Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

Δεν νομίζω να είναι η σωστή λύση αυτή. Αν το καλοσκεφτείς, και αυτοί είναι θύματα του συστήματος, δεν μπορούν να κάνουν και πολλά κάτω από τις συνθήκες που επικρατούν.

Χρειάζεται να αλλάξουν τα πάντα όλα στο όλο σύστημα της έκδοσης των οικοδομικών αδειών.

Μας έχει παραχώσει (υπάλληλοι-μηχανικοί και ιδιοκτήτες), η άχρηστη χαρτούρα και η αφάνταστη γραφειοκρατική ταλαιπωρία.

Κανένας δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του σωστά, είτε είναι ελεγκτής, μηχανικός ή ιδιοκτήτης, όλοι γυρνάμε γύρω-γύρω από την μαύρη τρύπα της εσκεμμένης γραφειοκρατίας.

Χρειάζεται το μπίγκ-μπάνγκ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω ξερω πως ειμαστε ολοι καφροι, και επειδη το συστημα ειναι μπαχαλο, οι συμπεριφορες μας ειναι αναλογες με σκοπο την επιβιωση. πηδαμε ουρες, παρακαλαμε, μας λενε οι πελατες τα απιθανα τελευταια στιγμη και εμεις αρχιζουμε το τρεξιμο και τα αντιστοιχα παρακαλια, παιρνουμε σφραγιδες στη τσεπη δικες μας και αλλονων, ξεχναμε χαρτια και διαδικασιες οταν μας συμφερει, κοιταμε πώς θα ξεγελασουμε πολλες φορες και τους υπαλληλους και αλλα πολλα.

 

πρωτος εγω να αρχισω τους δημοσιους λιθοβολισμους τεμπεληδων και αγενων δημοσιων υπαλληλων, τους εχω σουρει πολλα. αλλα εμενα δεν με θλιβει αυτο γιατι σκεφτομαι κατι χοντρες μαυρες στην αμερικη που παντα εβρισκα πισω απο ενα γκισε σε δημοσια υπηρεσια και ηταν το στυλ εντυπωσιακα ομοιο με το ελληνικο. εμενα με θλιβει το επιπεδο των μηχανικων, που επρεπε να ειμαστε καλυτεροι. και βεβαια οφειλω να το πω κι ας γινω ηλικιακος ρατσιστης, ολες τις γυφτιες και τις αηδιες τις κανουν μεγαλοι σε ηλικια μηχανικοι, δεν εχω δει νεο μηχανικο να μην συμπεριφερεται με αξιοπρεπεια.

Link to comment
Share on other sites

ολες τις γυφτιες και τις αηδιες τις κανουν μεγαλοι σε ηλικια μηχανικοι,
Αυτό είναι γεγονός. Αλλά και το επίπεδο αυτών που έμαθαν έτσι είναι τραγικό. Σαφώς και υπάρχουν αξιόλογοι μηχανικοί που μπορείς να μάθεις, αλλά σίγουρα δεν ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία.

 

Είναι αυτούς που λέω Ελληνάρες μηχανικούς. Όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω !

Link to comment
Share on other sites

terry ήταν με δημόσιο υπάλληλο η στιχομυθία που παρέθεσες ή με συνάδελφο Ε.Ε. μηχανικό?

 

Το ΕΕ δεν το επιασα...

 

Ηταν κουβεντα με συναδελφο μηχανικο στο υπαλληλο στο τοπικο ΤΕΕ, που ειναι στο τμημα αμοιβων...

 

 

howard_roark

 

Πες τα να αγιασει το χερι σου...!!!!!!

Το κακο ξερεις ποιο ειναι??

Οτι οι παλιοι εχουν γινει κατεστημμενο....Δεν τους ενοχλει κανεις..

Παιρνει και τις ΟΑ σε 10μερες..(αυτο ευτυχως αλλαζει σιγα-σιγα)

Αλλα το επιπεδο τους πραγματικα ειναι απιστευτο....

 

 

Σημερα πηγα να βουτηξω απο το λαιμο μια "συναδελφο" ηλικιωμενη η οποια καθοταν στο ταμειο της ΕΤΕ και συμπληρωνε πανω απο 10 γραμματια αμοιβων για ΗΧ και αλλα τοσο εντυπα Εμπ-ΤΣΜΕΔΕ....

Και οταν της ειπα οτι περιμενουμε μιση ωρα να γραψει τα $^γραμματια...Μου κανει.. "Δεν εισαι μηχανικος και δεν ξερεις, γιαυτο μη μιλας...". Ουτε το "συναδελφε" που την αποκαλεσα δεν καταλαβε...

Link to comment
Share on other sites

terry Eλεύθερο Επαγγελματία μάλλον εννοούσε ο erling

Εγώ πάλι ξέρω ότι στη δικιά μας πολεοδομία τις στατικές μελέτες για οικοδομικές άδειες τις αναλαμβάνει ....ο υπάλληλος...... και αν είναι και αυτός που νομίζω τότε μιλάμε για επικίνδυνο άτομο....

Link to comment
Share on other sites

Ηταν κουβεντα με συναδελφο μηχανικο στο υπαλληλο στο τοπικο ΤΕΕ, που ειναι στο τμημα αμοιβων...

 

Μα αυτό εννοείται !!!

Δεν το κατάλαβες από τον διάλογο ???

Οι άνθρωποι λέμε είναι στην κυριολεξία ντουβάρια και άκρως επικίνδυνοι !!!

Link to comment
Share on other sites

terry ήταν ελεύθερος επαγγελματίας που έχει κάνει κάποια σύμβαση με το ΤΕΕ και ελέγχει την διαδικασία ή μηχανικός μόνιμος υπάλληλος του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

.....ολες τις γυφτιες και τις αηδιες τις κανουν μεγαλοι σε ηλικια μηχανικοι, δεν εχω δει νεο μηχανικο να μην συμπεριφερεται με αξιοπρεπεια.

 

Αυτό ξαναπές το!!! Ειλικρινά δε σέβονται καθόλου τους νέους μηχανικούς. Λες και αυτοί δεν ήταν κάποτε στη θέση μας και την ηλικία μας. Ειδικά σε περιφερειακές πολεοδομίες που έχουν αναπτύξει "πελατιακή σχέση" με τους υπαλλήλους έρχονται, χώνονται προκλητικά τη σειρά, παίρνουν τον υπάλληλό και φεύγουν, διακόπτουν τον έλεγχο. Και ποτέ ούτε έστω μία συγγνώμη. Έχω πει πολλές φορές στον εαυτό μου, και έχω ευχηθεί άμα φτάσω σε αυτή την ηλικία και ασκώ ακόμη το επάγγελμα να μην καταντήσω να φέρομαι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.