Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

@lloyd Το παρατήρησα κι εγώ αλλά αρχικά δεν αναφέρονταν πουθενά ότι πρέπει να είναι ακριβή φωτοαντίγραφα αλλά ότι στο σύνολό της η αίτηση κατέχει θέση Υ.Δ. κ.ο.κ. Αν δημιουργηθεί θέμα σε αυτό, θα πρέπει να τους απορρίψουν όλους... Πάντως με προβλημάτισε κι εμένα η αλήθεια είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εννοεί ότι έχεις τίς πρωτότυπες φωτοτυπίες από τα pdf, οι οποίες πρ΄πει να είναι copy απο κάτι αληθινό. Δεν ζητείται πρωτότυπο να έχεις στο αρχείο. Μην τρελαθούμε, είναι κατηργημένα με νόμο.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον λόγο, ενώ βρίσκει το ΑΦΜ και το ονοματεπώνυμο του προμηθευτή που δηλώνω, αρνείται να δεχτεί οποιαδήποτε καταχώρηση στο πεδίο του ΙΒΑΝ και φυσικά δεν προχωράει σε έλεγχο πληρότητας. Το έχει συναντήσει κανείς άλλος ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γενικά η εγγραφή προμηθευτών είναι προβληματική. Ναι μεν γράφεσαι και σε βρίσκει μετά ο πελάτης αλλά δεν μπορείς να δηλώσεις το ΙΒΑΝ. Μάλλον θα το φτιάξουν στην πορεία.

Εγώ να ρωτήσω κάτι πολύ βασικό. Τις ΑΠΥ για το πρώτο ενεργειακό τις έχετε κόψει ? Σας έχουν πληρώσει τις νόμιμες αμοιβές οι πελάτες ? Εγώ όσους έχω τους έχω πάρει μία προκαταβολή μετρητά πολύ μικρότερη της νόμιμης και όταν μου μπούν τα λεφτά της νόμιμης στην τράπεζα θα τους την επιστρέψω. ΑΠΥ δεν έχω κόψει ακόμη. 

Link to comment
Share on other sites

@nik Καλημέρα! Εννοείται ότι έπρεπε ήδη να έχεις κόψεις τα ΔΠΥ για τα πρώτα ΠΕΑ. Τα χρήματα των ΠΕΑ θα μπουν στον λογαριασμό των Ωφελούμενων κι εκείνοι στην πορεία θα σου κάνουν την κίνηση τραπεζικά στο δικό σου λογαριασμό. Για να είσαι όμως σίγουρος ότι θα πληρωθείς και δεν θα σου "την κάνουν" τελικά, καλό είναι να σε εξοφλήσουν ακριβώς επειδή τα χρήματα θα μπουν στον δικό τους λογαριασμό πρώτα. Προσωπικά αυτό τους τόνισα και με έχουν εξοφλήσει όλοι μιας και τα ΔΠΥ είναι τις μετρητοίς (φυσικά κάποιους τους έπαιρνα σχεδόν κάθε βδομάδα κυρίως όσους ήρθαν πρώτη φορά για να τους πιέσω). Για κοίταξέ το πως θα το χειριστείς αλλά τα ΔΠΥ των  πρώτων ΠΕΑ δεν μπορείς να τα αφήσεις για το τέλος (αυτό τσεκαρισμένο και από το πρώτο εξοικονομώ).

 

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2018 at 6:46 ΜΜ, ba2323 said:

Δυνατότητα παράτασης προθεσμίας για αίτηση δανείου μπορεί να δοθεί?

θεωρητικά ναι, με αίτημα 7 ημέρες πριν λήξει η αρχίκη διορία

Έστειλα στο νέο email του helpdesk αντίστοιχα πριν δυο ήμερες αιτήματα και περιμένω. Τηλεφωνικά μου είπαν οτι θα δοθεί παράταση στις διορίες των δανείων αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν θα γίνουν αυτόματα.

Επίσης έχω περίπτωση πολυκατοικίας 4 διαμερισμάτων του ίδιου ιδιοκτήτη, όλα ενοικιαζόμενα-άρα ειδικές περιπτώσεις, που η συνολική αίτηση και ενα διαμέρισμα εχουν διόρια για δάνειο μέχρι 4/8 και τα υπόλοιπα τρία 75 ημέρες απο προχτές που άνοιξαν..

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός λέει οτι όλες οι  αμοιβές  (1ου + 2ου ΠΕΑ - συμβούλου + μηχανικού για εργασίες υλοποίησης επεμβάσεων), πρέπει να κατατεθούν σε τράπεζα, σε αντίθετη περίπτωση δεν αναγνωρίζεται το παραστατικό (είτε έχει κοπεί ΑΠΥ είτε όχι) ... και αυτό θεωρώ οτι θα γίνεται μέσω διασταύρωσης απο το πρόγραμμα με τις τράπεζες !

 

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση των ΠΕΑ η εξόφληση των οποίων μπορεί να γίνει και μετρητοίς. Βέβαια προσωπικά η εξόφληση έγινε μέσω τραπέζης σε όλα αλλά το ξεκαθαρίζει ότι μπορούν να γίνουν και μετρητοίς μόνο αυτά.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.