Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

Σκέψου να κάνω παράπονο για ωράριο δημοσίων υπαλλήλων πολεοδομίας. (ας σβήσουν οι συντονιστές ότι νομίζουν αφού βγήκαμε εκτός θέματος)

δεν θα παραπονεθείς για το ωράριο, θα παραπονεθείς για την συμπερισφορά μας πέταξε έξω λες και ειμαστε ΖΩΑ

 

ΥΓ θα το μεταφερω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την προηγούμενη παρασκευή επισκεύπτικα υπηρεσίες σε Κύμη και Χαλκίδα Πρέπει να ομολογήσω ότι οι υπάλληλοι ήταν όλοι ευγενικοί κα πρόθυμοι να συζητήσουν κάθε θέμα και με εξυπηρέτησαν . Μάλιστα μια κυρία που χρεώθηκε ένα φάκελο με πήρε δυο μέρες μετά τηλέφωνο , για να συνενοηθούμε για την ημέρα αυτοψίας. Πρέπει να γράφουμε και τα καλά που μερικές φορές κακές συμπεριφορές λίγων μας κάνουν να τα ξεχνούμε.

Link to comment
Share on other sites

@kostassid δεν ξέρω πως μπορώ να γράψω για τις φωτογραφίες που ανέβασες αλλά θα τα πω εδώ και οι αρμόδιοι ας τα μεταφέρουν:

Η γέφυρα και μάλιστα το συγκεκριμένο δοκάρι της (!) είναι στα τελευταία του... Απορώ πως έχει περιέλθει ένα μόνο δοκάρι της γέφυρας σε τέτοια κατάσταση. Όσο για τον σχολιαστή Πάγκακο...χαρακτηρίζεται από άσχετος έως να μην πω τι...

Link to comment
Share on other sites

O σχολιαστής μάλλον πρόκειται για παιδι που απλα πειράζειτους παντες καθως έχει σχολιάσει και άλλες απαντησεις στο εν λόγω forum. Η γέφυρα έχει 4 δοκούς και πρόβλημα έχουν οι 2 εξωτερκές οι οποίες βρέχονται (κυκλοι ξηρού-υγρού) τις βλέπει άμεσα ο ήλιος (θερμοκρασία), η ανάντι δοκός είναι βορινή (θερμοκρασία και υγρασία) κοκ. Ο δήμος Χαλανδρίου δεν κάνει τίποτα αλλά να μου κάνει τη ζωή δύσκολη για έκδοση άδειας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος ξέρει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ο δρόμος είναι σίγουρα στην δικαιοδοσία του Δήμου; Μήπως είναι στου Υπουργείου; (π.χ. ΔΕΣΕ; )

Αν είναι στου Δήμου, πήγαινε ακόμη μια βόλτα και ζήτα αριθμό πρωτοκόλλου και σε ποιον υπάλληλο έχει χρεωθεί. Αν έχει χρεωθεί κανονικά σε κάποιον φέρει ακέραια την ευθύνη. Από φόβο και μόνο θα ενεργήσει...

Link to comment
Share on other sites

http://www.lifo.gr/team/readersdigest/25587

 

Πως γίνεται για ένα δώρο φίλου αξίας 100 Ε από ΗΠΑ μέσω ebay να σε απασχολεί το δημόσιο για 7 έτη, να πληρώσεις >2000 Ε πρόστιμα και να καταδικαστείς και σε 6 μήνες φυλάκιση.

 

Ακόμη μια ιστορία σουρεαλισμού του ελληνικού δημοσίου

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

Πες μου που πρέπει να τα καταγγέλω. Εννοείται ανώνυμα. Αλλά και πάλι τι να γράφει η καταγγελία ? Ότι: "ο Χ υπάλληλος είναι αγενής και τρώει τυρόπιτες ενώ έχω βάσιμες υποψίες ότι τα παίρνει" ?

 

Να σου πω κάτι. Αφού δουλεύεις σε πολεοδομίες δες γύρω σου τις συμπεριφορές των συναδέλφων σου. Σου φαίνονται όλα λογικά? Κάθονται όλοι και κάνουν τη δουλίτσα τους ήσυχα και ωραία ?

 

Θα σου πω π.χ. ένα παράδειγμα υπαλλήλου ανάλογο με του τύπου πιο πάνω στπ Καπανδρίτι. Είναι γυναίκα, κυκλοφορεί...οικολογικά και εργάζεται σε πολεοδομία κοντά σε σταθμό του ηλεκτρικού. Η συγκεκριμένη μας είχε βγάλει την Παναγία στους ημιυπαίθριους!! Μίλαγε στο κινητό, μας παράταγε, ήταν αγενής, αργούσε και και και....

