Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=279233

 

Ένοχος 83χρονος επειδή χαρακτήρισε «αγενείς» δημόσιους υπαλλήλους

 

Δικαστήριο της Θεσσαλονίκης καταδίκασε 83χρονο συνταξιούχο επειδή χαρακτήρισε δημόσιους υπαλλήλους σε επιστολή διαμαρτυρίας του, ως «αγενείς», «αδαείς» και «ανίκανους».

 

Δήλωσε την αγανάκτηση του για την ταλαιπωρία που υπέστη και το πλήρωσε ακριβά! Το Β’ Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης, καταδίκασε τον 83χρονο αγανακτισμένο πολίτη σε ποινή φυλάκισης 6 μηνών, με τριετή αναστολή.

 

Το ξέσπασμα του συνταξιούχου δημιουργήθηκε μετά από καθυστέρηση της Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, στην ανανέωση της άδειας παραμονής της αλλοδαπής συζύγου του.

 

Ο συνταξιούχος έστειλε τότε επιστολή προς το Δικηγορικό Σύλλογο Θεσσαλονίκης που εν συνεχεία διαβιβάστηκε στις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Εσωτερικών και στο Συνήγορο του Πολίτη.

 

"Ο απλός πολίτης για να λύσει το πρόβλημά του, ενδεχομένως, πρέπει πρώτα να λύσει το πουγκί του", ανέφερε στην επιστολή του ο 83χρονος.

 

Κατά τη διάρκεια της απολογίας του ο συνταξιούχος δήλωσε: "Έπεσα θύμα της εκδικητικής μανίας των υπαλλήλων. Δεν μετανιώνω για τις εκφράσεις μου. Δεν διέπραξα έγκλημα με μάσκα και Καλάσνικοφ. Ενήργησα αντρίκεια και καθαρά και είμαι υπερήφανος γι’ αυτό που έκανα".

 

Ο 83χρονος άσκησε έφεση κι αφέθηκε ελεύθερος.

 

Πηγή: ΑΠΕ

 

Δ Ε Ν Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι Κ Ρ Α Τ Ο Σ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και μετά τις τελευταίες εξελίξεις, φαίνεται ότι με "ειρηνικές συγκεντρώσεις στο Σύνταγμα" δε λύνεται τίποτα. Είναι αναπόφευκτο το να πάρουμε τα δίκανα...

Link to comment
Share on other sites

Το αφηνω ασχολιαστο...

Αλλα δεν φταει το Β Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης, αλλα ο καραγκιοζης που εστειλε την επιστολη σε αυτους και υποθετω υπεβαλλε μηνυση..

Link to comment
Share on other sites

Το Δημόσιο γέμισε κηφήνες και ρουφιάνους που τους πληρώνουμε για να μην παράγουν κανένα έργο. Και το χειρότερο είναι ότι εκείνοι που πασχίζουν να παράγουν δεν εξελίσσονται και τελικά γινονται "αξιωματούχοι" κάτι κομματόσκυλα και κάτι ρεμπεσκέδες που μέχρι χθές δεν ήξεραν να χωρίσουν δύο γαϊδάρων άχυρα ...

 

Στο δρόμο τα κομματόσκυλα ΔΥ ... Όξω λαμόγια ... Να πεινάσετε ρε ! :evil:

 

Αντε να δούμε τι θα κάνε όταν θα πρέπει να δουλέψετε πραγματικά και ουσιαστικά για να ζήσετε :-x:mad:

