Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός για την ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Ότι δήλωσες πρέπει να αγοραστεί ή να αντικατασταθεί λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας με άλλο αντίστοιχο προϊόν κατόπιν συνεννόησης με το ΕΣΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος με τις παρατάσεις, διορθώσεις και καθυστερήσεις όχι μόνο δε θα υπάρχουν τα προϊόντα αυτά αλλά ούτε εμείς και οι προμηθευτές!!!

Τώρα θέλουμε να τα πάρουμε που είναι ακόμα καινούρια θα περάσει η τεχνολογία και μετά θα πάρουμε μόνο παλιά και ξεπερασμένα.

Προσωπικά έβαλα βαθιά το χέρι στη τσέπη και αγόρασα αυτά που ήθελα με ελπίδα ότι θα έπαιρνα την επιδότηση. Τι θα γίνει και ποτέ μόνο ο Θεός της γραφειοκρατίας, ανοργανωσιάς και των παραδόξων μπορεί να ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οτι δηλωσαμε αυτο και θα αγορασουμε ή μπορουμε να παραλειψουμε προϊοντα της προτασης μας?

 

Με ανθρωπο που μιλησα, οικονομολογο, που ασχολείται ΜΟΝΟ με προγραμμα επιδοτησεων μου ειπε οτι στο ΕΣΠΑ ΚΑΙ οι προμηθευτες ΚΑΙ τα προιντα ειναι δεσμευτικα...Μπορεις να αλλαξεις προιον αν καταργηθηκε αλλα ΟΧΙ προμηθευτη.. Επισης μπορεις να παραλειψεις καποιο προιον (αυτο με επιφυλαξη)

 

Εγω έχω κανει ηδη αγορες (σχεδον ολες ) και εχω πληρωσει με μετρητα ή καρτα.. Δεν αναφερει πουθενα τιποτα για επιταγες... Δε νομιζω να ισχυει αυτο..Αυτο εχει ισχυ στο αναπτυξιακο νομο για παραδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αλλαξεις προιον αν καταργηθηκε αλλα ΟΧΙ προμηθευτη..

 

Καλά ας κελαηδάνε όσο θέλουν. Θα το δεχτούν και θα πουν και ενα τραγούδι. Έτσι όπως το πάνε το χάλι που περάσαν 6 μήνες και ακόμα προέγκριση δεν έχουμε πάρει, οι μισοί θα έχουμε τέτοιο πρόβλημα με προμηθευτές. Ένας από τους δικούς μου, από εβδομάδα σε εβδομάδα κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

SOS SOS SOS SOS SOS SOS SOS SOS SOS

----------------------------------------------------------------

Για να υπολογίζονται τα παραστατικά των δαπανών πρέπει για ποσά από 1.500€ (χωρίς ΦΠΑ) έως 15.000€ (ΜΕ ΦΠΑ) η πληρωμή να γίνει είτε με επιταγή της επιχείρησης (δεν είναι έγκυρη η πληρωμή με επιταγή τρίτου), είτε μέσω τραπεζικών λογαριασμών. ΟΧΙ ΜΕΤΡΗΤΑ!

 

Για αγορές αγαθών η λήψη υπηρεσιών αξίας 15.000€ (με τον ΦΠΑ) απαιτείται η εξόφληση να γίνεται μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή με δίγραμμη επιταγή.

 

Μην ξεχαστείτε συνάδελφοι και πληρώσετε με μετρητά ποσό άνω των 1.500€ γιατί θα έχετε πρόβλημα.

 

Αυτό από που προκύπτει?-προέκυψε?

Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωση διαδικασίας διορθωτικής υποβολής για το Πρόγραμμα Ενίσχυσης Επιστημόνων - Ελευθέρων Επαγγελματιών

 

Στα πλαίσια της αξιολόγησης των αιτήσεων συμμετοχής στο Πρόγραμμα Ενίσχυσης Επιστημόνων Ελευθέρων Επαγγελματιών, ολοκληρώθηκε η διαδικασία διορθωτικής υποβολής στις 10/03/2010. Έχει ενεργοποιηθεί η διαδικασία της αξιολόγησης των επενδυτικών προτάσεων, η οποία εκτιμάται ότι θα ολοκληρωθεί σε 15 ημέρες. Η ενημέρωση των υποψήφιων επενδυτών αναμένεται να ξεκινήσει από τις 31/03/2010.

 

Ημερομηνία: 12/3/2010

 

πηγη :http://www.espa.gr/Greek/News.aspx?newsid=160

 

επίσης

 

15. Τι θα συμβεί εάν αλλάξω προμηθευτή ή εξοπλισμό μετά την υποβολή της πρότασης; Θα είναι επιλέξιμα ή δεν θα επιχορηγηθούν;

 

Σύμφωνα με το άρθρο 11, παράγραφος 8 της Υπουργικής Απόφασης, είναι δυνατόν να περιλαμβάνονται στην βεβαίωση ολοκλήρωσης αποκλίσεις μικρής κλίμακας (π.χ. αλλαγή προμηθευτή) στο φυσικό αντικείμενο της εγκεκριμένης πρότασης, όπως αυτές περιγράφονται στη σχετική έκθεση ελέγχου. Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται αύξηση του οικονομικού αντικειμένου της πρότασης και δεν επιτρέπεται η αλλαγή εξοπλισμού από την υποβολή της πρότασης στην υλοποίηση.

 

http://www.ependyseis.gr/sub/epag/faqs.htm

Link to comment
Share on other sites

Με ανθρωπο που μιλησα, οικονομολογο, που ασχολείται ΜΟΝΟ με προγραμμα επιδοτησεων μου ειπε οτι στο ΕΣΠΑ ΚΑΙ οι προμηθευτες ΚΑΙ τα προιντα ειναι δεσμευτικα...Μπορεις να αλλαξεις προιον αν καταργηθηκε αλλα ΟΧΙ προμηθευτη.. Επισης μπορεις να παραλειψεις καποιο προιον (αυτο με επιφυλαξη)

 

Εγω έχω κανει ηδη αγορες (σχεδον ολες ) και εχω πληρωσει με μετρητα ή καρτα.. Δεν αναφερει πουθενα τιποτα για επιταγες... Δε νομιζω να ισχυει αυτο..Αυτο εχει ισχυ στο αναπτυξιακο νομο για παραδειγμα...

 

15. Τι θα συμβεί εάν αλλάξω προμηθευτή ή εξοπλισμό μετά την υποβολή της πρότασης; Θα είναι επιλέξιμα ή δεν θα επιχορηγηθούν;

Σύμφωνα με το άρθρο 11, παράγραφος 8 της Υπουργικής Απόφασης, είναι δυνατόν να περιλαμβάνονται στην βεβαίωση ολοκλήρωσης αποκλίσεις μικρής κλίμακας (π.χ. αλλαγή προμηθευτή) στο φυσικό αντικείμενο της εγκεκριμένης πρότασης, όπως αυτές περιγράφονται στη σχετική έκθεση ελέγχου. Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται αύξηση του οικονομικού αντικειμένου της πρότασης και δεν επιτρέπεται η αλλαγή εξοπλισμού από την υποβολή της πρότασης στην υλοποίηση.

 

πηγή: http://www.espa.gr/Greek/News.aspx?newsid=140

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.