Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


Recommended Posts

nik: .............Για αυτό εγώ ρωτάω. Σε καφενείο π.χ. που λειτουργεί χρόνια χωρίς άδεια λειτουργίας. Με διαμορφωμένη κατάσταση με ένα w.c. όπου δεν αλλάζω όψεις και μηχανολογικά όμως ή άδεια γράφει πάνω απλό κατάστημα. Πρέπει να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης για να υπογράψω σχέδια για το υγειονομικό ?

 

Φίλε μου μην μπερδεύεις την διαμορφωμένη κατάσταση με την νομοθεσία. Εφ' όσον λειτουργούσε το καφενείο όπως λες για χρόνια χωρίς άδεια λειτουργίας τι ψάχνεις να βρεις?

 

Λέω ότι έχω ένα κατάστημα όπως ακριβώς θέλω να είναι για την χρήση που θα του κάνω δηλαδή δεν θα πειράξω μηχανολογικά, στατικά και όψεις αλλά αυτό στην άδεια του γράφει κατάστημα και όχι καφενείο.

 

Για να βγάλω εγώ άδεια λειτουργίας μπορώ να υπογράψω ότι αυτό το κατάστημα προορίζεται για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος χωρίς να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης στην πολεοδομία ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγκύκλιος ΔΟΚΚ, 8231/15-2-2012.....Επιπλέον σας επισηµαίνουµε ότι όταν στα σχέδια της οικοδοµικής αδείας αναγράφεται η χρήση «κατάστηµα», η χρήση αφορά στις εµπορικές επιχειρήσεις, ενώ οι λοιπές χρήσεις υγειονοµικού ενδιαφέροντος δεν υπάγονται στα καταστήµατα λόγω του ότι η οικοδοµική άδεια εκδίδεται µε άλλες προϋποθέσεις....

Link to comment
Share on other sites

@JTB αυτά που αναφέρεις είναι σωστά αλλά αφορούν σε χώρους που κατασκευάστηκαν μετά το '85.

 

Το ερώτημα είναι: Χώρος που κατασκευάστηκε με ΓΟΚ'73, ως κατάστημα, και χωρίς να λειτουργήσει έως το '85 ως ΚΥΕ, θεωρείται ότι έχει απλή χρήση καταστήματος και όχι ΚΥΕ;

 

Αν ισχύει το παραπάνω τότε προφανώς θέλουμε αλλαγή χρήσης (αφού με τη νέα χρήση αλλάζουν και οι θέσεις στάθμευσης). Μπορεί όμως κάποιος να τεκμηριώσει (με νομοθετήματα) απάντηση στην παραπάνω ερώτηση;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λειτουργήσει ένα ΚΥΕ σε ξεχωριστούς χώρους μη συνενωμένους ? Δηλαδή λειτουργεί ένα καφέ και παίρνει και το δίπλα μαγαζί γιά αίθουσα , αλλά χωρίς να ανοίξουν τρύπα γιά ένωση . Γίνεται ?

 

Δεν πιστεύω να ισχύει αυτό γιατί με την ίδια λογική η αίθουσα θα μπορούσε να βρίσκεται και 2 στενά παρακάτω και να γίνει με φάτσα παραλία.

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος ΔΟΚΚ, 8231/15-2-2012.......

 

Το κουράσαμε και ανακυκλώνουμε την συζήτηση. Σου ξαναλέω αυτό το έγγραφο είναι προ ΝΟΚ.

 

Πιστεύω λοιπόν ότι έχει δημιουργηθεί ένα "κενό" στην νομοθεσία για τις περιπτώσεις εμπορικών καταστημάτων που ανέφερα προηγουμένως.

 

Το ξέρω ότι εάν πάω στην πολεοδομία για ΒΚΧ ως ΚΥΕ θα φάω πόρτα.Αυτό που ρωτάω εγώ είναι...Χρειάζεται να πάω στην πολεοδομία ή είμαι καλλυμένος ?

 

Εσένα η γνώμη σου πάντως είναι ότι σε κάθε περίπτωση εμπορικού καταστήματος που θα γίνει ΚΥΕ πρέπει να βγει άδεια αλλαγής χρήσης ?

Link to comment
Share on other sites

nik αν έχεις τμήμα του χώρου με 4014, πρέπει να πας ούτως ή άλλως πολεοδομία για ΒΧΚ

 

Το θέμα είναι το εξής:

 

Αν μετά τον 4014 για τμήμα καταστήματος καθ'υπέρβαση, η πολεοδομία αποφανθεί ότι το κατάστημα σου θέλει αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ, μπορεί αυτό να γίνει ;; (εννοώ επειδή η ιδιοκτησία ή έστω τμήμα της έχει ήδη δηλωθεί στον 4014).

 

Υ.Γ.: Πραγματικά με όλες αυτές τις νομοθεσίες-μπαλώματα, το πράμα έχει γίνει τόσο δαιδαλώδες που μόνο με τεχνικό αντικείμενο δεν ασχολούμαστε πλέον... ακόμη και η ίδια η νομοθεσία έχει χάσει την ουσία της..

