Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Sw0rdf1sh

Αδερφέ, θα πάρεις 600 όπως λές σε βάθος στην καλύτερη ενός χρόνου, θα σου σκασει και το εφκα ενα 37% αν τα παρεις μαζεμένα και στην καλύτερη μια εφοριούλα

22%.... Κάνεις Χ δηλώσεις εγκρίνονται οι μισές σου λεω εγώ και αν..Αρα ισα βγάζεις τς υπόλοιπες που έμεινες με το ΠΕΑ στο χέρι.

 

Για τα ΠΕΑ εκτός εξ οικονομώ εχω τοποθετηθεί στο παρόν τοπικ και μου το πήγατε στο πως αξιολογεί ο καθείς το χρόνο εργασίας και τη δουλειά του...Εχω χάσει ΠΕΑ

απο ¨συναδερφο¨ που έδωσε προσφορά 50ευρώ σε απόσταση 30km περιοχή απο την έδρα του...

 

Κατα τα λοιπά, η ξεφτίλα δεν έχει να κάνει μόνο με την αμοιβή. Έχει να κάνει κυρίως με όλη αυτή την βαβούρα και θολούρα συνάμα να γίνει αίτηση σε μια βδομάδα απο δημοσιευση σε ΦΕΚ

με βάση έναν οδηγό ο οποίος, συγνώμη αν φανεί εγωιστικό, δεν απευθύνεται σε μηχανικούς. Γιατί αδερφε ενας μηχανικός, οταν θα στησει θα μελετήσει και θα υπογράψει

ενα στατικό, μια η/μ μελέτη κλπ κλπ, φερει την ευθύνη επ αυτής. Αυτο σημαίνει οτι παίρνει τον χρόνο του κανει τη δουλειά του σωστά πρωτίστως και επειτα σε ευλογο 

χρονικό διάστημα. Επομένως όπως το βλέπω εγω πάλι, ενας μηχανικός όταν θα μπει ώς σύμβουλος θα στείλει πρόταση η οποία θα είναι πρωτίστως σωστή. Δε μπορεί να πεί

ενας μηχανικός ότι ξερεις δε με νοιάζει εμενα  εφόσον υπογράφει ο ιδιοκτήτης αν είναι η όχι νόμιμο εφόσον ορίζεται νομιμότητα στον οδηγό....

 

Συνάδελφε επειδή η επισήμανση σου αφορά μια προηγούμενη συζήτηση που είχαμε στην ενότητα. Ποτέ κανείς δεν είπε ότι το 50 ευρώ ΠΕΑ αντικατοπτρίζουν τη δουλειά που ρίχνει ο Μηχανικός. Αντιθέτως μάλιστα, επειδή εγώ τοποθετήθηκα επί του θέματος, θεωρώ πως κάθε εργασία (και το ΠΕΑ) μηχανικού πρέπει να αντιμετωπίζεται με σεβασμό και αξιοπρέπεια γιατί αναδεικνύει τη δουλειά και τους κόπους του καθενός. Εσύ βρήκες να μου απαντήσεις σ' αυτό (περιφραστικά) ότι εντάξει ένα ΠΕΑ κάναμε και το παίζουμε καθηγητάδες. Τέλος πάντων, κλείνοντας τότε είχα πει ότι ανεξαρτήτως της άποψης του καθενός, και απ' τη στιγμή που έχουμε ελεύθερη διαπραγμάτευση στη συμφωνηθείσα αμοιβή, κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τις ανάγκες του και πόσο χρειάζεται αυτά τα 50 ευρώ που άλλοι κοιτάνε τόσο υποτιμητικά και εξευτελιστικά. Κανείς δεν μας ανάγκασε να ασχοληθούμε με ΠΕΑ ή το Εξ' Οικονομώ, αλλά εφόσον εδώ είμαστε και τα συζητάμε σημαίνει πως είναι επιλογή μας. Οπότε καλύτερα θα ήταν να σταματήσουμε να γκρινιάζουμε και να αρχίσουμε αντιμετωπίζουμε με σεβασμό και επαγγελματισμό τη δουλειά μας. Βοηθάμε και βοηθιόμαστε ώστε ο καθένας να κάνει το κομμάτι του.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες συμφωνώ απόλυτα! +1

 

Όλα αυτά πάντα φιλικά.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τις τέντες . Αποψη μου είναι ότι είναι τα μ2 του πανιού. Στους υπολογισμούς υπεισέρχεται στην σκίαση προβόλου το καλοκαίρι.(Αδιαφανείς-Διαφανείς).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων (παραρτημα ιιι) και συγκεκριμένα στον πίνακα: Καταγραφή Πρότασης Παρεμβάσεων ανά Υποκατηγορία Δαπάνης και Κόστος σε περίπτωση θερμοπροσοψης θα το συμπληρώνατε κάπως έτσι για να διαχωρίζονται τα υλικά από την εργασία?? και αν ναι στις ποσοτητες δομικών στοιχείων θα βάζαται πχ 100 τ.μ. και στα δύο??

