Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομοθεσία για σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας


Recommended Posts

Απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής το διπλοποστάρισμα. Έχεις βάλει το ίδιο ερώτημα και εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/26177-%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85/page-2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής το διπλοποστάρισμα. Έχεις βάλει το ίδιο ερώτημα και εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/26177-%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85/page-2

οκ συγνώμη δεν το ήξερα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε οικισμο <2000 οικοπεδο 228 τμ με δυο κτιρια εντος 

Για καθετη σε ποσοστα 50-50 επι του οικοπεδου δηλ καθε  κτιριο να λαβει 114  ο διαχωρισμος ειναι οπως στο σκαριφημα 

Η κυρια εισοδος του  ενος κτιριου βγαινει στο τμημα οικοπεδου του αλλου.

Παρακαλω πολυ  για την γνωμη σας γενικα( τοπογραφικο ,πινακα)  και οχι μονο για το θεμα της κυριας εισοδου.Απαιτειται διοδος αερισμου φωτισμου ?

Σαν να μην εχουμε τις απαιτουμενες  διαστασεις -επιφανειες  επιφανειες.

ΚΑΘΕΤΗ-1.pdf

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

 ποιοί ειναι ιδιοκτητες? εχουν αδεια?  τι σημαινει "αποθηκη"? εχει μετρησει στον σδ?

αυτος που θα παρει την πίσω καθετη πως  θα χτισει εάν δεν γκρεμισει την αποθηκη???

 

τεσπα,

εχεις οικοπεδο 200 τμ

χτιζει....τμ

εχεις ηδη κτισματα που προφανως δεν  καλυπτουν  τον σδ. ...αρα εχεις υπολοιπο σδ...

κατα τα λοιπα

 

 χωρις διαδρομο εισοδου απο τον δρομο προς την "αποθηκη"   δεν μπορεις να κανεις καθετη

 

Αρα εκει δεξια χρειαζεσαι ενα διαδρομο πλατους 3 μ. και μηκος ...οσο το τμημα της α' καθετης

 

και να συμφωνηθει ο τροπος ανοικοδομησης και η αποσταση του κτιριου που θα χτισει η "Β" απο το κτιριο της "Α", ωστε να σε "παιρνει"

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημητρη σκεφτηκα τοτε την παρακατω λυση και θα τους δωσω τα ποσοστα που αντιστοιχουν σε καθε τμημα της επιφανειας του οικοπεδου

αλλα δεν εχω 3 μ (ειναι υποχρεωτικα αν δεν υπαρχουν ...εχω σε καποιο σημειο 1.77 )

αδειες εχουν ολα και η αποθηκη και η κατοικια . 

Την διοδο θα την προσμετρησω στο " δουλευων" τμημα με την κατοικια ?

ΚΑΘΕΤΗ4-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω πού ειναι η εισοδος της "Α"...υποθετω οτι δεν ειναι πανω στην "λωριδα"...ούτε στο πισω μερος  της οικοδομης....

 

αρα εαν αυτη εχει εισοδο απο μπροστα θα εχει το δικο της τμημα διελευσης

 

και η λωριδα "δεξια" θα ανηκει  στην "Β" μεχρι πισω

 

[το λεγομενο πιστολι"]

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι έχω συναντήσει την εξής περίπτωση η οποία μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα την άποψη σας.

 

Σε οικόπεδο με διώροφη οικοδομή έχει γίνει σύσταση καθέτων το όριο της οποίας περνά από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο και χωρίζει ουσιαστικά την οικοδομή (και το οικόπεδο) στα δύο. Στη συνέχεια οι δύο ιδιοκτήτες έκαναν σύσταση οριζοντίων ο καθένας για το δικό του τμήμα της οικοδομής που βρίσκεται στην κάθετό του. Να σημειώσω ότι η διαχωριστική γραμμή των καθέτων δεν τέμνει κάποιο διαμέρισμα παρά μόνο το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. 

Είχα την εντύπωση ότι μια ενιαία οικοδομή δεν μπορεί να "πατάει" σε δύο κάθετες κ αυτή η περίπτωση με παραξένεψε. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω συναντήσει ακόμη πιο χειρότερη περίπτωση από τη δική σου

δηλ 

διώροφη οικοδομή με υπόγειο χωρίστηκε  το έτος 2006 σε ΔΥΟ κάθετες  

το δε ένα και μοναδικό κλιμ/σιο ανήκει  αποκλειστικά στην μία κάθετη

 

Μάλιστα οι σχέσεις των δύο αδερφών έκτοτε εκτραχύθηκαν  τόσο που  δεν ξέρω τι να κάνω

(μέχρι στιγμής πάντως ο ένας δεν απέκλεισε την είσοδο στην οικοδομή του άλλου!)

Link to comment
Share on other sites

οπως φαινεται,

εχουν τραβηξει μια διαχωριστικη γραμμη κατα μηκος της σκαλας

απο την μιση περναει ο ενας

απο την αλλη μιση ο αλλος

 

Κανα

[με τις καλησπερες μου]

 

δεν τα εχουμε δει ολα....παντοτε θα υπαρχει κατι καινουργιο να μαθουμε :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.