Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Μια ερώτηση,

σε αίτηση πολυκατοικίας με 3 διαμερίσματα, έχω μια απόκλιση 12τμ συνολικά. Σε κάθε διαμέρισμα η απόκλιση είναι 3-4 τμ.

Η αίτηση κολλάει στο ότι υπάρχει απόκλιση μεγαλύτερη των 7τμ και δεν την παίρνει. Το θέμα είναι ότι με βάση τα στοιχεία που του δίνω δεν μπορεί να ελέγξει απόκλιση ανά διαμέρισμα. Τότε τι μας λέει ο κανονισμός για αποκλίσεις ανά διαμέρισμα...;

Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση... Από το UN-helpdesk μας προωθούν στο υπουργείο που δεν απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, vknewon2 said:

Επιβεβαιώνω την απάντηση του helpdesk, σχετικά με την ακύρωση και επαναυποβολή αίτησης. Το πρωτόκολλο αλλάζει.

Ήταν κανονικά και μπήκε σε επιλαχόντες; Έχει ακυρώσει κάποιος αίτηση για λάθη και την έκανε απ' την αρχή;

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Eπιβεβαιώνω. Γνωστός μου έκανε ακυρωση οριστικής αίτησης, διόρθωση λαθών και νέα υποβολή και άλλαξε ο αριθμός πρωτοκόλλου και μπήκε στους επιλαχόντες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

L-Nikos στο ΠΕΑ που έχεις βγάλει πόσα είναι τα ΣΥΝΟΛΙΚΑ τετραγωνικά? και στην αίτηση στα τετραγωνικά βάσει άδειας πόσα έχεις βάλλει?

Αυτά τα 2 δεν πρέπει να έχουν διαφορά μεγαλύτερη από 21τ.μ (3χ7)

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, mechgiann said:

L-Nikos στο ΠΕΑ που έχεις βγάλει πόσα είναι τα ΣΥΝΟΛΙΚΑ τετραγωνικά? και στην αίτηση στα τετραγωνικά βάσει άδειας πόσα έχεις βάλλει?

Αυτά τα 2 δεν πρέπει να έχουν διαφορά μεγαλύτερη από 21τ.μ (3χ7)

 Έχω κάνει προσπάθεια με 280 στην άδεια και 293 στο ΠΕΑ. Και προσπάθεια με 293 και στα δύο, μπας και το πάρει..  Αλλά κολλάει και στις 2.

Τα αθροισματα των διαμερισματων από το Ε9 είναι 80+100+100= 280.

Edited by L-Nikos
Link to comment
Share on other sites

Τροποποίηση του έντυπου παρεμβάσεων και του ΠΕΑ με προσθήκη επέμβασης και αύξηση του διαθέσιμου κονδυλίου, να το επιχειρήσω λέτε?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, L-Nikos said:

 

Έχω κάνει προσπάθεια με 280 στην άδεια και 293 στο ΠΕΑ. Και προσπάθεια με 293 και στα δύο, μπας και το πάρει..  Αλλά κολλάει και στις 2.

Τα αθροισματα των διαμερισματων από το Ε9 είναι 80+100+100= 280.

Μου επιβεβαίωσαν  ότι το μόνο που "βλέπει" το πρόγραμμα είναι τα 21τμ... Χαίρω πολύ.. και της λέω πώς γίνεται να μου χτυπάει το σύστημα και να λέει για πολυκατοικία ότι η απόκλιση ξεπερνάει τα 7τμ; Με παρέπεμψε στο υπουργείο το οποίο τις 4 τελευταίες μέρες δεν έχει απαντήσει καθόλου.

Έχει κανείς περίπτωση σε πολυκατοικία με απόκλιση μεγαλύτερη από 7 και μικρότερη από 21; Μήπως μπορεί να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, salpigoal said:

Τροποποίηση του έντυπου παρεμβάσεων και του ΠΕΑ με προσθήκη επέμβασης και αύξηση του διαθέσιμου κονδυλίου, να το επιχειρήσω λέτε?

εχω το ίδιο θέμα, θέλω να αλλάξω το ΠΕΑ και το παράρτημα 3 με τις παρεμβάσεις να αφαιρέσω την Α/Θ για θέρμανση και να βάλω λέβητα ΦΑ. θα μπορεί να γίνει αυτό αργότερα??

