Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

MAKAP

 

Σπαμάρω κ σε ρωτάω ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ Κ ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:

 

Έχω κτίριο με pilotis με νόμιμη άδεια με εξαντλημένο το Σ.Δ.Στο κτίριο προσκυρώνεται έκταση λόγω τροποποίησης Σ.Π.Το κτίριο ανήκει σε ζεύγος κ έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Ο κυριούλης που τα έσκασε χοντρά για την προσκύρωση θέλει να φτιάξει με νόμιμη άδεια ένα ισόγειο διαμέρισμα στην Pilotis για τα γεράματά του.

 

ΜΠΟΡΕΙ Η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ?

Σε παρακαλώ βοήθησέ με!Η γνώμη μου είναι ότι μπορεί.

 

Γιατί αν έχεις δίκιο εν τέλει κ δεν μπορεί,τότε μαύρο φίδι στον κόρφο μου,μόλις ετοιμάζομαι να βγάλω την πρώτη άκυρη οικοδομική άδεια στη ζωή μου,μετά από πολλά χρόνια Οδοποιίας!!!:lol:

Αν δώ ότι δεν μου πάει αυτή η δουλειά,τότε σκέφτομαι να το γυρίσω στις ΠΛΑΣΤΕΣ!:lol:

 

Στα σοβαρά τώρα,αν θέλεις πες μου τη γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΑΚΑΡ,είμαι στην τελική υπογραφή άδειας κλείσιμου pilotis.Περπίπτωση νομίμως ανεγερθέντος κτιρίου με εξαντλημένο το Σ.Δ,στο οποίο όμως μία τροποποίηση στο Σχέδιο Πόλης του προσκύρωσε μία επιφάνεια 97 τ.μ.,κ κλείνει η Pilotis ΝΟΜΙΜΑ πλέον.Η Pilotis ΜΠΟΡΕΙ να κλείσει,αρκεί να συνεχίζει κατά ΓΟΚ να χαρακτηρίζεται ως Pilotis,προυποθέσεις που προανέφερα με το 50% πιό πάνω.

 

Αν κατάλαβα καλά, το θέμα της συγκεκριμένης παράθεσης ταυτίζεται με εκείνο του post #181.

 

Αλλά, όπως σου είπα στο post #173, το κλείσιμο της pilotis γίνεται και ότι η διάταξη του άρθρου 7 παρ. 1Βι είναι η μόνη περίπτωση που θα μπορούσε να στηρίξει την άποψη που υποστήριζες σ' εκείνο το post, αλλά νομίζω ότι οι λίγες αυτές περιπτώσεις δεν δημιουργούν κανόνα.

 

Ειλικρινά, θα χαρώ να μου πεις ότι πήρες την άδεια, έστω και αν είναι κόντρα στις απόψεις μου.

Link to comment
Share on other sites

ερωτησεις σχετικα με την εγκυκλιο

 

1.ισογειο χωρις υπογειο,πλεον ποσο μπορει να υπερυψωθει? (εως 0,80 ή 1,50?)

 

2.τα γκαραζ στον ακαλυπτο χωρο του οικοπεδου,πλεον μετρανε στη δομηση? (νομιζω ναι)

Link to comment
Share on other sites

Το στεγασμενο γκαραζ δε μετράει στη δόμηση, το κλειστό μετράει.

 

Για την υπερύψωση του ισογείου οταν δεν υπάρχει υπόγειο ισχύει ότι ίσχυε. Δε λέει κάτι ο νέος νόμος γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό. Μήπως ξέρεις που μπορώ να το βρω? Απαραίτητη προϋπόθεση να έχουν τηρηθεί αυτά που επιβάλλονται για θέσεις στάθμευσης?

Link to comment
Share on other sites

Για την αποφυγη παρεξηγησεων ας ερμηνευσει κάποιος καλυτερα το αρθρο 41. Δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν μετρανε παντα στο Σ.Δ. οι υπεργειοι στεγασμενοι ανοικτοι χωροι σταθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 41 λέει πως τροποποιεί το άρθρο 7 όπως παρακάτω:

 

Άρθρο 7: Συντελεστής δόμησης

1. Για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο:

Α. Προσμετρούνται:

"δ) οι υπέργειοι κλειστοί χώροι στάθμευσης επιβατικών αυτοκινήτων"

Β. Δεν προσμετρούνται:

"η) οι υπέργειοι σταγασμένοι ανοιχτοί χώροι στάθμευσης επιβατικών αυτοκινήτων που κατασκευάζονται στο ισόγειο ή στην πυλωτή"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι η "επιφάνεια του δαπέδου του χώρου" που αναφέρεται στην παράγραφο 2,Γ του άρθρου 40 του Ν. 3775/2009?

Εννοεί την καθαρή εσωτερική επιφάνεια (χωρίς τους εξωτερικούς τοίχους) ή την συνολική επιφάνεια που ορίζεται από τα αρχιτεκτονικά σχέδια της Οικοδομικής Άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 41 λέει πως τροποποιεί το άρθρο 7 όπως παρακάτω:

 

Άρθρο 7: Συντελεστής δόμησης

1. Για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο:

Α. Προσμετρούνται:

"δ) οι υπέργειοι κλειστοί χώροι στάθμευσης επιβατικών αυτοκινήτων"

Β. Δεν προσμετρούνται:

"η) οι υπέργειοι σταγασμένοι ανοιχτοί χώροι στάθμευσης επιβατικών αυτοκινήτων που κατασκευάζονται στο ισόγειο ή στην πυλωτή"

 

Αυτα λεει αλλα τι εννοει;

Οταν λεει οτι προσμετρούνται οι υπέργειοι κλειστοί προφανως εννοεί είτε ενα ισόγειο γκαράζ ως ξεχωριστό κτήριο είτε αν είναι το ισόγειο μιας πολυκατοικίας.

Οταν λεει οτι δεν προσμετρούνται οι υπέργειοι στεγασμένοι στο ισόγειο ή στην πυλωτή εννοεί ότι πρεπει να είναι το ισόγειο πολυκατοικίας ή μπορεί να είναι και ένας στεγασμένος ανεξάρτητος χώρος;

Αυτό δεν το χω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Το στεγασμενο γκαραζ δε μετράει στη δόμηση, το κλειστό μετράει.

 

Για την υπερύψωση του ισογείου οταν δεν υπάρχει υπόγειο ισχύει ότι ίσχυε. Δε λέει κάτι ο νέος νόμος γι' αυτό.

 

Ετσι είναι. Κάνεις +1,50 διαμόρφωση και μετά το ισόγειο σου, όπως ίσχυε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.