Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο πλαίσιο αίτησης στο εξοικονομω 2021 πρόκειται να γίνει χρήση ικριωμάτων για κατασκευή εξωτερικής θερμομόνωσης και να εγκατασταθεί αντλία θέρμανσης αντί του υπάρχοντος λέβητα πετρελαίου.
Προφανώς θα διαλέξω την κατηγορία ι. τοποθέτηση ικριωμάτων και την ιθ. εξωτερικη θερμομονωση.

Χρειάζεται κάτι επιπλέον για το σύστημα θέρμανσης μιας και πρόκειται για μονοκατοικία?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα συναδελφοι,

 

για ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και αλλαγή κουφωμάτων στα ίδια ανοίγματα σε ακίνητο στην περιοχή της Πλάκας στην Αθήνα, μπορώ να βγάλω την άδεια μόνος μου ή απαιτούνται εγκρίσεις από φορείς (και ποιους;) λόγω του ότι είναι στην Πλάκα; το ακινητο δεν είναι διατηρητέο ούτε συνορεύει με διατηρητέα.

 

Αν θελήσω να τοποθετήσω πέργκολα (όπως ορίζεται η πέργκολα στο ΝΟΚ πάντα) στο δώμα, γνωρίζετε ποιες εγκρίσεις θα χρειαστώ;

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η περιοχή έχει ιστορικό χαρακτήρα. Δεν νομίζω ότι μπορείς να εκδόσεις χωρίς τις απαιτούμενες εγκρίσεις. Ας τοποθετηθεί κάποιος συνάδελφος που δραστηριοποιείται Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Η Πλάκα είναι αρχαιολογικός χώρος και εποπτεύεται από το ΥΠΠΟ
δες το  link για τις δεσμεύσεις https://www.arxaiologikoktimatologio.gov.gr/
Επίσης δες και το Προεδρικό Διάταγμα 29-04-1987: Καθορισμός ειδικών όρων και περιορισμών δόμησης των οικοπέδων περιοχής Πλάκα της πόλεως των Αθηνών, (ΦΕΚ 468/Δ/1987).
Απαιτούνται λοιπόν εγκρίσεις ΥΠΠΟ και Σ.Α. και μελέτη από αρχιτέκτονα.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΕΕΜΚ για επισκευη επιχρισματων, εσωτερικα, χωρις ικριωματα

Συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση. Αφορά το σπίτι μου (διωροφο με ισογειο καταστημα και κατοικια Α οροφου), όπου στου σεισμούς 1999, είχε μία αποκόλληση μιας τοιχοποιίας στο πλάγιο οριο (γειτνιαση με 4οροφη πολυκατοικια) από την δοκό σε μήκος 4.00μΕιχε χαρακτηριστεί κίτρινο. Επισκευάστηκε τότε από συνεργείο με την καθοδηγηση μου, αλλα για προσωπικους λογους, εκεινη την περιοδο, δεν έκανα καμία κίνηση για αποχαρακτηρισμό. Επικοινώνησα με ΔΑΕΦΚ και μου είπαν να υποβάλλω μία μικρής κλίμακας για επισκευή, την οποία να τους στείλω με ένα mail και την αιτηση, ωστε να το αποχαρακτηρίσουν. Αφορούσε σε μια αποκολληση στα τούβλα που σφηνωνουν ψηλα σε εύρος 2cm σε όλο το πάχος του τοίχου, που παρέσυρε και το υπερκειμενο γύψινο. Μου είπαν ότι η άδεια αυτή θα είναι, σαν να γίνεται σήμερα η επισκευη. Αφορά αποκλειστικά σε εσωτερικό χώρο, βλάβη τοπικού χαρακτήρα. Η ερώτηση αφορά

1. σε ποιον κωδικό εργασίας από την λίστα των εργασιών που θέλουν ΕΕΜΚ, υπαγεται μια τετοια επισκευη; Αν καταλαβαινω σωστα, μαλλον υπαγεται στις εργασιες του αρθρου 30. Αλλα από τον ΔΑΕΦΚ μου ειπαν μικρης κλιμακας, συζητησαμε για καποιο σχεδιο με εντοπισμο της θεσης της βλαβης, μια περιγραφη του τροπου επισκευης και κυριως την επισημανση ότι είναι βλαβη τοπικου χαρακτηρα.