 

Κατέβηκε η τότε προισταμένη της και της φώναζε μπροστά μας!! Δεν έγινε τίποτα!! Η συγκεκριμένη προφανώς ή γερό μέσο έχει ή δεν ξέρω εγώ τι.

 

Πες μου τι μπορώ να κάνω με αυτήν ?!

 

Καταρχάς συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση μου.

Δεν είμαι συνηθισμένος με τα φόρουμ και έχοντας και παιδιά είναι δύσκολο

 

Μπράβο που κατήγγειλες το πρόβλημα και έπεσαν φωνές. Είναι ομολογουμένως δύσκολο να βάλεις μυαλό σε κάποιον που είναι σταθερός σε μια καρέκλα και που κρίνεται δύσκολα και ταυτόχρονα είναι και ασυνείδητος. Μπορείς να πας στον δήμαρχο να διαμαρτυρηθείς, να μιλήσεις σε άτομα στο ΤΕΕ να ενεργήσουν αυτοί κλπ, αλλά να την καταγγείλεις υπηρεσιακά ο ίδιος για να γίνει ΕΔΕ.

Φυσικά αν μαζευτείτε στο ΤΕΕ μπορείτε να κρατήσετε την ανωνυμία σας. Μιλάω στον πληθυντικό επειδή σίγουρα θα έχουν το πρόβλημα και άλλοι. Ενας ίσον κανένας. Αν πας μόνος σου μπορεί να μην γίνεις πιστευτός επειδή, λόγω της θέσης (ελεγχος) ολοι έχουμε γίνει δυσάρεστοι (οι ΔΥ) κάποιες φορές. Ομως άλλο αγενής και άλλο δυσάρεστος.

Τέτοια άτομα πρέπει να καταγγέλονται.

Φυσικά και γύρω μου δεν είναι όλοι ευγενικοί. Στην περίπτωση μου οι αγενείς δεν είναι κακοί άνθρωποι, αλλά απλά δεν αντέχουν το τρελοκομείο που λέγεται πολεοδομία και ξεσπανε - αμύνονται έτσι. Φυσικά αυτό ισχυει σε εμενα που δεν έχουμε τεμπέληδες και άξεστους. Τέτοιοι υπάρχουν και θα έπρεπε να απολύονται.

Θα έπρεπε όμως να την πληρώνουν και οι πονηροί ιδιώτες που καθημερινά προσπαθούν να μας ξεγελάσουν.

 

 

GRTOPO ... επειδή τους τελευταίους 3 μήνες δεν εργάζομαι πλεον σε εργοτάξια αλλά το παλεύω μόνος μου άρχισα πολλές επαφές με δημόσιες υπηρεσίες. Σχεδόν σε όλες ακούω το ίδιο πράγμα. Δεν προλαβαίνουμε, να μας φέρουν προσωπικό, αλλά στη δουλειά χαλαρά και χωρίς πίεση και με τις άδειες του και όλα καλά. σήμερα στη Πολεοδομία Αγίας Παρασκευής μας έβγαλε έξω ο διευθυντής στις 8:50 καθώς οι υπάλληλοι δέχονται μετά τις 9:00. Σε πληροφορώ ότι όλοι οι υπάλληλοι διάβαζαν εφημερίδα ή έπιναν καφέ εκτός από έναν (το πιο σωστό και τυπικό).

Βγαίνοντας από την αίθουσα πήγα να κάνω αίτηση για συντελεστές δόμησης στις 8.55 και η απάντηση των εκτρωμάτων ήταν "ελάτε σε 5 λεπτά, δεν έχουμε ανοίξει ακόμα". ΔΕΝ θέλω να χάσει κανένας τη θέση του αλλά οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει, το αυτονόητο για αυτούς εμάς αποτελεί παράδεισο.

 

Το ωραριο πρέπει να τηρείται στο λεπτό.

Η εμπειρία έχει δίξει ότι 5 -5 λέπτά και τελικά γίνεται χαμός. Να μάθετε ότι όταν λέει κάπου 9 είναι 9. Ε περίμενε 5 λεπτά δεν χάλασε και ο κόσμος

Αν μεχρι εκείνη την στιγμή ξύνονται είναι άλλο θέμα - μεγάλο.

