Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Μηχανικός κάτω 5ετίας με εισόδημα 25.000 και πήρα τελικά την επιδότηση.

 

Επειδή έχει τεθεί σχετικό ερώτημα, διευκρινίζω ότι προφανώς και όσοι επιδοτήθηκαν μπορούν να παραλείψουν κάποιο από τα items της δήλωσης τους (π.χ. να μην προβούν τελικά στην αγορά του laptop και φυσικά να μην επιδοτηθούν για αυτό), καθώς και να επιλέξουν να αγοράσουν κάτι μικρότερης αξίας. Δεν μπορούν να αλλάξουν τα βασικά χαρακτηριστικά του αντικειμένου, άρα αν δηλώσαμε μία οθόνη 24'' με τιμή € 500, πρέπει να πάρουμε οθόνη 24'' κόστους € 500 ή λιγότερο (αν είναι μεγαλύτερης αξίας δεν επιδοτούμαστε για το επιπλέον ποσό).

 

Πιστεύω ότι λόγω κρίσης πολλοί θα θελήσουν να προμηθευτούν κάτι οικονομικότερο (πάνω φυσικά από τα αντίστοιχα ελάχιστα όρια που θέτει το πρόγραμμα). Το θέμα είναι τι θα γίνει με το υπόλοιπο ποσό επιδότησης που κάποιος το δικαιούνταν αλλά δεν το πήρε ? Θα επωφεληθούν ίσως κάποιοι επιλαχόντες ?

 

Τέλος, πιστέυω ότι σιγά-σιγά θα αρχίσουν τα παζάρια και οι προσφορές από τα διάφορα καταστήματα. Πάντως με μια γρήγορη ματιά διαπίστωσα ότι το Πλαίσιο δεν έχει ρίξει τις τιμές του σε πολλά είδη σε σχέση με τον περασμένο Σεπτέμβριο, αν και λογικά μετά από σχεδόν 8 μήνες αυτό θα έπρεπε να έχει γίνει.

 

Αναμένουμε...

 

Προφανώς δηλαδή, άσχετες -με την πρότασή μας- αγορές δεν επιδοτούνται, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός κάτω 5ετίας με εισόδημα 25.000 και πήρα τελικά την επιδότηση.

 

Επειδή έχει τεθεί σχετικό ερώτημα, διευκρινίζω ότι προφανώς και όσοι επιδοτήθηκαν μπορούν να παραλείψουν κάποιο από τα items της δήλωσης τους (π.χ. να μην προβούν τελικά στην αγορά του laptop και φυσικά να μην επιδοτηθούν για αυτό), καθώς και να επιλέξουν να αγοράσουν κάτι μικρότερης αξίας. Δεν μπορούν να αλλάξουν τα βασικά χαρακτηριστικά του αντικειμένου, άρα αν δηλώσαμε μία οθόνη 24'' με τιμή € 500, πρέπει να πάρουμε οθόνη 24'' κόστους € 500 ή λιγότερο (αν είναι μεγαλύτερης αξίας δεν επιδοτούμαστε για το επιπλέον ποσό).

 

Καλησπέρα, αυτή την διευκρίνηση από που ακριβώς την έμαθες; Γιατί εγώ τους πήρα τηλέφωνο και τους έθεσα ακριβώς το παραπάνω αλλά δεν ήταν σε θέση να μου απαντήσουν. Μου είπαν ότι αν σκοπεύω να προβώ σε μικροαλλαγές ή αλλαγή προμηθευτή καλύτερα είναι να περιμένω την επιστολή την οποία θα στείλουν..

 

Σε σχέση με το παράδειγμα που αναφέρεις παραπάνω, αν εγώ δήλωσα οθόνη 500 € τελικά πάρω μία με 800 € και την διαφορά των 300 € την καλύψω αγοράζοντας πχ. ένα λαπτοπ 300 € φθηνότερο γίνεται κάτι τέτοιο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που περιμένει να στείλουν 8000 επιστολές μέσα σε 4 μέρες και να φτάσουν κιόλας; Μόνο η εφορία θα μπορούσε να το κάνει αυτό αν ήταν να εισπράξει λεφτά. (Και αυτό μόνο αν έφτυνε ο Γιωργάκης τους φάκελους) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αυτή την διευκρίνηση από που ακριβώς την έμαθες; Γιατί εγώ τους πήρα τηλέφωνο και τους έθεσα ακριβώς το παραπάνω αλλά δεν ήταν σε θέση να μου απαντήσουν. Μου είπαν ότι αν σκοπεύω να προβώ σε μικροαλλαγές ή αλλαγή προμηθευτή καλύτερα είναι να περιμένω την επιστολή την οποία θα στείλουν..

