Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστάσεις ανελκυστήρα


avgoust

Recommended Posts

Προφανως και δεν εχεις λόγο.

Αλλα εαν δεν εχεις κάνει σωστη επίβλεψη?

Η διαφορα των 5-10 πόντων εσένα δε σου λέει τίποτε?

 

Οποιος ειναι στο χώρο ξέρει οτι απο στραβα φρεάτια είναι τίγκα η αγορα. Επίσης ξέρει οτι αλλος μαστορας θα χωρέσει στο 1,65 τον ανελκυστήρα και αλλος όχι οπως ξερει οτι στο 1,60 θα πρεπει να σκάψει στο μπετον για να βάλει στηρίγματα και πάλι το πιο πιθανό να μην το πίασει το 1,40.

Το να το παμε στο όριο εχει το νοημα του να μην χαθουν πόντοι προς πώληση (ειδικα σε αντιπαροχή) αλλα ας μην το παιζουμε οτι δεν ξέρουμε τι γίνεται

 

Αλλα ας κάνω και εγω μια ερώτηση :

Αυτες οι διαστάσεις φρεατίου που δίνεται αφορουν ανελκυστήρα με αυτόματες ή ημιαυτόματες πόρτες φρεατίου?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το το θέμα. Αν είμαι υποχρεωμένος από κάπου να κάνω μεγαλύτερο το φρεάτιο.

Αν δεν είμαι υποχρεωμένος, γιατί να κάθομαι να ακούω τον κάθε υπάλληλο τι μπορεί να του καπνισει?

Link to comment
Share on other sites

Οι ακριβεις κατασκευστικες διαστάσεις δεν είναι στη πράξη σαφεις. Πρόσεξε την ερωτηση που εκανα παραπανω και θα καταλάβεις.

Υπαρχει οδηγία πάντως στις πολεοδομία απ' οτι ξέρω σχετικα με τις διαστάσεις που θα πρέπει να αποδέχονται. Εγω δεν ξέρω να λέει κατι σχετικα ο ΓΟΚ. Εαν καποιος αλλος συνάδελφος γνωριζει να το πει καθως οι οδηγίες ερχονται και παρερχονται

Αυτα και πιστευω οτι είμαι πληρως κατατοπιστικός τόσο στη θεωρια οσο και στη πράξη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε πολεοδομία που γνωρίζω, υπάρχει σχετικό εσωτερικό έγγραφο (μάλλον του τμήματος Βιομηχανίας της Νομαρχίας) το οποίο αναφέρει ότι οι ελάχιστες διαστάσεις φρεατίου όπου απαιτείται πρέπει είναι 140x180, οι οποίες προέκυψαν μετά΄από διερεύνηση του θέματος με τους αντίστοιχους κατασκευαστές. Υπάρχει σύσταση στους υπαλλήλους να ακολουθούν αυτή την οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μερικές συγκεκριμένες απαντήσεις για 1-2 θεματάκια που έχουν προκύψει κατά τη διαδικασία ελέγχου παθητικής πυροπροστασίας (!!!) σε γνωστό υπάλληλο της οικίας πολεοδομίας.

 

1. Επιμένει ότι επιβάλλεται η κατασκευή ανελκυστήρα "όταν το δάπεδο ορόφου ή τμήματος ορόφου έχει διαφορά στάθμης μεγαλύτερη από ή και ίση με 9 μέτρα από την οριστική στάθμη του περιβάλλοντος εδάφους". Εγώ γνωρίζω πως στο άρθρο 29 του Κτιριοδομικού, παρ. 1.1 αναφέρει για μεγαλύτερη διαφορά από 9m. Δεν λέει πουθενά για ΙΣΗ με 9m υψομετρική διαφορά! Από το κεφάλι του το βγάζει μάλλον, ε;

 

2. Επιμένει πως σε φρεάτιο 1.50x1.70 ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ θάλαμος 1.10x1.40! Σε τεχνικά έντυπα της Kleeman που υπάρχουν στο site της προκύπτει πως χωράει μια χαρά! Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία ΓΙΑ ΤΟ ΦΡΕΑΤΙΟ; Διαβάζω σε προηγούμενη σελίδα πως στην Εγκύκλιο 12 του 1986 "προσδιρίζεται πως ελάχιστες διαστάσεις για την τοποθέτηση ανελκυστήρα είναι: πλάτος 1,50 μ και βάθος 1,70 μ". Έχει κανείς πουθενά τη συγκεκριμένη εγκύκλιο;

 

Ευχαριστώ.

 

1. Για τις περιπτώσεις που δεν είσαι σίγουρος, το μηχανικό δαιμόνιο επιλέγει είτε 8.95 είτε 9.05 ως απόσταση. Τι το θες το 9.00 αν δεν είσαι σίγουρος;

 

2. Τα τεχνικά έντυπα που έχεις διαβάσει αναφέρουν πολύ σωστά τις ελάχιστες διαστάσεις σε ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθήκες. Όπως σωστά ανέφεραν συνάδελφοι το φρεάτιο ΠΟΤΕ δεν έχει ίδιες διαστάσεις σε όλο του το ύψος. Κάτι επειδή καλουπώνεται ανά τμήματα, κάτι επειδή φουσκώνουν οι σανίδες ανάμεσα στα δεσίματα, πρέπει να τα έχεις προβλέψει και γι'αυτό στα σχέδια το κάνεις λίγο μεγαλύτερο ώστε παρά τις αποκλίσεις να μπορέσει ο εγκαταστάτης να ευθυγραμμίσει τους οδηγούς και να μείνει και ο απαραίτητος ωφέλιμος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η απόσταση της εισόδου του ανελκυστήρα από τον απέναντι τοίχο πρέπει να είναι το ελάχιστο 1,50m ακόμα και στην περίπτωση που δεν είναι υποχρεωτική η εγκατάστασή του?? ( για παράδειγμα σε μια μεζονέτα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα, για την προσθήκη ανελκυστήρα σε διόροφη οικοδομή 6 διαμερισμάτων, τα οποία εκμεταλεύεται ένας ιδιοκτήτης, υπάρχει υποχρέωση για την έκδοση πολεοδομικής άδειας;

υπάρχουν απαιτήσεις για τις προδιαγραφές του θαλάμου (διάστασεις και αριθμ. ατόμων) γιατί η τοποθέτηση εξυπηρετεί να γίνει σε ένα φωταγωγό 0,90Χ1,20

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας.

 

Όσον αφορά την απαίτηση, σε διώροφη οικοδομή όπου η κατασκευή ανελκυστήρα δεν είναι υποχρεωτική, δεν υπάρχει ελάχιστη απαίτηση σε διαστάσεις ανελκυστηρα (από διατάξεις για ΑΜΕΑ) . Θα πρέπει βέβαια να τηρήσεις τις προδιαγραφές αναλογίας εμβαδού θαλάμου- ατόμων που αναφέρονται στο αντίστοιχο πρότυπο του ΕΛΟΤ.Για τις διαστάσεις που αναφέρεις πάντως , εκ πρώτης όψεως και εντελώς χοντρικά, πας για ανελκυστηρα 2 ατόμων .

 

Αυτά όσον αφορά το μηχανολογικό κομμάτι- υπάρχουν σημαντικά ζητήματα και στο αρχιτεκτονικό κομμάτι όμως ( κάλυψη, δόμηση κλπ) , αλλά αυτά καλύτερα να στα πει κάποιος συνάδελφος που τα γνωρίζει καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.