Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή αμοιβής μηχανικού για τακτοποίηση με Ν.4495/17


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

θέλω να τακτοποιήσω δικό μου ακίνητο με τον Ν.4495/17 και δεν ξέρω πως θα χειριστώ το θέμα των αμοιβών.

Είμαι ΑΤΜ και θα κάνω όλες τις μελέτες εγώ με εξαίρεση ίσως της μελέτης στατ. επάρκειας.

Γνωρίζει κανείς πως πρέπει να χειριστώ την όλη διαδικασία (εξουσιοδοτήσεις, ΥΔ, αμοιβές, συμφωνητικά) ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ  για δικό μου αυθαίρετο έκανα το 2012 τα πάντα (εξουσιοδοτήσεις, ΥΔ, αμοιβές, συμφωνητικά) με αμοιβή 10€

Link to comment
Share on other sites

Στον 3843 είχα κόψει απόδειξη στον εαυτό μου.... Βέβαια του λογιστή του σηκώθηκε η τρίχα....

Στον 4495/17 σε κτήριο που έχω ακίνητα με τον αδερφό μου, που είναι αρχιτέκτονας κάναμε μια δήλωση 50-50 και κόψαμε ο ένας στον άλλο...

Γενικά όσο κι αν το έψαξα πλέον δεν αξίζει να κάνεις διαδικασία απαλλαγής ... κόβεις κάτι μικρό και τελειώνεις !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον 3843 είχα πάρει θυμάμαι μια απαλλαγή από το ΤΕΕ (για δικό μου ακίνητο). Υπήρχε συγκεκριμένη διαδικασία (πλήρωνες όλες τις κρατήσεις κανονικά, πλην ΦΕΜ). Στον 4178 (πάλι για δικό μου) δεν έκανα τίποτα. Δεν έκοψα (μόνο ΤΣΜΕΔΕ είχα πληρώσει αν θυμάμαι καλά και το είχα δηλώσει και στο σύστημα αμοιβών), κυρίως λόγω απελευθέρωσης αμοιβών και θεωρώντας ότι σε περίπτωση ελέγχου αποδεικνύεται αυτόματα με τον τίτλο κτήσης που έχω. Είναι λίγο αστείο (αν και λογιστικά σωστό) να λες ότι πλήρωσα τον εαυτό μου και μάλιστα δε, με ποσό/ά που βγάζει/ουν μάτι. 

 (Εννοείται ότι τα παραπάνω ακίνητα μου ανήκουν στο 100 τοις εκατό)

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ppanag παραπάνω σε αυτό που γράφει ότι "δεν αξίζει να κάνεις διαδικασία απαλλαγής".

 Κατά την γνώμη μου, στις περιπτώσεις αυτές δεν κόβεις ΑΛΣ για παροχή υπηρεσιών, αλλά στοιχείο ιδιοχρησιμοποίησης υπηρεσιών (αποκλειστικά και μόνο για την απόδοση του ΦΠΑ που έχεις εκπέσει έχοντας δαπάνες που αφορούν την συγκεκριμένη παροχή) το οποίο αφορά στις δαπάνες σου για την συγκεκριμένη υπηρεσία, όχι την αμοιβή σου ή οποία στην πράξη δεν υπάρχει και άρα δεν έχει καμία επίδραση στη φορολογία εισοδήματος ή στις ασφαλιστικές υποχρεώσεις, και καταχωρείτε στα έσοδα σύμφωνα με τα ΕΛΠ σε διαφορετική στήλη.  Μπορείς να μετονομάσεις μία ΑΛΣ για παροχή υπηρεσιών, σε "ειδικό στοιχείο ιδιοχρησιμοποίησης υπηρεσιών.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,

διαδικασία απαλλαγής δεν θα κάνω, ρώτησα και στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι πλέον οι απαλλαγές δεν ισχύουν και ότι μπορώ να βάλω μια πολύ μικρή συμφωνηθείσα.

Τώρα δεν γνώριζα για το στοιχείο ιδιοχρησιμοποίησης υπηρεσιών οπότε θα ρωτήσω τον λογιστή μου πως ακριβώς θα το παρουσιάσω.

Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ αν βάλω μηδέν συμφωνηθείσα θα μου το περάσει άραγε; Θα σας απαντήσω μόλις το τεστάρω.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giorgosv said:

..... Τώρα δεν γνώριζα για το στοιχείο ιδιοχρησιμοποίησης υπηρεσιών οπότε θα ρωτήσω τον λογιστή μου πως ακριβώς θα το παρουσιάσω. ... Αν θες ενημέρωσε μας !!!

Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ αν βάλω μηδέν συμφωνηθείσα θα μου το περάσει άραγε; Θα σας απαντήσω μόλις το τεστάρω. ... Δεν το δέχεται το μηδέν, πάρε το ένα ;) !!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω ενα ποσοστό συνιδιοκτησίας σε ακίνητο. Εγω κι ενας άλλος συνιδιοκτήτης θέλουμε να κάνουμε τακτοποίηση. Οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες δεν ενδιαφέρονται να προχωρήσουν σε τακτοποίηση. Να προχωρήσω εγώ στην τακτοποίηση κόβωντας μια μικρή απόδειξη στον αλλον συνιδιοκτήτη που θέλει να κάνει τακτοποίηση, αγνοώντας τους υπολοίπους που δεν ενδιαφέρονται?

Δήλωση ανάθεσης αναλήψης θα γίνει μεταξύ εμένα και του άλλου συνιδιοκτήτη, και θα πληρώσει αυτός εξ ολοκλήρου του πρόστιμο.

Μπορούμε να προχωρήσουμε έτσι, χωρίς να ασχοληθούν καθόλου οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 98 παρ. 4, μπορείς να τακτοποιήσεις εσύ μόνο όλες τις αυθαιρεσίες, αν το ακίνητο είναι εντός σχεδίου χωρίς να έχεις σύμφωνη γνώμη των υπόλοιπων συνιδιοκτητών του ακινήτου. 

Για τις τακτοποιήσεις δεν κάνουμε τις γνωστές από τις άδειες δηλώσεις ανάθεσης ανάληψης, αλλά ιδιωτικά συμφωνητικά, τα οποια εμπεριέχουν φυσικά τους όρους και τις λεπτομέρειες που θέλουμε να περιλαμβάνουν. Αν ως μηχανικός κάνεις υπαγωγή για δική σου ιδιοκτησία μπορείς να κόψεις απόδειξη στον εαυτό σου, αναγράφοντας πάνω "αυτοπαράδοση". Το ποσό της αμοιβής που αναγράφεις στο συμφωνητικο μπορεί να είναι το οποιοδήποτε και καθορίζεται ελεύθερα.

Μπορεί να γίνει και αυτό που λες, δηλαδή να είστε συμβαλλόμενοι εσείς μόνο στο συμφωνητικό, ο έτερος συνιδιοκτήτης ως "εντολέας" και εσύ ως "μηχανικός" και να κόψεις απόδειξη σ αυτόν.

4.   Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, ή σε κτίσμα χωρίς σύσταση οροφοκτησίας 
εντός  σχεδίου  πόλεως
,  ανεξαρτήτως  ποσοστού  συγκυριότητας,  αυθαίρετων  κτισμάτων  ή  νόμιμων 
κτισμάτων με αυθαίρετες μικρές παραβάσεις ή αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης 
μπορούν να ζητούν την υπαγωγή τους στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 
99 κ.επ. ανεξαρτήτως της σύμφωνης γνώμης των λοιπών εξ αδιαιρέτου συγκυρίων. 
Υπόχρεος προς καταβολή του παραβόλου υπαγωγής και των αναλογούντων προστίμων είναι ο δηλών 
την αυθαιρεσία συγκύριος, ο οποίος διατηρεί τα εκ του νόμου αναγωγικά του δικαιώματα έναντι των 
λοιπών  συγκυρίων.  Σε  κάθε  περίπτωση,  οι  λοιποί  συνιδιοκτήτες  μπορούν  να  αποπληρώνουν  τις 
ορισθείσες δόσεις των αναλογούντων προστίμων αυτοβούλως, σύμφωνα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας 
τους, ύστερα από σχετική έγγραφη ή ηλεκτρονική δήλωσή τους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.