Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  Εσυ δεν ασχολεισαι με "διαθηκη και σχετικα πιστοποιητικα"

 Πρωτα μετρας το ακινητο, ενημερωνεις ατυπα τον συμβ/φο για να κανει την σωστη αποδοχη.

Μετα την αποδοχη στον συμβολαιογραφο, εχεις πελατη για -τυχον- τακτοποιηση και ταυτοτητα.

 Δεν  μπορει να γινει ταυτοχρονα συμβολαιο αποδοχης και μεταβιβασης.

Μιλας με τον συμβ/φο

 

 


 

Link to comment
Share on other sites

@giorgosv Δεν ξέρω αν μπορεί αν γίνει στην ίδια συμβολαιογραφική πράξη αποδοχή κληρονομιάς και μεταβιβαστικό συμβόλαιο. Προσωπικά δεν έχω δει κάτι τέτοιο και κρίνοντας (χωρίς να είμαι ειδικός επί του θέματος ως μη νομικός) δεν μου φαίνεται και καθόλου λογικό να συμβαίνει διότι άλλο το αντικείμενο της αποδοχής άλλο της αγοραπωλησίας. Σε ότι αφορά τα λεγόμενα και ως "κληρονομοχάρτια" δεν είναι δουλειά και αρμοδιότητα του μηχανικού να τα ψάξει-εξετάσει-αναλύσει και ο μηχανικός δεν πρέπει επ ουδενί να εμπλέκεται σε μια τέτοια διαδικασία. Υπάρχει το ενδεχόμενο με πολλά ποσοστά να εμφανιστεί κάποιος νεότερος (με άλλη διαθήκη) από το πουθενά. Τότε ποια η δική μας η θέση; Γι αυτό πρώτα η μεταγεγραμμένη πράξη αποδοχής κληρονομιάς τόσο για την υπαγωγή στο ν. 4495 όσο και για την έκδοση της ΗΤΚ έχοντας προαναφέρει ότι δεν απαιτείται για την αποδοχή.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εγώ έχω δεί πάρα πολλές φορές αποδοχή και πώληση στο ίδιο συμβόλαιο. Βέβαια μιλάω για παλιά συμβόλαια του 1990-2000 προ νόμων αυθαιρέτων κλπ.

Μάλιστα τώρα έχω μια τέτοια περίπτωση και ρώτησα επί τούτου 2 συμβ/φους αν γίνεται σήμερα που έχουμε νόμους αυθαιρέτων και ταυτότητα κτιρίου να γίνει στο ίδιο συμβόλαιο η αποδοχή και η πώληση και μου είπαν οτι γίνεται. Τώρα τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Skrats said:

Ναι, δημοσιευμένη διαθήκη υπάρχει.

Διαθήκη μπορεί να υπάρχει δημοσιευμένη, αλλά η ταυτότητα απαιτεί ιδιοκτήτη, ο οποίος είναι και ο εντολέας μας.

Για να ξεκινήσεις εργασία για ΗΛΤΑ θα πρέπει ο "ζωντανός" ιδιοκτήτης να σου παρουσιάσει τίτλο ιδιοκτησίας μεταγεγραμμένο ... Οτιδήποτε άλλο βάζει σε κίνδυνο τη δουλειά σου.

19 λεπτά πριν, giorgosv said:

Καλημέρα,

εγώ έχω δεί πάρα πολλές φορές αποδοχή και πώληση στο ίδιο συμβόλαιο. Βέβαια μιλάω για παλιά συμβόλαια του 1990-2000 προ νόμων αυθαιρέτων κλπ.

Μάλιστα τώρα έχω μια τέτοια περίπτωση και ρώτησα επί τούτου 2 συμβ/φους αν γίνεται σήμερα που έχουμε νόμους αυθαιρέτων και ταυτότητα κτιρίου να γίνει στο ίδιο συμβόλαιο η αποδοχή και η πώληση και μου είπαν οτι γίνεται. Τώρα τι να πω..

Φυσικά και γίνεται συμβόλαιο ... δεν απαγορεύεται, αλλά δεν γίνεται να εκδοθεί ταυτότητα, οπότε προκύπτει ένα έμμεσο κώλυμα για τα συμβόλαια, που μάλλον οι συγκεκριμένοι συμβολαιογράφοι, που ρώτησες δεν έχουν την εμπειρία να απαντήσουν ή δεν έδωσαν πλήρη απάντηση ... ή πέτυχαν μηχανικό στραβάδι που εκδίδει πιστοποιητικά χωρίς να ενδιαφέρεται για ιδιοκτήτες, τίτλους ιδιοκτησίας, συστάσεις, νομιμοποιητικά στοιχεία κλπ. (το τελευταίο προύποθέτει και λίγο "στραβισμό" από τη μεριά του συμβολαιογράφου).

Η ερώτηση πάντως είναι πολύ γενική και μάλλον οι συμβολαιογράφοι απάντησαν από την πλευρά τους για το δικό τους αντικείμενο και όχι για τον αν είναι συνολικά εφικτό να γίνει.

Κάντε λίγο υπομονή και όλα αυτά θα ξεκαθαρίσουν μόλις εφαρμοστεί ο ηλεκτρονικός φάκελος ακινήτου!!!  Εκεί δεν θα περνάει καμία ταρζανιά στις μεταβιβάσεις!!! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί έχεις ένα δίκιο γιατί πολλές φορές οι συμβολαιογράφοι το βλέπουν μόνο από την πλευρά τους και δεν είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να εκδοθεί η ΗΤΚ.