Link to comment
Share on other sites

Το κουράσαμε και ανακυκλώνουμε την συζήτηση. Σου ξαναλέω αυτό το έγγραφο είναι προ ΝΟΚ.

 

Πιστεύω λοιπόν ότι έχει δημιουργηθεί ένα "κενό" στην νομοθεσία για τις περιπτώσεις εμπορικών καταστημάτων που ανέφερα προηγουμένως.

 

Το ξέρω ότι εάν πάω στην πολεοδομία για ΒΚΧ ως ΚΥΕ θα φάω πόρτα.Αυτό που ρωτάω εγώ είναι...Χρειάζεται να πάω στην πολεοδομία ή είμαι καλλυμένος ?

 

Εσένα η γνώμη σου πάντως είναι ότι σε κάθε περίπτωση εμπορικού καταστήματος που θα γίνει ΚΥΕ πρέπει να βγει άδεια αλλαγής χρήσης ?

 

Φίλε μου διάβασε τα παρακάτω (σχόλια για ΝΟΚ) και πες μου αν βλέπεις ακόμα κανένα κενό να το δω κι εγώ, γιατί κατέληξα με το ένα και με τ' άλλο, αλλού να βλέπω κι αλλού να κοιτάζω. :shock:

 

 

ΑΡΘΡΟΝ-5 (NOK)

Χρήση κτιρίων

 

παρ. 2

Μέχρι την εφαρμογή της Ταυτότητας κτιρίου, απαιτείται απλή ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας ή άδειας δόμησης για τυχόν τροποποιούμενες επί μέρους μελέτες, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 4 παρ. 1.στ και 1.ζ.

Επισημαίνεται ότι όταν στα σχέδια της οικοδομικής αδείας αναγράφεται η χρήση «κατάστημα», η χρήση αφορά στις εμπορικές επιχειρήσεις, ενώ οι λοιπές χρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος δεν θεωρούνται «καταστήματα», λόγω του ότι η άδεια δόμησης εκδίδεται με άλλες προϋποθέσεις. Σημειώνεται ότι τα εμπορικά καταστήματα και τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (αναψυκτήρια, εστιατόρια κ.λ.π) αποτελούν διακριτές κατηγορίες χρήσεων, σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. Β του Π. Δ/τος 23.2/6.3.1987 (ΦΕΚ 166/Δ΄/87) και του «Κτιριοδομικού Κανονισμού»(ΦΕΚ 59/Δ΄/3-2-89). Επομένως απαιτείται άδεια δόμησης για την αλλαγή χρήσης «καταστήματος» σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (πχ. εστιατόριο – αναψυκτήριο).

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο. Δεν το είχα δει τόσο καιρό. Εσύ σωστά κοίταγες....Εγώ διάβαζα στις Τ.Ο. μέχρι το άρθρο 4. Ουσιαστικά επαναφέρουν το έγγραφο που ανέφερε ο JTB πιο πάνω.

 

Άρα στις Τ.Ο. του ΝΟΚ άρθρο 5 ξεκαθαρίζει ότι τα ΚΥΕ ό,τι και να γίνει χρειάζονται αλλαγή χρήσης. Βέβαια αναιρεί το περιοχόμενο του ΝΟΚ αλλά τι ψάχνουμε τώρα...

 

Allobar. Εκεί είναι το θέμα. Στον ν.4014 όταν κάνουμε ρύθμιση π.χ. μία αποθήκη , την ρυθμίζουμε σε κατάστημα. Θα πρέπει να ξανακάνουμε 4014 και να βάλουμε συντελεστή αλλαγή χρήσης για το ΚΥΕ ? Και θα δώσει ΒΚΧ η πολεοδομία..? Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ!!! Ακριβώς αυτό έψαχνα κι εγώ!!! Κι έλεγα ρε γαμώτο, γέρασα... αλλά όχι κι έτσι!!!

Να μη μπορώ να θυμηθώ που το διάβασα ξεκάθαρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία:

 

ΠΔ 81/1980

Αρθρον 5.

Γενική κατοικία.

 

1. Αι περιοχαί γενικής κατοικίας επιτρέπεται να περιλαμβάνουν :

α) Κατοικίας και ξενώνας δυναμικού μικροτέρου των 20 κλινών (1).

β) Εμπορικά καταστήματα (2).

γ) Εστιατόρια, αναψυκτήρια (4).

δ) Χώρους συναθροίσεως του κοινού (7).

ε) Πολιτιστικά κτίρια (8-).

στ) Κτίρια Εκπαιδεύσεως (9).

ζ) Θρησκευτικούς χώρους (10).

η) Κτίρια κοινωνικής προνοίας (11).

ι) Κτίρια σταθμεύσεως και γήπεδα σταθμεύσεως (19).

ια) Παιδικάς χαράς (28).

 

εάν μία περιοχή έχει πολεοδομηθεί με αυτό το ΠΔ, τα σούπερ μάρκετ υπάγονταν στα εμπορικά καταστήματα και όχι στα ΚΥΕ. Αν η άδεια λέει "εμπορικό κατάστημα" και γίνει τακτοποίηση χρειάζεται αλλαγή χρήσης ή πάει με τα παλιά δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.