεις. Είναι ο ορισμός του "εγκαταλελλειμένο". Εάν πρόκειται για μίσθωση μίλα με ιδιοκτήτη να διορθωθεί η κατάσταση πριν τη μίσθωση. Αυτά που λες μάλλον είναι για πώληση; Θέλει προσοχή.

Δες την εγκύκλιο (σελ 4):

https://www.buildingcert.gr/files/egkyklios_misthoseis.pdf

Στη 2η ερώτηση:Εμείς ελεγχόμαστε για την πραγματική κατάσταση. Τα σχέδια πολλές φορές τα συμβουλεύομαι και εγώ αλλά το ΠΕΑ βγαίνει για το πραγματικό όπως είναι στην πράξη ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο.

 

Έχω α.θ τύπου vrv η οποία θερμαίνει και ψύχει χώρο γραφείων περίπου 600 τμ.

Έτος κατασκευής 2014 με EER/COP 3/3,65. Ενεργειακή σήμανση δεν υπάρχει να υποθέσω λόγω της μεγάλης ισχύος;

Άρα στο λογ/κό περνάω αυτούσια τα EER/COP χωρίς να πολ/σω με τα 0,60/0,93; Ευχαριστώ.

Επίσης στο επάνω μέρος της μονάδας υπάρχουν 2 μεγάλοι ανεμιστήρες. Αυτοί θα πρέπει να περαστούν στα βοηθητικά; Δυστυχώς βρίσκω μόνο την παροχή σε κυβικά και όχι την ισχύ...

VRV του 2014 είναι πολύ πιθανό να έχει σήμανση.

Αν τα EER/COP (ανεξάρτητα της χρονολογίας) αναφέρονται στις θερμοκρασίες που αναφέρει η ΤΟΤΕΕ-20701-1 για θέρμανση και ψύξη τότε ναι αυτούσια. Αν όχι βάζεις SCOP/SEER για αερόψυκτη Α.Θ. μετά το 2001.

Οι ανεμιστήρες προσαγωγής αέρα στον εξωτερικό εναλλάκτη αερόψυκτης Α.Θ. περιλαμβάνονται στην ονομαστική ισχύ της μονάδας παραγωγής που σου δίνει ο κατασκευαστής και δεν είναι βοηθητικό σύστημα (όπως θα βάζαμε 1 κυκλοφορητή πχ σε λέβητα). Το ίδιο ισχύει και για το συμπιεστή, για την εσωτερική φτερωτή σε split ή για άλλα ηλεκτρικά μέρη της αντλίας.

 

Συνάδελφε το λέω για καλό και όχι με κακό τρόπο (μη με παρεξηγήσεις). Αν έχεις τόσο "βαριά" συστήματα σε μεγάλα κτίρια καλή θα ήταν και μια συνεργασία με μηχανολόγο :)

 

Εκτός από την ύπαρξη του διαφορικού θερμοστάτη ηλιακών που προϋποθέτει την ύπαρξη ενός τέτοιου αυτοματισμού τι άλλο θα μπορούσε να είναι?

 

Προτεραιότητα ανάμεσα σε 2 συστήματα που θερμαίνουν 1 κοινό μπόιλερ, υποβοήθηση των ηλιακών σε χαμηλή ηλιοφάνεια, χρονοπρόγραμμα (για ζεστό νερό στο μπόιλερ πχ 6-10 το απόγευμα) κ.α.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με την παλιά τοτεε σε περίπτωση κτιρίου 3γενή με θεωρητικό μηχ. αερισμό βάζαμε την κατηγορία αυτοματισμών 'Δ'.

 

Με την καινούργια ισχύει το ίδιο αλλά ΜΟΝΟ για την ψύξη;

 

ΤΟΤΕΕ 1 , σελ. 166: Στην περίπτωση όπου το εξεταζόμενο κτήριο δεν διαθέτει συστήματα θέρμανσης ή/και ψύξης ή/και αερισμού ή/και παραγωγής ΖΝΧ και προκειμένου για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου ορίζονται κατά παραδοχή ως συστήματα του κτηρίου τα αντίστοιχα συστήματα του κτηρίου αναφοράς, ως κατηγορία αυτοματισμών λαμβάνεται η Δ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Επανέρχομαι σε ένα πρόβλημα στο οποίο δεν έχω βρει εξήγηση ή απάντηση:

 

Τα οριζόντια αθροίσματα (ανά πηγή) του πίνακα «Υπολογιζόμενη Ετήσια Κατανάλωση Τελικής Ενέργειας ανά Πηγή Ενέργειας & Τελική Χρήση [kWh/m2]» της δεύτερης σελίδας των ΠΕΑ συνεχίζουν να μην μου δουλεύουν σωστά.

 

Έχω αλλάξει στις Ρυθμίσεις Περιοχής και Γλώσσας την υποδιαστολή από "," σε ".", ξαναέφτιαξα όλο το xml από την αρχή, αλλά τίποτα.

 

Το αντιμετωπίζει κάποιος άλλος;

Ξέρουμε τι φταίει;

post-82579-0-69683000-1513768108_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΕΕ 1 , σελ. 166: Στην περίπτωση όπου το εξεταζόμενο κτήριο δεν διαθέτει συστήματα θέρμανσης ή/και ψύξης ή/και αερισμού ή/και παραγωγής ΖΝΧ και προκειμένου για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου ορίζονται κατά παραδοχή ως συστήματα του κτηρίου τα αντίστοιχα συστήματα του κτηρίου αναφοράς, ως κατηγορία αυτοματισμών λαμβάνεται η Δ.

Σε ευχαριστώ (+1).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@vagom

Τα αθροίσματα στην τελευταία γραμμή (Σύνολο) είναι ίσα.

Αφαιρεί 10 Kwh/m2 από το φυσικό αέριο και το προσθέτει στην ηλεκτρική.

Πιθανώς τις ηλεκτρικές καταναλώσεις του λέβητα φυσικού αερίου (κυκλοφορητής) που ενώ ανήκουν στη θέρμανση, τις προσθέτει όμως στην ηλεκτρική κατανάλωση.

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.