Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Πηρα χτες κι εγω το Bosch GLM 80. Το φορτισα ολο το βραδυ, πηγα σημερα ολο χαρα να μετρησω,

εκανα 20 μετρησεις, εσβησε και δε ξαναναψε!

Τοσο λιγο κραταει η μπαταρια του?

Ουτε ενα οροφο δε μετρησα...

Link to comment
Share on other sites

Πάνος: έχω αγοράσει το glm 80 της Bosch πριν ένα περίπου μήνα. Αυτό δέν μου έχει συμβεί. Η μπαταρία του ανταποκρίνεται καλά. Ίσως να υπάρχει πρόβλημα στη μπαταρία της συσκευής σου ή να μη φόρτισε σωστά. Σε κάθε περίπτωση έχει εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Ισως, μαλλον εχει προβλημα!

Ποση ωρα κανει περιπου να φορτισει η μπαταρια και ποσο διαρκει?

Ευχαριστω!

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία κρατάει πάααααααρα πολύ αλλά επίσης ο φορτιστής που δίνει η bosch είναι πάρα πολύ αργός (γύρω στις τρεις ώρες για πλήρη φόρτιση).

 

Προφανώς και έχει πρόβλημα η μπαταρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Νέος στο επάγγελμα του μηχανικού και ασχολούμαι με τα αυθαίρετα... πρωτότυπο ε? :mrgreen:

Λοιπόν, επειδή δεν είναι και τόσο σωστό να δανείζομαι συνέχεια το αποστασιόμετρο φίλων, είπα να κάνω μία έρευνα αγοράς με αυτά που αναφέρονται εδώ μέσα και βρήκα τα εξής:

 

1) Leica Disto D2 (περίπου στα 135€)

2) Bosch GLM 80 (περίπου στα 150€)

3) Leica Disto D3 (το 3a νομίζω ήταν, περίπου στα 270€) ... Ποιά η διαφορά του 3 από το 3a ?

4) Leica Disto D3aBT (περίπου στα 315€)

 

Δεδομένα:

1) Χρήματα για πέταμα ή που δεν θα πιάσουν τόπο, ΔΕΝ υπάρχουν!

2) Χρήματα που "αξίζουν" και θα πιάσουν τόσο, ΝΑΙ, υπάρχουν!

3) Η άμεση χρήση θα είναι αποτυπώσεις. Δλδ, οι εσωτερικοί χώροι σε επιπλωμένα σπίτια (εμπόδια και βάζα!!! :smile: ), οι εξωτερικές τους διαστάσεις και λοιπές αυθαιρεσίες. Οι εξωτερικές διαστάσεις κατά 99% μικρότερες από 30 μέτρα πλευρά.

 

Και ερωτήσεις:

1) Το κλισιόμετρο βοηθάει για να μετράει αυτόματα οριζόντια απόσταση, άσχετα εάν εμείς το κρατάμε λίγο (!!!) στραβά?

2) Θα με βοηθήσει - θα μου χρειαστεί?

3) Το D3 BT που έχει και λογισμικό σε autocad (free να φανταστώ!) τι ακριβώς κάνει? Μετράς συνεχόμενα και σχεδιάζει μόνο του? Γνώμες και απόψεις επ' αυτού?

 

3) Και η κλασσική ερώτηση: Ποιό προτείνετε και αν μπορείτε αιτιολογήστε το σε γενικές γραμμές.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, αλλά επειδή δεν ασχολούμαι με οτιδήποτε άλλο πέρα τα του "αρχιτέκτονα" (και τα αυθαίρετα!!! :sad: ) δε γνωρίζω τίποτα για τέτοιο εξοπλισμό!