Πρόσοχή όμως στο ότι και στην δική μου πολ ενώ έχουμε πάρα πολύ δουλειά και τρέχουμε σαν τους παλαβούς ( αν θέλετε το πιστεύετε) μπορεί κάποιο 10 λεπτο να τύχει (ανθρώπινο είναι) να μιλάμε ή να χαχανίζουμε. Ε αν περάσεις εκείνη την στιγμή τι θα πείς? Υπάρχει και προδιάθεση.

 

Γενικώς στο δημόσιο πρέπει να αλλάξουν πάρα πολλά πράγματα. Να καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Το ωραριο πρέπει να τηρείται στο λεπτό.

Η εμπειρία έχει δίξει ότι 5 -5 λέπτά και τελικά γίνεται χαμός. Να μάθετε ότι όταν λέει κάπου 9 είναι 9. Ε περίμενε 5 λεπτά δεν χάλασε και ο κόσμος

Αν μεχρι εκείνη την στιγμή ξύνονται είναι άλλο θέμα - μεγάλο.

Πρόσοχή όμως στο ότι και στην δική μου πολ ενώ έχουμε πάρα πολύ δουλειά και τρέχουμε σαν τους παλαβούς ( αν θέλετε το πιστεύετε) μπορεί κάποιο 10 λεπτο να τύχει (ανθρώπινο είναι) να μιλάμε ή να χαχανίζουμε. Ε αν περάσεις εκείνη την στιγμή τι θα πείς? Υπάρχει και προδιάθεση.

 

Γενικώς στο δημόσιο πρέπει να αλλάξουν πάρα πολλά πράγματα. Να καθαρίσει.

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου παραθεσεις το ΒΔ, ΠΔ, ΦΕΚ και δεν ξερω εγω τι αλλο που να λεει το 9-11 ή το 9-13μμ??????

Link to comment
Share on other sites

Πρόσοχή όμως στο ότι και στην δική μου πολ ενώ έχουμε πάρα πολύ δουλειά και τρέχουμε σαν τους παλαβούς ( αν θέλετε το πιστεύετε) μπορεί κάποιο 10 λεπτο να τύχει (ανθρώπινο είναι) να μιλάμε ή να χαχανίζουμε.

 

Όσοι τυχαίνει να εργάζονται σε δουλειές όπου

- εφαρμόζεται το οκτάωρο ως μέγιστος χρόνος εργασίας (αλλά όχι ως απαραίτητος) :wink:,

- δέχονται τους πελάτες με ωράριο, ούτε 5΄ πριν ή μετά,

- τυχαίνει κάποια δεκάλεπτα να χαχανίζουν (επειδή είναι ανθρώπινο) ή να ξύνονται (ποιος ξέρει γιατί...)

 

καλά θα κάνουν να ευγνωμονούν τον Ύψιστο και να κατανοήσουν ότι οφείλουν απόλυτο σεβασμό σε όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους που ασκούν ελεύθερο επάγγελμα ή είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι.

Επίσης, να βάλουν και λίγο νερό στο κρασί τους, δεν θα τους πέσει τίποτα αν δεχθούν "πελάτη" στις 8:55΄... έρχονται δύσκολοι καιροί και τα "ψώνια" δεν θα καλοπεράσουν.

Link to comment
Share on other sites

με παρεξήγησες.

Το 5 λεπτο αυτό είναι και για τον ΔΥ απαραίτητο για να βγει δουλειά που θέλει προσοχή και όχι φασαρία.

Και είπα 5 λεπτο 5 λεπτο στο τέλος γίνεται χαμός. Δεν είναι θέμα ότι θα μας πεσει κάτι ή ότι είμαστε ψώνια. Είναι απαραίτητο

 

Το 8ωρο είναι είναι απαραίτητος χρόνος εργασίας (δυστυχώς όχι για όλους) Εμείς παίρνουμε πολύ σοβαρες υποθέσεις ακόμα στο σπίτι μας (καταγγελίες μεταξύ ιδιωτών κλπ) - 8ωρο όχι μέγιστος χρόνος.

 

Φυσικά και σεβασμός. Δεν διαφωνούμε.

Σεβασμός στον ιδιωτη αλλά είπαμε. Το ωράριο είναι σημαντικό για να βγει δουλειά.

 

Οτι λέω δεν το λέω σκεπτόμενος τους τεμπέληδες ΔΥ αλλά αυτούς που εργάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.