Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

λοιπον,εχουν δοθει για αττικη προεγκρισεις.επειδη ομως ειναι παρα πολλες οι αιτησεις τις κοιταζουν ανα μηνα .εχουν δωσει μεχρι τελη απριλιου μεχρι στιγμης..για να δουμε..εν αναμονη λοιπον για λιγο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο τον τοπικο οαεδ στην αθηνα. μαλιστα μου δειξανε κ αυτους που προεγκριθηκαν πριν απο μενα.μου ειπαν οτι κοιταζουν ανα περιοχη κ ανα χρονικη προτεραιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ενοίκιο 2 μηνών, τί άλλα λειτουργικά (ή άλλα) έξοδα δικαιολογούνται;

 

Θα μπορούσε κάποιος με χρόνο και διάθεση να παραθέσει παρακαλώ μία λίστα, εκτός των προφανή επίπλων, λογισμικού, υπολογιστών και παρελκόμενα;

 

Καλημέρα! ;)

Για έξοδα πέρα των προφανών, αυτό που κατάλαβα είναι ότι εξαρτάται από τον εκάστοτε ΟΑΕΔ και το πόσο ελαστικοί είναι οι ελεγκτές. Υπάρχουν περιπτώσεις που το ίδιο έξοδο ο ένας ΟΑΕΔ το δικαιολογεί και ο άλλος όχι! Πχ. κλιματιστικό, ψυγειάκι, φωτιστικά, βαψίματα κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχω καταλάβει ο κάθε ΟΑΕΔ έχει τη δικιά του γνώμη.Εμένα μου είπαν ότι μέσα στα έξοδα μπαίνουν τα πάντα ακόμα και οι γυψοσανίδες που έβαλα για να χωρίσω το χώρο, ακόμα και η τζαμαρία της πρόσοψης που άλλαξα.Βέβαια σε μια φίλη μου δε δικαιολόγησαν ούτε τα βαψίματα (μόνο έπιπλα, λογισμικό, υπολογιστές, όργανα), ενώ σε έναν άλλο φίλο μου ακομά χειρότερα ούτε καν το λογισμικό γιατι δεν μπορούσαν να ελέξουν αν υπάρχει. Επομένως, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι πριν ξεκινήσεις να αγοράζεις να πάς στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου και να ρωτήσεις τι θα σου εγκρίνουν και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όντως να είναι έτσι τα πράγματα, αλλά αυτό είναι απαράδεκτο! Δε γίνεται κατά βούληση να δέχονται ή να απορρίπτουν τιμολόγια. Ευτυχώς για την περίπτωσή μου, αφού ρώτησα και στον ΟΑΕΔ βέβαια, περνάνε τα πάντα! Οτιδήποτε χρειάζεται ένα καινούργιο γραφείο... από τα έπιπλα έως τα βαψίματα. Και ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ελέγξουν αν υπάρχει..? Αν έχει τιμολόγιο,κουτί,cd,κλειδί,κτλ, δλδ δεν υπάρχει? Πολύ κουφό μου ακούγεται. Είναι και πολύ βλάκες κάποιοι εκεί όμως, εμένα όταν πήγα για να κάνω την αίτηση για το πρόγραμμα θυμάμαι μου λέει "υπολογιστής και προγράμματα δεν περιλαμβάνονται στα έξοδα να ξέρεις", αλλά με ένα "δλδ να πάρω 15000 ευρώ ντουλάπια?καταλαβαίνεται πως θέλω να ανοίξω γραφείο μηχανολόγου μηχανικού έτσι?" ξαφνικά όλα άλλαξαν. Κάποιοι σε βλέπουν νέο μηχανικό εκεί και λένε θέλει καινούργιο pc να παίζει street fighter ξέρω γω, αλλά όπως σε όλους τους βλάκες απλά θέλει να τους το ξαναπείς πιο αργά για να καταλάβουν.

 

 

Παρακάνει ζέστη σήμερα ή μόνο εδώ......?νιώθω να τσαντίζομαι πιο εύκολα....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κατα τον έλεγχο, πήραν όλες τις αποδείξεις και τιμολόγια που είχα σαν έξοδα και τα αθροίσαν.

 

Γίνονται και αποδείξεις δεκτές εκτός από τιμολόγια μόνο;

 

 

Επομένως, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι πριν ξεκινήσεις να αγοράζεις να πάς στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου και να ρωτήσεις τι θα σου εγκρίνουν και τι όχι.

 

Αφού άλλος κάθεται στην καρέκλα και άλλος βγαίνει στο δρόμο για τον έλεγχο... και αυτός που κάθεται στην καρέκλα είναι UFO παντελώς!

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται και αποδείξεις δεκτές εκτός από τιμολόγια μόνο;
Στο πληροφοριακό έντυπο του ΟΑΕΔ λέει ότι μεταξύ άλλων "ελέγχονται τα κάτωθι: Εξοφλημένα τιμολόγια ή αποδείξεις αγοράς σχετικά με τον εξοπλισμό του επαγγελματικού χώρου, περασμένα στα επίσημα θεωρημένα από την αρμόδια ΔΟΥ βιβλία", άρα (θα πρέπει να) δέχονται και αποδείξεις.

 

Αφού άλλος κάθεται στην καρέκλα και άλλος βγαίνει στο δρόμο για τον έλεγχο... και αυτός που κάθεται στην καρέκλα είναι UFO παντελώς!
Και αυτοί που έρχονται για έλεγχο άσχετοι είναι αν κρίνω από τον φίλο παραπάνω που δεν του δικαιολόγησαν το λογισμικό επειδή δεν μπορούσαν να ελέγξουν αν υπάρχει! :shock:

Οπότε αν ο αρμόδιος στον τοπικό ΟΑΕΔ πει εντάξει σε ένα έξοδο, μάλλον δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τους ελεγκτές μετά αφού λογικά ο ίδιος τοπικός ΟΑΕΔ τους στέλνει να σε ελέγξουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.