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μπορώ να εκφέρω γνώμη μόνο για το bosch glm 80 που χρησιμοποιώ. Ευχαριστημένος είμαι. Τις εσωτερικές αποτυπώσεις τις κάνω με χρήση αποστασιόμετρου και μαζί μου έχω πάντα μεταλλική μετροταινία και κορδέλα. Τα 2 πρώτα πάντα μαζί. Δεν έχω διαπιστώσει να χρειάζομαι ιδιαίτερες δυνατότητες για τυπικά διαμερίσματα ή μονοκατοικίες. Με τη μέτρηση αποστάσεων, υψών και πυθαγόρειο (έμμεση μέτρηση) η δουλειά γίνεται. Όσο αφορά το κλισίμετρο. Το εν λόγω αποστασιόμετρο έχει μετρητή κλίσης. Συνήθως όταν το ακουμπάς σε τοίχους (συνίσταται) δεν χάνεις πάνω από 1-2 μοίρες. Αν το κάνεις με μεγαλύτερη σχολαστικότητα το γυρίζεις λίγο να δείς την ένδειξη μηδέν. Σε τυπικά μήκη 5-10 μέτρα εσωτερικών διαστάσεων δωμάτια καθιστικά κλπ δε νομίζω ότι μια μοιρα απόκλιση θα χαλάσει τη δουλειά. Aκόμα και με μετροταινία να μετήσεις απόκλιση ως προς την οριζόντιο υπάρχει και μεγαλύτερη. Φυσικά ισχύει και ο κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις. Περισσοτερες ευκολίες και δυνατότητες θα πληρωθούν. Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις και τι χρήματα διαθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα της Bosch PLR 50 με απλές μπταρίες για 50μ. 150€. Μια χαρά πάει για εσωτερικούς χώρους.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ συνάδελφε. Για τυπικούς εσωτερικούς χώρους δεν χρειάζεται να δαπανήσουμε πολλά χρήματα. Επίσης να επισημάνω ότι ακόμα και με το καλύτερο αποστασιόμετρο να μετρήσεις, υπάρχουν περιπτώσεις που η μέτρηση "χαλάει". Αν πάρεις μετρήσεις κατά μήκος ενός τοίχου και στοχεύεις απέναντι, πολλές φορές, βλέπεις διαφορές στη μέτρηση, οι οποίες οφείλονται σε κακοτεχνίες από επιχρίσματα (κακό αλφάδιασμα) και όχι απαραίτητα σε μη οριζόντια μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα (θυμήθηκα από τη σχολή μου!!! ) ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ λύση.... μετροταινία τεντωμένη κάργα και για την οριζοντίωση... αλφαδολάστιχο!!!! :shock:

Φανταστείτε αλφαδολάστιχο μέσα σε σπίτι... άραγε πώς θα μας κοιτάει η σπιτονοικοκυρά??? :mrgreen:

 

Αρχικά, ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Είμαι της άποψης ότι "Ότι πληρώνεις παίρνεις" και αυτό ισχύει ΠΑΝΤΟΥ.... ΚΑΙ στους μηχανικούς που σου τακτοποιούν το αυθαίρετο (άλλο θέμα!)

Ωστόσο είμαι και γκαντζετάκιας τρομάρα μου!

 

Μεταξύ των φθηνών Bosch GLM 80 και Leica Disto D2 ποιό θα επιλέγατε?

Άραγε θα άξιζε κάτι όπως τα άλλα 2 που είναι όμως και στη ΔΙΠΛΑΣΙΑ+++ τιμή?

Τι παραπάνω θα "κερδίσω" ώστε να τα κάνω απόσβεση?

 

Η χρήση του σας είπα... προς το παρόν ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ.

 

ΥΓ: Λόγο απειρίας δεν μπορώ να ξέρω από τώρα πώς μπορεί να μου χρειαστεί ένα αποστασιόμετρο πχ σε εργοτάξιο (τρομάρα μου!!!!) ή κάπου αλλού (ως αρχιτέκτονας πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να έχεις δουλειές για να γίνει απόσβεση και όχι προιοντα συγχρονης τεχνολογιας μόνο. Η προσωπική μου γνώμη είναι να πάρεις κάτι σχετικά οικονομικό και αν η έργασία σου απαιτήσει κάτι πιο σύνθετο το αγοράζεις αργότερα. Κατά τα αλλά ισχύουν αυτά που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.