Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγελαφικά σε Δημόσιες Υπηρεσίες και απαράδεκτες συμπεριφορές


giannist

Recommended Posts

Να σας λεω να γελατε για μηνες.

Πριν κανα μηνα ειχα καταθεσει μικρης κλιμακας για ενα 100αρι φ/β και αφου ο υπαλληλος ηλεγξε τα χαρτια του φακελου και τα βρηκε εντξει μου λεει οτι σε κανα 2 μερες θα ειναι ετοιμη.

Τηλεφωνω σε 2 μερες και μου λεει τοι μετακομιζει η υπηρεσια σε νεο κτιριο και μαλιστα σε χωριο εκτος της πολης,60χλμ μακρια και να τον ξαναπαρω σε 5 μερες.

Περνανε 5 μερες και ξανα περνω τηλ και το σηκωνει αγριεμενος και μου λεει:'Δεν ειπαμε ρε φιλε οτι κανουμε μετακομιση,παρε σε την αλλη βδομαδα'.

Περναει μια βδομαδα και αφου επερνα τηλεφωνα δεν τα σηκωνε κανενας.Ηταν και μακρια για να παω μονο να ρωτησω οποτε συνολικα ειχανε περασει 3 βδομαδες απο την καταθεση της μικρης κλιμακας.

Τον πετυχαινω τελικα πριν 2 μερες και αρχιζει το πανυγηρι.

Μου λεει οτι ο φακελος ειναι ελλειπης και οτι λειπουν τα τοπογραφικα απο μεσα (ενω υπηρχαν οταν τον κατεθεσα).Αφου αναζητω ευθυνες που χαθηκαν τα τοπογραφικα αρχιζε να με βριζει!!!Και να μου λεει οτι αν τραβαω ζορι (ετσι ακριβως) να παω στο δημαρχο να διαμαρτυρηθω.Μετα απο πολυ βρισιδι απο την πλευρα του,κλεινω το τηλ και ετρεμα απο τα νευρα,σιγουρος οτι αν τον ειχα μπροστα μου μαλλον τωρα θα σας μιλουσα απο τα καγκελα του κρατητηριου.

Την επομενη,πηγαινει ο πελατης μου,τρελαμενος με τη συμπεριφορα του εν λογω υπαλληλου και ετοιμος 'για ολα' και με το που μπαινει στο γραφειο του και δειχνει οτι τον αναζητα,ο εν λογω υπαλληλος αποδειχτηκε μεγαλη ΚΟΤΑ.Με το σεις και με το σας και σε 5 λεπτα ετοιμασε την μικρης κλιμακας.

 

Το ερωτημα μου ειναι:

Πως προστατευομαστε ως μηχανικοι-πολιτες απο απαραδεκτους και κομπλεξικους δημοσιους υπαλληλους?

Τι μπορω να κανω (καταγγελια κλπ) ωστε να καταλαβουν καποιοι οτι δεν ειμαστε εμεις υπαλληλοι τους αλλα αυτοι δικοι μας?

Τι θα κανατε στη θεση μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 323
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, η μόνη λύση είναι καταγγελία προσωπική στον υπάλληλο. Με στοιχεία όμως...

Όλα τα άλλα είναι για να περνάει η ώρα (καταλήψεις, παραστάσεις κλπ)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

δε θα γινοταν μάλλον τιποτα γιατί εχει προθεσμία να απαντήσει 50 μερες. Ισως απο φιλοτιμο του προισταμενου να τον πιεζε λιγο...

 

υπαρχουν καποιες προθεσμίες που δε ξερω τι ακριβως είναι αλλα είναι αν θυμαμαι 10, 20 και 50 μερες. Αναλογα το τι πρεπει να απαντησει. Αν είναι απλη διοικητική πραξη ή κατι αλλο (πχ εκδοση αδειας)

 

Βεβαια ισως η μικρής κλιμακας να εχει προθεσμία τις 10 ή 20 μερες. Δεν το γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

προφανως και είναι το θεμα συμπεριφορας. Απλα απαντησα για την καταγγελια που ειπατε οτι επρεπε να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

λέτε επιτέλους κάτι να αλλάξει σε αυτήν την χώρα και να αρχίσουν επιτέλους να αποδίδονται κατηγορίες , ώστε επιτέλους κάποιοι να συνετιστούν ; θα δείξει το μέλλον

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=451182

Link to comment
Share on other sites

λέτε επιτέλους κάτι να αλλάξει σε αυτήν την χώρα και να αρχίσουν επιτέλους να αποδίδονται κατηγορίες , ώστε επιτέλους κάποιοι να συνετιστούν ; θα δείξει το μέλλον

http://www.tovima.gr...cle/?aid=451182

Κρατα μικρο καλαθι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.