Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Παρ. 9 και 10 - Αυθαίρετα σε αρχαιολογικό, ιστορικό χώρο και άμεσο περιβάλλον μνημείων


Recommended Posts

Εκτός σχεδίου και εντός ευρύτερου αρχαιολογικού χώρου ( πρακτικά η μισή δημοτική ενότητα ) που δεν έχει καθορισμένες ζώνες προστασίας  τυπου Α και Β,

εχω περίπτωση θερμοκήπιου 4 στρεμμάτων,  μαλακού τύπου , αλλά όχι εγκεκριμένου τύπου .
Μιλάμε για ξύλινα πλαίσια  μπηγμένα στο έδαφος και γύρω κι από πάνω ναυλον ,  σε πολλά σημεία σκισμένο ή ασκεπές, αλλά όχι ολοκληρωτικά ασκεπές

Θα το τακτοποιήσω με αναλυτικό.
Θα πρέπει να το πάω με τη διαδικασία το άρθρο 116 και επιτροπή ?!

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οι όψεις εμπίπτουν στην αρχιτεκτονική αποτύπωση. Το δκ είναι αυτό που λέει τοπογραφικό με τις θέσεις της αυθαίρετης κατασκευής κλπ. Πάντα τα ζητάνε αυτά. (στο 9β τα αναφέρει ως πλήρη σχέδια αποτύπωσης...)είναι μπούσουλας.

avgoust ναι. Θα πρέπει. Ξεκινάς με την οικεία αρχαιολογική υπηρεσία.

Edited by sissy_arch
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Οκ. Οι όψεις εμπίπτουν στην αρχιτεκτονική αποτύπωση. Το δκ είναι αυτό που λέει τοπογραφικό με τις θέσεις της αυθαίρετης κατασκευής κλπ. Πάντα τα ζητάνε αυτά. (στο 9β τα αναφέρει ως πλήρη σχέδια αποτύπωσης...)είναι μπούσουλας.

απο αρχαιολογία δεν μου τα ζήτησαν, για αυτο προβληματίστηκα. ΔΚ μου ζητάνε ανεξάρτητα από το τοπογραφικό (θεωρούν οτι περιλαμβάνεται στην αποτύπωση). 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, μπορεί να σου ζητήσουν και κάτι ακόμα...που δεν αναφέρεται πουθενά...και εκεί ή θα πεις απλά το κάνω και προχωράω ή θα ψάχνεσαι μη μπορώντας να βρεις δίκιο. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μια απλή ερώτηση.

Για μια δήλωση έχω επιλέξει με διαδικασία επιτροπής, και είναι η δήλωση σε κατάσταση αρχικής υποβολής.

Αν πληρωθεί το παράβολο και το ανταποδοτικό τέλος θα μπορεί να γίνει υπαγωγή της δήλωσης, για να προλάβω την λήξη του νόμου 30/9;

Η με καλύπτει η αρχική υποβολή για ένταξη στο νόμο;

Ευχαριστώ

Διάβασα αυτό και αγχώθηκα ☹️ https://web.tee.gr/wp-content/uploads/2018-02-28_manual-req-4495.pdf

Link to comment
Share on other sites

@zulumpo Δεν ξέρω τι ακριβώς διάβασες,η δήλωση θα μπορεί να περάσει σε κατάσταση "υπαγωγή"  όταν θα έχεις να αναρτήσεις την θετική γνωμοδότηση.Η πληρωμή παραβόλου ταυτίζεται με την ημερομηνία υπαγωγής στον Νόμο. 😊

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε οικισμό < 2000 , το ΠΔ της 25.5.85 για τον καθορισμό των ορίων του οικισμού,  δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ το 1987. Στο ΠΔ γράφει ότι για την έκδοση Ο.Α. απαιτείται η έγκριση από την εφορεία κλασικών και προιστορικών αρχαιοτήτων.

Εχω Ο.Α. του 1984 για 2οροφη κατοικία στην οποία κατασκεύασαν αυθαίρετο υπόγειο.

Θεωρείται ως αυθαίρετο σε ιστορικό, αρχαιολογικό χώρο και για την τακτοποίηση πρέπει να πάρω θετική γνωμοδότηση από την Αρχαιολογία?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.