Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

Ήμουν παρών σε περίπτωση στην πολεοδομία Αθηνών, όπου νεαρή συνάδελφος ζητούσε έγγραφα από το αρχείο, για κάποια ΟΑ και δεν της δίνονταν με τη δικαιολογία πως ήταν δήθεν πολύ δύσκολο εκεινη τη στιγμή, λόγω μεγάλης ουράς για τους Η/Χ (η συνάδελφος δεν ήθελε έγγραφα για τακτοποίηση Η/Χ).

 

Ξαφνικά άλλος συνάδελφος 50+ ετών παρακάμπτει ουρά περίπου 20 ατόμων (πολιτών και μηχανικών), φτάνει μπροστά και επειδικτικά ζητάει και παραλαμβάνει (!!!!!!) άμεσα ό,τι ζητούσε με τη δικαιολογία πως τα χρειάζεται για υπηρεσιακούς λόγους.

 

Φυσικά αποδείχτηκε πως ζητούσε ό,τι και η νεαρή συνάδελφος, αλλά αυτός λόγω γνωριμίας το πήρε άμεσα και φεύγοντας πέταξε και τη θεϊκή ατάκα..."εμείς κάνουμε δουλειά εδώ δεν κάνουμε ημιυπαίθριους" και είχε ένα απίστευτα ειρωνικό και απαξιωτικό για όλους τους άλλους ύφος....οπότε και έφαγε απ' όλους κράξιμο, αν και δε νομίζω να τον ενδιέφερε και πολύ...τα ίδια θα ξανακάνει....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eγω εχω τυχει σε περιπτωση παλιου μηχανικου (που ασχολειται και με συνδικαλιστικα κτλ) που επαιρνε ΟΑ σε 5 μερες...Κανεις βεβαια δεν ανοιγε ουτε τα σχεδια...

(μιλαμε πριν μια πενταετια...)

 

Λοιπον, ενω καποιοι ειχαν πρωτοκολλησει δυο μηνες δεν μπορυοσαν να κλεισουν ραντεβου, ενω αυτος πρωτοκολλουσε σημερα και αυριο περναγε ελεγχο..

Μεχρι που καποιος νεος συναδελφος αγανακτησμενος αρχισε τα καντηλια μεσα στην πολεοδομια, βγηκε ολος ο οροφος εξω και κοιταγε...Απο τοτε κανονικα με τη σειρα του.....

Link to comment
Share on other sites

Είχα ελάχιστη ενασχόληση με πολεοδομίες αλλά θα δώσω μία συμβουλή γίνετε επιθετικοί...δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση

Link to comment
Share on other sites

Επιθετικοί!!!

Ως προς όλους?

Δεν νομίζω. Μόνο όταν υπάρχει λόγος.

Εκτός αν εννοείς να μην είναι διστακτικοί και ψαρωμένοι. Εδώ συμφωνώ.

 

Προσωπικά δεν νιώθω ούτε παλιός ούτε και νέος. Στην μέση είμαι.

Και έχω δει απαράδεκτες συμπεριφορές από συναδέλφους, είτε προς άλλους συναδέλφους Ε.Ε. είτε προς Δ.Υ, και από παλιούς αλλά και από νέους. Θα συμφωνήσω όμως πως το μεγαλύτερο ποσοστό ήταν παλιοί.

Τελικά πιστεύω πως δεν είναι θέμα "παλαιότητας" αλλά θέμα αποκλειστικά και μόνο της άποψης του καθενός περί σεβασμού προς τους άλλους. Άμα κάποιος είναι γαϊδούρι, είναι και σαν νέος και σαν παλιός.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά άλλος συνάδελφος 50+ ετών παρακάμπτει ουρά περίπου 20 ατόμων (πολιτών και μηχανικών), φτάνει μπροστά και επειδικτικά ....

εδώ εσυ φταις (και όλοι μας) που δεν αντέδρασες ....

 

άμα είναι να υποχωρούμε και όταν πραγματικά δεν τους έχουμε καμμία ανάγκη .... !!!!

να φοβηθούμε και τον παππού (ή τον τσόγλανο) που μας παιρνει τη σειρά;!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα παλιου ή νεου μηχανικου... Αλλα παλιας ή νεας αντιληψης..

Στα παντα, σε καθε μας καθημερινη στιγμη, μπορουμε να διαπιστωσουμε την κουτοπονηρια που ηταν ο κανονας σε παλιοτερες εποχες της ζωης μας..