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρέσει ο πόλεμος που έχει ξεκινήσει ανάμεσα σε ελλήνες εργαζόμενους Εγώ το φαινόμενο των απαράδεκτων συμπεριφερών το θεωρώ κατα αρχήν κυρίως σαν το αποτέλεσμα της αλλοτρίωσης που έχει επιφέρει στην συμπεριφορά των κατοίκων τους οι δυο μεγάλες πόλεις και προτίστως η Αθήνα Και αδιαφορία υπάρχει για την εξυπηρέπηση και αγένια από πολλούς προς τους υπαλλήλους Εγω στην μικρή πόλη που ζω και εργάζομαι αλλά ακόμα και στην Χαλκίδα δεν έχω συναντήσει συμπεριφερές τέτοιου είδους παρά σε πολύ μικρές εξαιρέσεις . Και ο λόγος είναι ότι εδώ οι άνθρωποι δεν έχουν ακόμα αλλοτριωθεί από το σύστημα και τον τρόπο ζωης στην πόλης που όντας η ιδια τερατούπολη , έχει μεταμορφώσει και τους κατοίκους της σε τέρατα. Και το άσχημο είναι ότι πολλές πόλεις ακολουθουν κατά εικόνα και ομοίωση της Αθήνας , χωρίς στοιχειώδη οργάνωση και χωροταξικό σχεδιασμό ΄Σε απλά ελληνικά η πολεις αυτές σου κάνουν τα νεύρα τσατάλια ... Αν γυρίσετε μερικά ποστ πίσω θα δείτε δημόσιο υπάλληλο στην κάρυστο να χάσει την ζωή του εν ώρα υπηρεσίας εκτελώντας τον καθήκον του για να εξυπηρετήσει συμπολίτη του και το έκανε γιατί με τον συμπολίτη του αυτόν έλεγε πάντα καλήμέρα και είχαν διασκεδάσει μαζί , είχαν κοτσομπολέψει μαζί, είχαν χαρεί μαζί και είχαν κλάψει και μαζί σε δύσκολες στιγμές Δεν είχαν μια απροσωπη σχέση ,όπως και όλοι οι κάτοικοιτης πόλης μου

Link to comment
Share on other sites

Παίδες λαμόγια υπάρχουν παντού.

Και οι ελέυθεροι επαγγελματίες δεν είναι παναγίτσες.

Οι ΔΥ μηχανικοί αντιμετωπίζουν ένα σωρό τέτοιους καθημερινά και είναι φυσικό πολλές φορές να είναι επιφυλακτικοί και ίσως δύστροποι.

Ξέρετε τι είναι να αντιμετωπίζεις καθημερινά ψέυτικα τοπογραφικά με λάθος ΕΓΣΑ, μετακινημένα εντός οικισμού ενώ είναι εκτός, στατικά με ένα σωρό χάλια κ.α?

Στα δε αυθαίρετα άστα...απειλές και ένα σωρό.

Μην τα βλέπετε τα πράγματα μονόπλευρα.

Στις πολεοδομίες ο φόρτος εργασίας είναι πολύ μεγάλος και πλεον μεγαλύτερος.

Οι δε πιέσεις αφόρητες.

Μακάρι να υπήρχε στελέχωση ή μείωση των διαδικασιών να έβγαιναν όλα μέσα σε μια μέρα.

Λαμόγια και τεμπέληδες υπάρχουν παντού.

Είναι δύσκολο σε μια μεγάλη πλόλη να ξεχωρίσεις τον λαμόγιο Ελ Επ και αυτό δυσκολέυει τα πράγματα.

Στην επαρχία όλοι ξέρουν και ο καλός Ελ Επαγ κάνει την δουλειά του πιο σωστα.

Εσύ δηλαδή αν έχεις ένα εργολα΄βο που σε κοροιδέυει δεν θα είχες τα μάτια σου 14?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δικαιολογια για την κακη συμπεριφορα τα οσα λες...

ΤΕΛΟΣ...

 

Και οι ΕΕ ξερεις τι αντιμετωπιζουν καθε μερα..

Ξερεις ποσα λαμογια ερχονται στο γραφειο μας καθε μερα??

Ξερεις ποσοι εξυπνακηδες...???

 

Για φαντασου να ελεγα εγω σε παλετη μου.."ελα αυριο σημερα ειμαι απο το πρωι εδω.." "Ξερεις τραβα φερε και αυτο γτ τωρα το θυμηθηκα...", "ναι οκ σημερα σου ειχα πει να ερθεις αλλα ελα παλι αυριο γτ σημερα γενναει η κατσικα μου.."..

 

Τα λαμογια θελουν την αντιμετωπιση τους...

 

Τα οσο εχουν γραφτει εδω δεν εχουν σχεση με λαμογια αλλα με απαραδεχτε συμπεριφορες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.