2. Αν είναι τελικα ΕΕΜΚ, υποθέτω ότι δεν απαιτούνται εγκρίσεις, γιατί είναι σε εσωτερικό χώρο (είναι προ 1955)

3. για ΣΔΑ υπαρχει περιπτωση να δηλωσω οτι τα αποβλητα ειναι μονο απορριψη συσκευασιων, που θα πανε στην ανακυκλωση;

4. Σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο του ΕΦΚΑ, ηλεκτρονική απογραφή έργου απαιτειται και για τις άδειες μικρής κλίμακας. Αν από τον αναλυτικό προϋπολογισμό λογω της μικρης εκτασης της επισκευης, δεν προκύπτει ένσημο, απαιτειται απογραφη εργου;

Συγγνώμη για το εύρος της ανάλυσης και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2024 at 4:31 ΜΜ, venezia said:

Η Πλάκα είναι αρχαιολογικός χώρος και εποπτεύεται από το ΥΠΠΟ
δες το  link για τις δεσμεύσεις https://www.arxaiologikoktimatologio.gov.gr/
Επίσης δες και το Προεδρικό Διάταγμα 29-04-1987: Καθορισμός ειδικών όρων και περιορισμών δόμησης των οικοπέδων περιοχής Πλάκα της πόλεως των Αθηνών, (ΦΕΚ 468/Δ/1987).
Απαιτούνται λοιπόν εγκρίσεις ΥΠΠΟ και Σ.Α. και μελέτη από αρχιτέκτονα.

 

Είχα διαβάσει ήδη το Π.Δ., αλλά εγώ δε πάω να χτίσω αλλά να κάνω εσωτερική διαρρύθμιση εντός όγκου και να αλλάξω κουφώματα στα ίδια ανοίγματα. Για αυτά δεν είδα κάτι νομίζω. Ίσως το μόνο που έχει νόημα είναι ότι δε βλέπω να επιτρέπεται η πέργκολα - τώρα γιατί όλα τα κτίρια της Πλάκας είναι γεμάτα πέργκολες στις ταράτσες δεν έχω απάντηση βέβαια.

Το λινκ το χρησιμοποιώ για τον 4495 για να ξέρω τα ορια αρχαιολογικού χωρου, αλλά σε αυτό που ψάχνω (αν δλδ χρειάζομαι εγκρίσεις φορέων για ΕΕΔΜΚ) πού μπορεί να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2024 at 11:34 AM, Christos said:

1. για ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και αλλαγή κουφωμάτων στα ίδια ανοίγματα σε ακίνητο στην περιοχή της Πλάκας στην Αθήνα, μπορώ να βγάλω την άδεια μόνος μου ή απαιτούνται εγκρίσεις από φορείς (και ποιους;) λόγω του ότι είναι στην Πλάκα; το ακινητο δεν είναι διατηρητέο ούτε συνορεύει με διατηρητέα.

2. Αν θελήσω να τοποθετήσω πέργκολα (όπως ορίζεται η πέργκολα στο ΝΟΚ πάντα) στο δώμα, γνωρίζετε ποιες εγκρίσεις θα χρειαστώ;

 

1. Για αλλαγή κουφωμάτων και πέργκολα , απαιτείται έγκριση ΥΠΠΟ και Σ.Α. για έκδοση ΕΕΔΜΚ.

2. Για την πέργκολα αν επιτρέπεται δες το Π.Δ. χρήσεων πλάκας.  Είναι θέμα Σ.Α.

edit

Αν είναι πολυκατοικία και συναίνεση συνιδιοκτητών

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση τοποθέτησης επιτείχιου λέβητα αερίου με καμινάδα Φ80mm που οδεύει ως το δώμα θεωρείτε ότι απαιτείται ΕΕΔΜΚ και συναίνεση; 

Εγώ είμαι της άποψης ότι αρκεί η βεβαίωση του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.