Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

KANA γεια σου, αυτός είναι ενας άλλος λόγος που κολλάνε οι συμβολαιογραφοι, αλλά αν τα ενώνεις με πέργκολα, υπόγειο ή η/χ αφού είναι 2 οι ιδιοκτήτες και θες 2 σχετικά ανεξάρτητες κατοικίες, στη συνέχεια κανεις σύσταση οριζοντίων. Στις επαρχίες που συναντιέται περισσοτερο αυτο το φαινομενο το κανουν αλλα στην Αθηνα δεν το κανουν. (τους μπερδεύει ολο αυτο) . Αλλά δεν καταννοούν οτι η πολεοδομία ξερει οταν εκδίδει μια αδεια.

 

Εγώ ... (τα πρόσθεσες αργότερα και δεν τα είδα

 

1. σε εκτος σχεδιου ……..

2. η συμβολαιογραφος ………….. και πιστέυει οτι η οικοδομικη αδεια δεν ειναι εγκυρη.

γιατι υπαρχει ο ν. 2945/φεκ 223/2001/Α και ο ν. 3851 /φεκ 85/2010/Α

και δεν εκδίδουν συμβόλαιο αν δεν εχουν τη βεβαιωση απο την γεωργικη υπηρεσία.

 

μια ερώτηση ΚΑΝΑ, που φαινεται οτι ο ν. αυτος δεν έχει θεσπιστεί.

 

Nana10

Δες το πρώτο μήνυμά σου

τι σημαίνει: αλλα στην Αθηνα δεν το κανουν

 

δες και το δεύτερο σου

γιατί δεν μας λές από την αρχή ότι απαιτείται βεβαιωση απο την γεωργικη υπηρεσία.

 

Και στο τρίτο σου

που φαινεται οτι ο ν. αυτος δεν έχει θεσπιστεί;

 

Φυσικά και δεν εννοώ κάτι τέτοιο

Εγώ απλώς λέω «έχεις άδεια του 2006 που ισχύει μέχρι 2014

Το 2006 είναι πρωθύστερο του 2010

επομένως γιατί να απαγορεύεται η σύσταση;

Τελικά δηλ απαγορεύονται οι συστάσεις σε οικοδομές με οικ. άδειες πριν την έκδοση του Ν. 3851/2010 /φεκ 85Α από αυτόν τον ίδιο νόμο;

από άλλον και ποιόν;

 

Και τελικά αφού πω ότι συμφωνώ σε όλα με τον terryθα σου πρότεινα

 

ή να βρεις άλλο συμβ/φο ή να πας και να ακυρώσεις μόνη σου την άδεια

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε ΚΑΝΑ ηρεπησε

στην Αθηνα ρωτησα τρεις συμβολαιογραφους και δεν αναλαμβαναν να κανουν συσταση οριζοντιων σε εκτος οικισμου, χωρις να εχει τεθει θεμα ΓΥΠ.

σε προηγουμενο μηνυμα ανεφερα καΙ τον Ν. 2945/ΦΕΚ 223/Α/2001 οπου στις σελ. 3142(2) & 3142(3) αρ. 25 παρ. 37 6α. που εχει αντικατασταθει αργοτερα με τον Ν. του 2010.

αρα ο Ν. πορουπαρχει της Αδειας. εχει κολλανε οι συμβολαιογραφοι της επαρχιας οπως και ο υποθυκοφυλακας.

και οι συζητησεις που εκανα ηταν ανοιχτες κ ξεκαθαρες με ολες τις υπηρεσιες ωστε να βγει αμεσα ενα συμπερασμα.

ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω..

 

ΚΑΝΑ δεν πιστευω οτι η αδεια ειναι ακυρη.

επισης δεν γνωριζω αν εχει θεσπιστει ο νομος (σε ρωτησα)

πιστεύω οτι απο το υπουργειο αργοτικης αναπτυξης εχει συνταξει τους νομους αυτους, που κανουν λογο για το αν θα οικοδομουνται αρκετα μεγαλες εκτασεις στην Ελλάδα, και δεν εχει συννενοηθει ή ενημερωσει σοβαρα το υπεκα και τις πολεοδομιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην περίπτωση που έχουμε πρόσφατο εγκεκριμένο Γ.Π.Σ το οποίο εντάσσει ένα αγροτεμάχιο σε ζώνη "Λοιπή γεωργική Γη", όπου επιτρέπεται η ανέγερση κατοικίας, η βεβαίωση ότι το αγροτεμάχιο είναι γη υψηλης παραγωγικότητας είναι πιο ισχυρή και ανατρέπει της χρήσης που καθορίζονται απο τα Γ.Π.Σ που εγκρίθηκαν μετά απο την ισχύ του νομου 2508/1997?

Link to comment
Share on other sites

Πότε έχει βγει η βεβαίωση; Πριν την έγκριση του ΓΠΣ; Τότε είναι μάλλον άκυρη!

 

Σε σημερινή συνομιλία μου με υπάλληλο δ/σης αγροτικής ανάπτυξης για βεβαίωση υψηλής ή όχι που περιμένω μου είπε ότι περιμένουν εντός των ημερών την κατάργηση της διάταξης αυτής...

Link to comment
Share on other sites

Πότε έχει βγει η βεβαίωση; Πριν την έγκριση του ΓΠΣ; Τότε είναι μάλλον άκυρη!

 

Σε σημερινή συνομιλία μου με υπάλληλο δ/σης αγροτικής ανάπτυξης για βεβαίωση υψηλής ή όχι που περιμένω μου είπε ότι περιμένουν εντός των ημερών την κατάργηση της διάταξης αυτής...

 

Άντε να καταργηθεί η βλακεία αυτή μήπως και γλυτώσουμε την ταλαιπωρία κια τις καθυστερήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.