 

Απο το σουπερ μαρκετ και την κυρια που καθεται στην ουρα μεχρι ο συζηγος να παραγεμισει το καροτσακι (αν και αυτο δεν συμβαινει πολυ συχνα πια, ας ειναι καλα η κριση) ωστε να κερδισουμε κανενα 20λεπτο ουρας..

 

Απο τη βιασυνη να μπουκαρουνε στο λεωφορειο ή στο βαγονι του μετρο πριν καν ανοιξουν οι πορτες και βγουν οι επιβατες..

 

Απο την γνωστη πολυκοσμια στην εθνικη οπου εχουμε 100 νουμερακια μπροστα μας αλλα ξαφνου ο κυριουλης που πηρε νουμερακι αμεσως πριν απο εμας, μολις διαπιστωνει κενο στα νουμερα - τσουπ, πεταγετε και παει στο ταμειο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά με τις δημόσιες υπηρεσίες στην περιοχή μου και τις προσφερόμενες υπηρεσίες (με ελάχιστες εξαιρέσεις ) είμαι ευχαριστημένος Ισως ακούγεται περίεργο , αλλά δεν συμφωνώ με τις γενικέυσεις . Συμφωνώ ότι υπάρχουν υπάλληλοι που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους και συνάδελφοι Ε.Επαγ. ή πολίτες που είναι πονηροί καί καθόλου ευγενικοί . Απαιτούν να γίνει η δουλειά τους εδώ και τώρα . Δεν ξέρουμε να περιμένουμε . Εγώ είμαι ευγενικός και πάντοτε εξυπηρετούμε σε εύλογο πάντα χρονικό διάστημα. Για παράδειγμα είχα εργασία διορθωσης πίνακα πράξης εφαρμογής , όπου ο πολίτης που μου την ανάθεσε ήθελε να γίνει από χτές . Υπήρχαν δυο υπάλληλοι για στοίβα αναλογων εργασιών .Ηταν λογικό να απαιτηθεί χρόνος , γιαυτό δεν ζήτησα τίποτα από την αμοιβή μου πριν τελείώσει η υπόθεση που τελικά κράτησε περίπου 1 χρόνο . Ε το τι άκουσα για το δημόσιο δεν λέγεται από τον πολίτη. Αν όμως γινόταν ένα λάθος δεν αναρωτιόταν τι συνέπειες θα είχε τόσο για αυτόν όσο και για τον υπάλληλοΑυτό που πιστεύω είναι ότι πρέπει να κριτικάρουμε ώστε να γίνουν τα πράγματα πιο καλά , αλλά δεν πρέπει να μηδενίζουμε τα πάντα γιατί τότε δίνουμε δικαιώματα στους εκτός Ελλάδος να γράφουν για την χώρα μας όλα αυτά τα αρνητικά Γεγονός που έρχεται μπούμεραγκ σε ότι κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

εγω επιμενω, εχετε δει ποτε νεο ανθρωπο να πηδαει ουρα στην εθνικη κατα αυτο το τροπο (τον τοσο συνηθισμενο οντως)? εγω προσωπικα ποτε.

 

οπως δεν εχω δει ποτε σε πολεοδομια τοσα χρονια νεο μηχανικο να μην ειναι ευγενικος και μαζεμενος. δεν εχω δει ποτέ νεος μηχανικος να μπαινει μεσα την ωρα του δικου μου ραντεβου και να καθεται (!) επειδη ειναι κολλητος του ελεγκτη.

 

και γενικα οι φασαριες, οι φωνες, το πηδημα της ουρας, εγω προσωπικα οποτε το βλεπω, ως δια μαγειας ειναι παλιουρες που τα κανουν. αφου τις 10-12 φορες που εχω κραξει κοσμο μεσα σε τοσα χρονια, ΠΑΝΤΑ λεω το ιδιο, επειδη ΠΑΝΤΑ μου το γυρνανε στο οτι μιλαω ασχημα: "για να σεβαστω τα χρονια σου και να σου μιλησω ωραια πρεπει πρωτα να τα σεβαστεις εσυ".

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό είναι κανόνας ακόμα και στις τράπεζες δεν αρνούμε ότι έχω δει και εγώ πονηρούς να λειτουργούν έτσι αλλά όμως είναι λίγοι και συνήθως το πλήθος τους βλέπει περιφρονητικά και πολλές φορές τους <<κράζει>>

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.