Για ακόμη μια φορά εμείς γινόμαστε οι κακοί της υπόθεσης που πρέπει να εξηγήσουμε στους ιδιοκτήτες τα προβλήματα όλης αυτής της ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2023 at 8:56 ΠΜ, giorgosv said:

...... ρώτησα επί τούτου 2 συμβ/φους αν γίνεται σήμερα που έχουμε νόμους αυθαιρέτων και ταυτότητα κτιρίου να γίνει στο ίδιο συμβόλαιο η αποδοχή και η πώληση και μου είπαν οτι γίνεται.

Σαχλαμάρες σου είπαν! Δεν ξέρουν τι τους γίνεται! Όταν θα έρθει η ώρα θα σου ζητήσουν Πιστοποιητικό ΗΤΑ χωρίς εσύ να έχεις νόμιμο ιδιοκτήτη για να σε εξουσιοδοτήσει για αυτό! Θα το κάνεις; Προφανώς και όχι... Οπότε πάπαλα το ενιαίο συμβόλαιο!

Υ.Γ. Υπάρχουν όμως κάτι "τζιμάνια", που πιθανότατα από έλλειψη γνώσης, το κάνουν....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, καλά τα λες αλλά αν έχεις ιδιοκτήτη που δεν έχει τίτλο και έχει αυθαίρετο που το δηλώνει στο Ε9 τι κάνεις;

Δηλαδή με τη λογική σου ένας που έχει κάποιο ακίνητο με χρησικτησία χωρίς τίτλους δεν μπορεί ούτε να τακτοποιήσει, ούτε να εκδόσει ταυτότητα, ούτε να πουλήσει.

Γνώμη μου είναι πως γίνεται και απο τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης υπογράφει ΥΔ ότι του ανήκει το ακίνητο και το δηλώνει και στο Ε9 εμείς είμαστε καλυμμένοι να κάνουμε τακτοποιήσεις και ΗΤΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giorgosv said:

..... αν έχεις ιδιοκτήτη που δεν έχει τίτλο και έχει αυθαίρετο που το δηλώνει στο Ε9 τι κάνεις;

Δεν τον αναλαμβάνω αν δεν μου προσκομίσει τίτλους ιδιοκτησίας. Το Ε9 δεν είναι τίτλος.

1 ώρα πριν, giorgosv said:

..... ένας που έχει κάποιο ακίνητο με χρησικτησία χωρίς τίτλους δεν μπορεί ούτε να τακτοποιήσει, ούτε να εκδόσει ταυτότητα, ούτε να πουλήσει.

Η έκτακτη χρησικτησία αποτυπωμένη σε συμβολαιογραφικό έγγραφο είναι τίτλος!

2 ώρες πριν, giorgosv said:

Γνώμη μου είναι πως γίνεται και απο τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης υπογράφει ΥΔ ότι του ανήκει το ακίνητο και το δηλώνει και στο Ε9 εμείς είμαστε καλυμμένοι να κάνουμε τακτοποιήσεις και ΗΤΚ.

Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι μας κι ο καθένας μας "...όπως στρώνει κοιμάται"!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, giorgosv said:

...

Γνώμη μου είναι πως γίνεται και απο τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης υπογράφει ΥΔ ότι του ανήκει το ακίνητο και το δηλώνει και στο Ε9 εμείς είμαστε καλυμμένοι ...

21 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

....

Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι μας κι ο καθένας μας "...όπως στρώνει κοιμάται"!

Στο συγκεκριμένο ζήτημα θα συμφωνήσω περισσότερο με τον giorgosv και όχι με τον ΙΑΣΟΝΑ.

Και να εξηγήσω το γιατί.

Το πιο βασικό από όλα είναι ότι εμείς ως Μηχανικοί έχουμε την ευθύνη ελέγχου του ακινήτου (θέση, προσανατολισμό, περιγραφή κλπ.) και οι Νομικοί (δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, Δημόσιες αρχές κλπ.) τον έλεγχο της ιδιοκτησίας (αναγκαίους τίτλους, κατασχέσεις, υποθήκες κλπ.).

Είναι και ο βασικός λόγος που στις υπαγωγές των Νόμων για τα αυθαίρετα έχουμε το «φερόμενος ιδιοκτήτης» και είναι και ο λόγος που για την υπαγωγή σ αυτούς τους νόμους δεν είναι απαιτητό η ανάρτηση τίτλων. (εγώ προσωπικά τους ανεβάζω μεν αλλά δεν είναι υποχρεωτικό)

Για να συμπληρώσω και με βάση την Τραπεζική εμπειρία και πρακτική οι Τράπεζες εδώ και πολλές δεκαετίες ειδικά η Κτηματική Τράπεζα (που τώρα δεν υπαρχει πια επειδή απορροφήθηκε από την Εθνική) αλλά και όλες οι άλλες τράπεζες φροντίζουν να έχει η Τεχνική τους Υπηρεσία και οι Μηχανικοί τον έλεγχο και την αξιολόγηση του ακινήτου (θέση, προσανατολισμό, περιγραφή, αξίες κλπ.) ενώ για τον ιδιοκτησιακό έλεγχο τον έχει η Νομική υπηρεσία που θα δει ακόμα κι αν ο τίτλος είναι περισσότερο από 20 χρόνια για δάνεια έως κάποιου ποσού ή 40 χρόνια για μεγαλύτερα ποσά κλπ.…

 

Οπότε οι μηχανικοί στρώνουμε το κρεβάτι μας (ακίνητο) και οι Νομικοί ποιανού είναι (για να κοιμηθεί)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.