Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας


Recommended Posts

προσπάθησα να βγάλω νέα βεβαίωση βάζοντας την αναθεώρηση για νέα εισαγωγή αλλά δεν μου εμφανίζει, βεβαίωση για σύνδεση με δίκτυα γιατί?

Εισαγωγή πράξης σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής

 

 

ΤΕΕ.jpg

Link to comment
Share on other sites

@patty είστε σε λάθος καρτέλα, δεν έπρεπε να επιλέξετε "εισαγωγή πράξης σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής", αλλά "Νέα πράξη"

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

εξετάζω τη σύνδεση με την ΕΥΑΘ ενός διαμερίσματος στην Θεσσαλονίκη που προέκυψε από αλλαγή χρήσης τμήματος κλειστής θέση στάθμευσης και δηλώθηκε ως διαμέρισμα με τον 3843. Με την σύγχρονη νομοθεσία δεν έγινε άλλη πράξη. Φαντάζομαι οτι αν πρεπει σήμερα να εξεταστεί το ακίνητο θα υπάρχουν ζητήματα με αυθαιρεσίες στην όψη καθώς εφυγε η γκαραζόπορτα και μπήκαν παράθυρα και πόρτα, ίσως και του διαχωρισμού από τις υπόλοιπες κλειστές θέσεις. Ένα τέτοιο ακίνητο δικαιούται να υδροδοτηθεί; Ή ο μηχανικός πρέπει πρώτα να κλείσει τα θέματα λοιπών αυθαιρεσιών (πέρα από την αλλαγή χρήσης) και μετά να εκδώσει βεβαίωση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας;

 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν έχω χρόνο να το τσεκάρω. Μπορούν να γίνουν οι βεβαιώσεις σύνδεσης από άλλο μηχανικό εκτός της αδείας;

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω κάποιο περιορισμό. Άμα έχει εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου προχωράει κανονικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρει κανένας σας ποιά επιλογή κάνουμε στη "Βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας" όταν θέλουμε να ζητήσουμε νέο ρολόι της ΕΥΔΑΠ για κοινόχρηστους χώρους ενός ακινήτου με ΣΟΙ.

Οι περισσότερες αφορούν σε .....ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ/ΑΡΧΙΚΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΗΣΗ...., δηλαδή για σύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ.

Μήπως αυτή κάνει και για την ΕΥΔΑΠ και βαρέθηκαν να το γράψουν;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει και για ύδρευση (το γράφει και ρητά αλλά και στον τίτλο σύνδεση με Δ.Κ.Ω) 

υ.γ Οπότε αν έχεις την Ο.Α θεωρημένη για όλη την οικοδομή βάζεις αυτήν

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Βασίλη! Δεν παίζονται όμως οι μάγκες! Βαριούνται να βάλουν μια σειρά παραπάνω....

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή έχει ξαναρωτηθεί αλλά νομίζω χωρίς ξεκάθαρη απάντηση.

Σε άδειες οι οποίες δεν έφεραν σφραγίδα θεώρησης π.χ. του 1974 πρέπει σε κάθε περίπτωση αυτές να θεωρηθούν από την οικεία ΥΔΟΜ ή μπορεί να αναρτηθεί το στέλεχος όπως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη κοινότητα...

εχω την εξης περίπτωση. Ισόγεια κατοικία με υπόγειο ανεγέρθηκε με οικοδομικη άδεια του 1988. Η κατοικία εντάχθηκε στις διατάξεις του ν3843 καθώς μέρος του υπογείου (50 από τα 120 τμ) είχε μετατραπεί σε κατοικία. Σε μεταγενέστερο χρόνο υπάχθηκε στον Ν.4178/2017 όπου αναφέρεται η διαμερισμάτωση του υπογείου (ενωση βοηθητικού χώρου με γκαράζ) και η υπέρβαση ύψους (<20% του επιτρεπόμενου ύψους) που προέκυψε από το ξεμπάζωμα του υπόγείου.

Ο ιδιοκτήτης χρειάζεται από εμένα βεβαίωση για οριστική σύνδεση ρεύματος καθώς θέλει να λάβει ρολόι για το τμήμα του υπογείου (70 τμ) το οποίο παρέμεινε ως βοηθητικός χώρος.

Πέραν των νομιμοποιητικών εγγράφων μιας και πρόκειται για οριστική σύνδεση κανονικά ζητείται θεωρημλενη άδεια. Στην περίπτωση μου τι θα ανεβάσω?? Την βεβαίωση που έβγαινε από τον ν.4178 για συνδεση με δικτυα κοινης ωφελειας? Χρειάζεται κάτι άλλο επιπλέον?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.