 

 

 2.Γ1    II   υλικά θερμοπρόσοψης             Μονοκατοικία   αααααα     66666         100   500

2.Γ1     II  Τοποθέτηση Θερμοπρόσοψης Μονοκατοικία  αααααα      66666         100    300

       

       

       

       

       

       

Edited by athtsak
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε επειδή η επισήμανση σου αφορά μια προηγούμενη συζήτηση που είχαμε στην ενότητα. Ποτέ κανείς δεν είπε ότι το 50 ευρώ ΠΕΑ αντικατοπτρίζουν τη δουλειά που ρίχνει ο Μηχανικός. Αντιθέτως μάλιστα, επειδή εγώ τοποθετήθηκα επί του θέματος, θεωρώ πως κάθε εργασία (και το ΠΕΑ) μηχανικού πρέπει να αντιμετωπίζεται με σεβασμό και αξιοπρέπεια γιατί αναδεικνύει τη δουλειά και τους κόπους του καθενός. Εσύ βρήκες να μου απαντήσεις σ' αυτό (περιφραστικά) ότι εντάξει ένα ΠΕΑ κάναμε και το παίζουμε καθηγητάδες. Τέλος πάντων, κλείνοντας τότε είχα πει ότι ανεξαρτήτως της άποψης του καθενός, και απ' τη στιγμή που έχουμε ελεύθερη διαπραγμάτευση στη συμφωνηθείσα αμοιβή, κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τις ανάγκες του και πόσο χρειάζεται αυτά τα 50 ευρώ που άλλοι κοιτάνε τόσο υποτιμητικά και εξευτελιστικά. Κανείς δεν μας ανάγκασε να ασχοληθούμε με ΠΕΑ ή το Εξ' Οικονομώ, αλλά εφόσον εδώ είμαστε και τα συζητάμε σημαίνει πως είναι επιλογή μας. Οπότε καλύτερα θα ήταν να σταματήσουμε να γκρινιάζουμε και να αρχίσουμε αντιμετωπίζουμε με σεβασμό και επαγγελματισμό τη δουλειά μας. Βοηθάμε και βοηθιόμαστε ώστε ο καθένας να κάνει το κομμάτι του.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες συμφωνώ απόλυτα! +1

 

Όλα αυτά πάντα φιλικά.

Αλήθεια συνάδερφε δε θυμάμαι καν ποιος απάντησε και προφανώς δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά.  Θυμάμαι όμως οτι με παραξένεψε τότε οτι μαλλον αυτος που απαντησε δεν είχε πιασει

το νόημα της τοποθετησης μου. Καθως εγω τότε είχα αναφερθεί στο γεγονός οτι ενώ στην πιατσα το 50ρι είναι φιξ άντε max 70-80 τώρα στο εξ οικονομω με τον τυπο υπολογισμού όλοι θα ζητάνε 

τα 62+1,86* όπως ορίζονται στον οδηγό κανόντας τον προφέσορα....

 

  Κατα τα λοιπά στα του προγράμματος εβγαλε κανενας ακρη τι παίζει με την ΔΕΗ αν εχω αλλο ονομα ιδιοκτήτη και αλλο στον λογαριασμο?

Αν εχω μανα με ενα εισόδημα 9000 και κορη με αλλο τόσο με ποσοστό 25-75 σε ποια κατηγορία πάω και τι ακριβώς υποβάλλω?Και για τις 2 είναι κύρια κατοικία..

 

 

Υ.Γ  Τώρα στα του 50ρικου ευχαρίστως να το συζητήσουμε κάπου αλλού χωρίς να χαλάμε το παρόν τόπικ. Εκεί λοιπόν θα μπορούμε να συζητήσουμε πώς το 50ρικο γίνεται 20ρικο και πώς εξισώνεται

προς τα κάτω η όλη ιστορία...Και εν τέλει πώς όλο αυτό καταλήγει στο και δώρο ένα powerbank....Kάτι δικά μου...  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Είδα ότι κάποιοι έχουν απαντήσει αλλά νομίζω είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να είμαστε σίγουροι...

 

Οι στόχοι εξοικονόμησης (40% & 70%) έχουν ως παρονομαστή το κτίριο αναφορας σωστά;;

 

με μπερδεύει λίγο η παρένθεση στον οδηγό.. (προ παρεμβάσεων)..

 

υπάρχει κάποιος που να το έχει διευκρινίσει επίσημα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!! Φλομώσαμε και το buildingcert. Ούτε για απλό ΠΕΑ δεν μπορούμε να πάρουμε πρωτόκολλο.

Ε ρε τι εχει να γίνει αύριο  :smile:  

 

Πανε τα λεφτά από το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ, 147000000 αιτήσεις ήδη πριν τις 8/3,  ελπίζω να είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι κάποιοι στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙΙ ΕΣΠΑ 2099-2199.  8-) 

 

Ξέρω ότι παίζω με τον πόνο μας και τα νεύρα μας, αλλά δεν άντεξα..   :mrgreen: 

Edited by Rumpelstiltskin
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ε αφού μας ζητάνε και συγνώμμη για την αναστάτωση εντάξει..... αχαχαχαχααχαχχ

 

ας γελάμε καλύτερα με το χάλι μας γιατί αλλιώς δεν θα τη βγάλουμε καθαρή

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα λοιπά στα του προγράμματος εβγαλε κανενας ακρη τι παίζει με την ΔΕΗ αν εχω αλλο ονομα ιδιοκτήτη και αλλο στον λογαριασμο?

Προσπαθουσα όλο το πρωι να επικοινωνησω με το τηλ κεντρο για το ίδιο θέμα,καθώς και για την περιπτωση σύνδεσης που έχει διακοπεί, αλλα δεν τα καταφερα.. Αν ξέρει κάποιος κάτι παραραπανω ας βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.