Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κάνω ΗΤΚ σε κάθε οριζόντια ( είναι μια πολυκατοικία με 3 ορόφους ,) και ΄τωρα θέλω να κάνω άλλη μία για τους κοινόχρηστους χώρους τησ πολυκατοικίας....( κλιμακοστάσια και λεβητοστάσιο στο δώμα )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οσα εχουν ΚΑΕΚ θα παρουν τον αριθμο τους στην πρωτη καρτελα. Στα κοινοχρηστα εφοσον δεν υπαρχει ΚΑΕΚ αστο κενο και γραψε στην ΤΕ στα σχολια οτι προκειται για κοινόχρηστους χώρους που δεν διαθετουν ΚΑΕΚ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ killertomato...αν και αργοπορημένα...😄.

επίσης , κάτι άλλο , στις επιφάνειες που συμπληρωνω τα μετρα για την οικοδομικη άδεια. Δεν αναφέρεται πουθενα πόσο είναι τα κλιμακοστάσια...ούτε στον πίνακα , ούτε στο συμβόλαιο , ή στα σχέδια....τι να συμπληρώσω εκεί...?

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο συμπληρώνεις την Η.Τ. ?? Έχεις σύσταση η όχι??

Γιατί αν την συντάσσεις για μεταβίβαση, ίσως  να πρέπει να την ανασυντάξεις, ώστε τα τ.μ κάθε αυτοτελούς, όπως και των κοιν/στων της οποιαδήποτε σύστασης Ο.Ι. να συμπίπτουν με αυτά της πραγματικότητας! 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Σε τετραώροφη οικοδομή, χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, καταλαβαίνω ότι οι κοινόχρηστοι χώροι κάθε ορόφου προσμετρούνται με την επιφάνεια των διαμερισμάτων ασχέτως αν έχουν μετρήσει ή όχι στο συντελεστή δόμησης και γίνεται μια εγγραφή για κάθε όροφο. Θα ήταν βέβαια πιο σωστό να περαστούν τα διαμερίσματα ως χώροι κύριας χρήσης και τα κοινόχρηστα στους λοιπούς χώρους της ίδιας εγγράφης ανά όροφο ? Επίσης, την απόληξη όμως κλιμακοστασίου πως την καταχωρούμε? Δεδομένου ότι δεν έχω κλικάρει τους "Κοινόχρηστους χώρους" λόγω έλλειψης Ο.Ι. , η οποία θα ακολουθήσει σε δεύτερο χρόνο. 

Ευχαριστώ.

Edited by Mengin
Link to comment
Share on other sites

@Mengin χώρος κύριας χρήσης είναι η συνολική επιφάνεια ανά όροφο.
Οι λοιποί χώροι δεν χρησιμεύουν για την περίπτωση που περιγράφεις.
Η απόληξη θα μπει στους χώρους βοηθητικής χρήσης.

Edited by Φινέας
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάφελφοι και χρόνια σας πολλά.

Γράφω γιατι μου έχει δημιουργηθεί φοβερή σύγχυση μεταξύ αυθαιρεσιών εντός των κοινοχρήστων χώρων κτίσματος με Π.Ο.Ι. (κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο , είσοδος κλπ) και  αυθ. κτίσματος επί του κοινόχρηστου χώρου του οικοπέδου (ακάλυπτος). Θα συνταχθεί 1 ταυτότητα για όλα αυτά τα κοινόχρηστα; εχω εντολή για την σύνταξη ΗΤΚ για μεταβίβαση ρυθμισμένου κτίσματος στον ακάλυπτο. Οφείλω να κάνω έλεγχο σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους εντός του κτηρίου για να συντάξω ταυτότητα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοινόχρηστοι χώροι με αποκλειστική χρήση πως καταχωρούνται;

Δηλ. έχω μια ΗΤΑ για ένα διαμέρισμα και ένα άλλο ΗΤΑ για όλους

τους κοινόχρηστους χώρους.

Θα πρέπει να προσθέσω την επιφάνεια του αποκλειστικού

κοινόχρηστου χώρου και στην ΗΤΑ του διαμερίσματος;

***EDIT***

Η συμβολαιογράφος μου επισήμανε οτι ο κοινόχρηστος

χώρος αφού είναι αποκλειστικής χρήσης, παύει να 

είναι κοινόχρηστος, αρα δεν πρέπει να υπάρχει στην ΗΤΑ

των κοινόχρηστων χώρων...

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

(από την ερωτοαπάντηση 11)

Χώροι αποκλειστικής χρήσης, εφόσον είναι ανοιχτοί και δεν αποτελούν θέσεις στάθμευσης, δεν καταχωρίζονται στον πίνακα των επιφανειών, αλλά αναφέρονται στην Περιγραφή Ιδιοκτησίας και την Τεχνική περιγραφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.