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα επιτραπούν στην πορεία αλλαγές των παρεμβάσεων, αρκεί να μην επιφέρουν αύξηση του εγκεκριμένου προϋπολογισμού (άλλωστε δεν θα ήταν δυνατόν να δεχτούν αύξηση προϋπολογισμού, καθώς έχει δεσμευτεί το σύνολο του ποσού σε κάθε περιφέρεια). Από τις ερωτοαπαντήσεις που είχαν κυκλοφορήσει επισήμως κάποια στιγμή:

39. Ερ.: Πρέπει να γίνουν όλες οι παρεμβάσεις που αναγράφονται στο ΠΕΑ;
Απ.: Με το συνδυασμό παρεμβάσεων της προς υπαγωγή αίτησης θα πρέπει να υλοποιείται η πρώτη (1η) από τις προτάσεις παρεμβάσεων εξοικονόμησης ενέργειας που καταγράφονται στο ΠΕΑ και οδηγούν στην ικανοποίηση του ελάχιστου ενεργειακού στόχου του Προγράμματος. Σε περίπτωση αλλαγής της πρότασης των παρεμβάσεων ο Ενεργειακός Επιθεωρητής καταχωρεί τη νέα πρόταση στο buildingcert, και αντίστοιχα επικαιροποιείται το «Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων» του Παραρτήματος ΙΙΙ και επισυνάπτεται στο πληροφοριακό σύστημα (στην περίπτωση που η αίτηση έχει ήδη οριστικοποιηθεί, το Παράρτημα επισυνάπτεται κατά το στάδιο της ολοκλήρωσης)

Κάτι αντίστοιχο αναφέρει και στην §7.5.1 του οδηγού εφαρμογής (τροποποιήσεις δίχως να χρειαστεί υποβολή αιτήματος) όπου επιλεκτικά μεταφέρω δυο σημεία:

- Ο  Ωφελούμενος μπορεί να τροποποιήσει το συνδυασμό παρεμβάσεων στη βάση νέας πρότασης συνδυασμού παρεμβάσεων, που καταχωρεί ο ενεργειακός επιθεωρητής στο buildingcert, με την προϋπόθεση ότι με το νέο συνδυασμό παρεμβάσεων επιτυγχάνεται τεκμηριωμένα (διαπίστωση βάσει του Β’ ΠΕΑ, με την ολοκλήρωση του έργου) ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος
- Δεν γίνεται δεκτό αίτημα τροποποίησης με συνέπεια την αύξηση του εγκεκριμένου επιλέξιμου προϋπολογισμού παρεμβάσεων αλλά και του συνολικού επιλέξιμου προϋπολογισμού. Σε περίπτωση που ο Ωφελούμενος επιθυμεί τροποποίηση του συνδυασμού παρεμβάσεων με ταυτόχρονη αύξηση του επιλέξιμου προϋπολογισμού παρεμβάσεων ή/και των λοιπών δαπανών με αντίστοιχη αύξηση του συνολικού επιλέξιμου προϋπολογισμού θα πρέπει να κάνει αίτηση ανάκλησης της τρέχουσας απόφασης υπαγωγής στο Δικαιούχο και εν συνεχεία να υποβάλει εκ νέου αίτηση (Η νέα αίτηση αξιολογείται με νέα σειρά προτεραιότητας).

 


 

Link to comment
Share on other sites

Εάν διαγράψεις υπάρχουσα αίτηση και κάνεις νέα, παίρνεις νέο αριθμό πρωτοκόλλου, αλλά έτσι και αλλιώς σαν προτεραιότητα μετράει ο 6ψήφιος που λαμβάνεις με την οριστική υποβολή (που δεν είχες), οπότε δεν χάνεις και τίποτε ιδιαίτερο.

 

- Έχει τύχει σε κάποιον να κάνει αίτηση σε πελάτη που έχει υποβάλλει φορολογική δήλωση για το φορολογικό 2017 (την είχαμε ξεκινήσει παλιά);
Έκανα εγώ και δεν "διαβάζει" τα νέα δεδομένα. Εάν του βάλω τους αριθμούς του φορολογικού 2017 βρίσκει ασυμφωνία, ενώ εάν βάλω αυτούς του 2017 τους βρίσκει σωστούς.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.