 

Σε σχέση με το παράδειγμα που αναφέρεις παραπάνω, αν εγώ δήλωσα οθόνη 500 € τελικά πάρω μία με 800 € και την διαφορά των 300 € την καλύψω αγοράζοντας πχ. ένα λαπτοπ 300 € φθηνότερο γίνεται κάτι τέτοιο ή όχι;

 

Οι πληροφορίες προέρχονται από εταιρία συμβούλων που ασχολείται αποκλειστικά με επιδοτήσεις.

 

Η αλλαγή προμηθευτών προβλέπεται από την προκύρηξη. Πάντως συμφωνώ ότι καλύτερο είναι να περιμένεις την επιστολή τους.

 

Σχετικά με το ερώτημά σου, πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο:

 

Η αίτησή μας αποτελείται από συγκεκριμένο αριθμό αντικειμένων, π.χ. :

Νο 1 : Laptop

Νο 2: Οθόνη

Νο3 : : Σκληρός Δίσκος

κ.ο.κ.

 

Το κάθε αντικείμενο 1,2,3 έχει εγκριθεί αυτούσιο, επομένως αποτελεί ουσιαστικά από μόνο του ένα "υποέργο" και το καθένα είναι ανεξάρτητο του άλλου. Συμψηφισμοί δεν νοούνται.

Link to comment
Share on other sites

εγω κοιταξα στο πλαισιο και ειδα το autocad εχει 600ευρω λιγοτερα το laptop που ειχα δηλωσει δεν υπαρχει καν, το plotter εχει 100 ευρω λιγοτερα, το πολυμηχανημα δεν υπαρχει καν. αυτα τα 700 ευρω γιατι να μην τα δωσω να παρω ενα καλυτερο μηχανημα? αφου εχω εγκριθει για 5 προιντα και ενα συνολικο συγκεκριμενο ποσο γιατι να μην μπορω να αλλαξω τις τιμες? ως αθροισμα το ιδιο θα ειναι και τις ιδιες κατηγοριες προιοντων θα παρω? εγω φταιω που τα βγαλαν μετα απο 10 μηνες? ας τα βγαζαν αμεσα και να πηγαιναμε να παρουμε τα προιοντα που δηλωσαμε.

Link to comment
Share on other sites

θα διαλέξεις ένα άλλο Laptop, θα διαλέξεις ένα άλλο πολυμηχάνημα και θα επιδοτηθείς έως του ποσού που σου έχει εγκριθεί. Αν στοιχίζει λιγότερο, θα πάρεις ποσό ίσο με το "λιγότερο".

 

Για το autocad νομίζω ότι μπορείς να πάρεις π.χ. μία έκδοση καλύτερη αν θέλεις να καλύψεις το ποσό αυτό.

 

Πάντως μεταφορά ποσών και συμψηφισμοί δεν γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο πήρα τηλέφωνο σε ένα νούμερο που μου δώσαν από το ependyseis.gr. Μίλησα με κάποιο κύριο ο οποίος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν γίνει αλλαγή προμηθευτή ή αν πχ. τελικά πάρω τον Η/Υ απο το πλαίσιο χωρίς οθόνη και την οθόνη την πάρω από άλλο προμηθευτή.

 

Το συνολικό ποσό φυσικά δεν θα πρέπει να υπερβαίνει το επιχορηγούμενο. Αν είναι μικρότερο τότε επιχορηγούμαι με μικρότερο ποσό.

 

Από ότι κατάλαβα γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα με μικροαλλαγές και αυξομειώσεις ποσών αρκει να μην υπερβείς το αρχικό ποσό που είχες δηλώσει. Τότε επιβαρύνεσαι εσύ την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.