Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

(από μεταφορά. Pavlos 33)

 

Καλημέρα συνάδελφοι

έχω το εξής θέμα: δήλωση ν 4495/'17 που θα χρειαστεί να περαιωθεί (?) για να γίνει πράξη αγοραπωλησίας.

Το κτίριο είναι παλιό οπότε γίνεται χρήση μειωτικού συντελεστή λόγω παλαιότητας αλλά η ΕΚΧΑ δεν χορηγεί αεροφωτογραφίες εδώ και αρκετό καιρό (έχω εντοπίσει την απαιτούμενη αεροφωτογραφία στο ευρετήριο).

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

Πώς  χειρίζεστε το θέμα?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

θα χρησιμοποιήσεις το Ε9 του ιδιοκτήτη που αναφέρεται το έτος κατασκευής (με την προϋπόθεση οτι θα/εχει δηλώσει την αυθαιρεσία)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, p-arch said:

Καλημέρα συνάδελφοι

έχω το εξής θέμα: δήλωση ν 4495/'17 που θα χρειαστεί να περαιωθεί (?) για να γίνει πράξη αγοραπωλησίας.

Το κτίριο είναι παλιό οπότε γίνεται χρήση μειωτικού συντελεστή λόγω παλαιότητας αλλά η ΕΚΧΑ δεν χορηγεί αεροφωτογραφίες εδώ και αρκετό καιρό (έχω εντοπίσει την απαιτούμενη αεροφωτογραφία στο ευρετήριο).

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

Πώς  χειρίζεστε το θέμα?

Τρία τα ενδεχόμενα:

α) Αναμένεις όταν ανοίξει το κτηματολόγιο.

β)Ψάχνεσαι και στο ΓΥΣ μπας και.

γ) Ζητας ορθό Ε9 σε τμ και σε παλαιότητα.

 

Κατ εμε το γ) το κάνεις στάνταρ άσχετα με τα α) και β). Τζάμπα είναι (διόρθωση max σε βάθος 30 ημερών) και γρήγορο-εύκολο για τον λογιστή του. Στο δίνει και το υποβάλλεις. Αν δε κάτσει κάτι από α),β) δε σκάς. Αν τώρα βρεις Α/Φ και φαίνεται περίγραμμα οκ στείλτη και αυτή. 

Τip: Mιλα εσύ με τον λογιστή και πες του ακριβώς μέτρα και παλαιότητα για πίστεψε

με δε πολυσκαμπάζουν από τμ και λοιπά οι λογιστές. Κάποιοι βάζουν και τα μπαλκόνια ώς τ.μ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά: Ό,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις σχετικά με την υπαγωγή στον 4495, ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος στη συνέχεια να έχει ένα "σωστό" Ε9!!! Οπότε;;;

 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ισόγεια κατοικία 90τμ κατασκευής του 74, ο ιδιοκτήτης έφτιαξε το 78 στον ακάλυπτο χώρο ένα λουτρό και το λεβητοστάσιο. Συνολικά 7τμ.

Επειδή το κτηματολόγιο δεν διαθέτει αεροφωτογραφίες αυτό το διάστημα και στο γυς έχει πιο παλιες, πως μπορώ να αποδείξω τον χρόνο κατασκεύής?

 

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην θυμάται "καλα" και να το εφτιαξε το 1974 μαζι με το υπολοιπο....και να ειναι προ 75.

Ειδικα  αν ετσι το γραφει στο [επιδιορθωμενο] Ε9 που θα σου δοσει.:grin:

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, ΔΕΝ "συμφέρει" κανέναν να γράφονται δημοσίως τέτοιες "ανατριχιαστικές λεπτομέρειες"!!!! Η' το "πιάνει" κάποιος με τη "...μια" ή μέσω pm.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.