Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Έχω βγάλει καινούρια ταυτότητα... Χρειάζεται να κάνω και κάτι αναφορικά με το ΕΣΠΑ?

 

Νομίζω ναι...κάπου έχει συζητηθεί πιο πάνω...ψάξε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι λόγω του γεγονότος ότι οι προθεσμίες τρέχουν, επανέρχομαι στις παραγράφους 1) και 3) (η 2 απαντήθηκε από τον φίλο Thinlizzy) της προχθεσινινής μου ανάρτησης-απορίας σχετικά με το ΕΣΠΑ.

 

1) Έχω έδρα και υποκατάστημα στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδος. Η υλοποίηση θα λάβει χώρα στην έδρα του υποκαταστήματός μου (τόπος εγκατάστασης). Μπορώ εντός της πενταετίας να κρατήσω σταθερή την έδρα μου και να αλλάξω περιφέρεια στο υποκατάστημα μου (π.χ. Κρήτη) ή θα χάσω την επιδότηση? Εννοείται ότι τα επιδοτηθέντα προϊόντα θα ακολουθήσουν το υποκατάστημα.

 

 

3) Από αμέλεια αγόρασα ένα επιδοτηθέν προϊόν, αλλά έκοψα κοινό τιμολόγιο με ένα άλλο προϊόν άσχετο με την επιδότηση. Το τιμολόγιο πλέον δεν αλλάζει. Τι κάνω? Το βάζω στο φάκελο ως έχει με τα δύο προϊόντα μαζί?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

hello fellows!

Η τελευταία εβδομάδα μπήκε και έχω κάποιες ερωτήσεις...

Αγόρασα τον εξοπλισμό, εξόφλησα τον προμηθευτή μου, μάζεψα τις ενημερώτητες και τα τιμολόγια, συμπλήρωσα τις υπεύθυνες δηλώσεις και τώρα τι κάνω?

Ο προμηθευτής μου λέει ότι πάω και τα καταθέτω στον ΕΦΔ μου τώρα, όπως έκαναν και κάτι φίλοι του στους δικούς του ΕΦΔ (Eurobank).

Ο ΕΦΔ μου (Τράπεζα Πειραιώς) είχε μαύρα μεσάνυχτα, μετά απο κάποια τηλεφωνήματα με τα κεντρικά του, μου λέει να μπω στο site, ependyseis, και να πατήσω το κουμπί υποβολή αίτηση ελέγχου. Μπήκα στον λογαριασμό μου αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο?!

Έχετε καμία ιδέα?

 

Καλή νύχτα και καλή εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Θετικό το ότι υπάρχουν άνθρωποι που θα υλοποιήσουν τις προτάσεις τους. Τρεις στους τρεις που γνωρίζω και εγκρίθηκαν, εγκατέλειψαν. Αν το ποσοστό είναι έστω ενδεικτικό, πρόκειται για τη μεγαλύτερη πανωλεθρία που συνέβη ποτέ σε τέτοιο θέμα και κάποιοι (οι υπεύθυνοι της "κοπτορραπτικής" στα κονδύλια και οι εμπνευστές της διαδικασίας) θα πρέπει να λογοδοτήσουν για τα λεφτά που θα χαθούν. Αυτό που συνέβη με το ΕΣΠΑ είναι εγκληματικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε αυτοί φίλε μου. Αυτοί έκαναν τη δουλειά τους όπως ήξεραν. Ενέκριναν όσους έπρεπε και πληρούσαν τα κριτήρια. Τώρα αν η Ελληνική συγκυρία είναι ανάδρομη... αυτό είναι μεγάλο θέμα προς συζήτηση. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που αποφασισε να μην υλοποιήσει την επενδυτική του πρόταση ότι "έκοψε" τα λεφτά από κάποιον άλλο που ενδεχομένως τα χρειάζονταν αλλά δεν δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις. Κι αυτό γιατί όταν βγήκε στον αέρα το ΕΣΠΑ το οικονομικό καθεστώς της χώρας που ΝΟΜΙΖΑΜΕ ότι ξέραμε ήταν άλλο. Αυτή τη στιγμή ζούμε στην Ελλάδα του 70 και πάμε για το 60.

Link to comment
Share on other sites

hello fellows!

Η τελευταία εβδομάδα μπήκε και έχω κάποιες ερωτήσεις...

Αγόρασα τον εξοπλισμό, εξόφλησα τον προμηθευτή μου, μάζεψα τις ενημερώτητες και τα τιμολόγια, συμπλήρωσα τις υπεύθυνες δηλώσεις και τώρα τι κάνω?

Ο προμηθευτής μου λέει ότι πάω και τα καταθέτω στον ΕΦΔ μου τώρα, όπως έκαναν και κάτι φίλοι του στους δικούς του ΕΦΔ (Eurobank).

Ο ΕΦΔ μου (Τράπεζα Πειραιώς) είχε μαύρα μεσάνυχτα, μετά απο κάποια τηλεφωνήματα με τα κεντρικά του, μου λέει να μπω στο site, ependyseis, και να πατήσω το κουμπί υποβολή αίτηση ελέγχου. Μπήκα στον λογαριασμό μου αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο?!

Έχετε καμία ιδέα?

 

Καλή νύχτα και καλή εβδομάδα!

 

 

Καλημέρα.

 

Τα έχουμε πει πολλές φορές, πάμε άλλη μία:

 

Αναμένουμε πότε θα ενεργοποιηθεί η επιλογή υποβολής αίτησης ελέγχου στο ependyseis.gr (ίσως και αυτήν την εβδομάδα), και στέλνουμε ηλεκτρονικά την αίτησή μας. Απ'όσο ξέρω θα βγάζει στο τέλος κάτι σαν check list η οποία θα υποδεικνύει όλα τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσουμε.

 

Στη συνέχεια εκτυπώνουμε την αίτηση & την υπογράφουμε.

 

Στον ΕΦΔ πάμε από τις 16.08.2010 και μετά, μαζί με όλα τα δικαιολογητικά.

 

Αδιευκρίνιστο είναι μόνο το αν θα τα υποβάλουμε στις τράπεζες ή απευθείας στις εταιρίες (π.χ. ICAP) με τις οποίες θα συνεργαστούν οι τράπεζες και οι οποίες τελικά θα πραγματοποιήσουν τον έλεγχο.

 

Αυτά - Καλή επιτυχία σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Θετικό το ότι υπάρχουν άνθρωποι που θα υλοποιήσουν τις προτάσεις τους. Τρεις στους τρεις που γνωρίζω και εγκρίθηκαν, εγκατέλειψαν.

Του χαρίζανε γαίδαρο τον κοιτούσε και στα δόντια....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.