Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστάσεις ανελκυστήρα


avgoust

Recommended Posts

σύμφωνα με το άρθρο 372/ΓΟΚ:

 

σε κάθε νέο κτήριο επιβάλλεται ανελκυστήρας αν το δάπεδο ορόφου έχει διαφορά ύψους από το την οριστική επιφάνεια του εδάφους>9μ.

 

κυκλοφοριακή μελέτη απαιτείται αν ο πληθυσμός του κτηρίου είναι >200άτομα.

 

αν δεν είναι υποχρεωτική η τοποθέτηση ανελκυστήρα δεν είναι αναγκαία και η τήρηση της ελάχιστης απαίτησης για ανελκυστήρα 1.10χ1.40.

 

μπορείς να βάλεις ανελκυστήρα όσων ατόμων θές. με βάση τον αριθμό ατόμων και επομένως το ωφέλιμο φορτίο του ανελκυστήρα που εσύ θα επιλέξεις προκύπτουν και οι ελάχιστες/μέγιστες διαστάσεις του θαλάμου από τα πρότυπα ΕΛΟΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δάπεδο τελευταίου ορόφου με διαφορά ύψους από έδαφος < 9,00μ

Δύο ανεξάρτητα διαμερίσματα.

Λόγω άρθρου 26, παραγράφου 1 ΝΟΚ

(ειδικά για κτίρια κατοικίας επιβάλλεται να εξασφαλίζεται η αυτόνομη και ασφαλής οριζόντια και κατακόρυφη προσπέλαση από άτομα με αναπηρία ή εμποδιζόμενα άτομα σε όλους τους εξωτερικούς και εσωτερικούς κοινόχρηστους χώρους των κτιρίων κατοικίας...) απαιτείται ανελκυστήρας και πλατύσκαλο με διαστάσεις για ΑΜΕΑ?

 

Τελικά η επιφάνεια φρεατίου έγινε 1,60 x 1,90? (παράγραφος 6κζ τεύχους τεχνικών οδηγιών)

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Το πόσων ατόμων θα είναι ένα ασανσέρ που ας πούμε ότι σχεδιάζω προκύπτει από κάτι συγκεκριμένο; 

Ας πούμε ότι μιλάμε για μία κλασσική 5ώροφη πολυκατοικία με κατοικίες ή για ένα 4ώροφο με γραφεία. Έχει διαφορά η χωρητικότητα των ασανσέρ; Μπορώ να βάλω όσων ατόμων θέλω; 

Δεν έχω καταλάβει καλά από τα προηγούμενα πώς ακριβώς προκύπτει αυτό....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

Όλα αυτά που σας έγραψα παραπάνω είναι συνδυασμός του ΓΟΚ της 95/16 

 

τί είναι το "ΓΟΚ της 95/16" ?

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, έχω περίπτωση θαλάμου 1,80 πλάτος x 1,20 βάθος με διπλή ανοιγόμενη πόρτα που καταλαμβάνει όλο το πλάτος του θαλάμου. Η ωφέλιμη επιφάνεια του θαλάμου είναι 2,16 τμ αντί των 1,54 τμ (1,10 x 1,40) που είναι η ελάχιστη απαιτούμενη. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια παρέκκλιση που να μας δίνει τη δυνατότητα να ξεπεράσουμε την απαίτηση του 1,40 βάθος? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα Χριστός Ανέστη. Μήπως γνωρίζετε αν σε υφισταμενο κτίριο με Γοκ 55 και προσθήκες καθυψος με Γοκ 73 που έγιναν αν μπορούμε να μεγαλωσουμε το φρεάτιο του ασανσέρ κατά την μια διάσταση ώστε να παραλαμβάνει 5 άτομα αντί για τα 2 που έχει τώρα και να μην έχουμε περιορισμούς στις ελάχιστες διαστάσεις φρεατίου; δηλ. Να μην υπάρχει απαιτηση 1,40Χ1,70 διαστάσεων φρεατίου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι, μου έχει ανατεθεί απο τους ιδιοκτήτες 3όροφης οικοδομής χωρίς ασανσέρ να διερευνήσω αν υπάρχει η δυνατότητα να κατασκευαστεί κάπου ένα. Μελετώντας την κάτοψη που επισυνάπτω παρακάτω μου δημιουργήθηκαν τα εξής θέματα και θα ήθελα την γνώμη σας. Το μοναδικό σημείο στο οποίο θα μπορούσε να τοποθετηθεί ασανσέρ είναι αυτό που φαίνεται στην κάτοψη με cyan χρώμα κατα την γνώμη μου. Όμως υπάρχουν τα εξής προβλήματα α) η είσοδος σε αυτό είνια μόλις 0,50μ (εκτός και αν υπάρξουν αλλαγές σε κάποιο απο τα γειτονικά διαμερίσματα, πράγμα δύσκολο όμως) και  β) δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης στην οικοδομή οπότε μήπως υπάρχει πιθανότητα για καποιο λόγο το ασανσέρ να μην μετράει στην δόμηση? Κατα την γνώμη μου αυτά είναι τα δυο σημαντικά προβλήματα όποιος έχει διάθεση ας το ρήξει μια ματιά να ακούσω καμία άποψη.

ASANSER Layout2 (1).pdf

Edited by mantsos
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι για να μην υπάρχει ανελκυστήρας, δεν θα ήταν υποχρεωτική η κατασκευή του κατά την ημερομηνία έκδοσης της άδειας σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς.

Σύμφωνα με το εδάφιο κζ του άρθρου 11 σε συνδυασμό με την παρ. 2 του άρθρου 27, μπορεί να κατασκευαστεί ανελκυστήρας προς εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ με τις προβλεπόμενες διαστάσεις θαλάμου.

Το πρόβλημα είναι η πόρτα που είναι πολύ μικρή και δεν πληροί τις προ υποθέσεις.

Για ΑΜΕΑ θες πόρτα θαλάμου τουλάχιστον  0,85 μ

Η προτεινόμενη θέση είναι εντός φωταγωγού?

Link to comment
Share on other sites

Όταν κατασκευάστηκε η οικοδομή δεν υπήρψε απαίτηση για ασανσέρ (το 1971) Εκει οπου το δείχνω είναι ακάλυπτος χώρος της οικοδομής. Μόλις διάβασα και τα άρθρα που με παρέπεμψες, μάλλον μπορώ να στηριχτώ σε αυτά για να μην μετρήσει στον συντελεστή δόμησης. Το μόνο πρόβλημα είναι το πλάτος όμως.... και δεν πάει το μυαλό μου στο πως μπορεί να λυθεί..

Edited by mantsos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.