Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

ΠΡΟΣ ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΗ

 

Αγαπημένε μου Άγιε Βασίλη,

 

Φέτος ήμουν πολύ καλός μηχανικός, μετά το καλοκαίρι, γιατί πριν ήμουν καλός φαντάρος.

 

Πλήρωνα και πληρώνω στην ώρα μου τους λογαριασμούς του ρεύματος, του νερού, του τηλεφώνου.

Πλήρωνα και πληρώνω στην ώρα μου το ενοίκιο του γραφείου μου.

Πλήρωνα και πληρώνω στην ώρα μου το ΦΠΑ μου.

Πλήρωνα και πληρώνω στην ώρα μου τα χαράτσια που μου "εφαρμόζει" (μου τον εφαρμόζει δλδ) το κράτος μου.

Πλήρωνα και πληρώνω στην ώρα μου το αγαπημένο μου ΤΣΜΕΔΕ.

Πλήρωνα και πληρώνω στην ώρα μου ότι τελοσπάντων μου έχει ζητηθεί.

 

Επειδή λοιπόν "πλήρωνα και πληρώνω στην ώρα μου" .... τώρα θέλω να βγάλω και κανένα φράγκο μπας και μπορώ να ζήσω ακόμη έναν χρόνο στην Ελλάδα και επειδή είμαι σχετικά μεγάλος για τα κάλαντα (με 23% ΦΠΑ και αυτά!!!) θα ήθελα να μου φέρεις ένα αποστασιόμετρο για να μετράω τα αυθαίρετα των λιγοστών και μοναδικών πελατών μου.

 

Αν έχω τη δυνατότητα επιλογής, θα ήθελα το Leica Disto D8 με bluetooth, αλλά συμβιβάζομαι (παρακάτω δεν πάω!) με το BOSCH GLM 80 !

 

Με πολύ αγάπη,

ο μικρός αρχιτέκτονας.

 

ΥΓ: Και αν έχεις και κανένα αυθαίρετο.... εδώ είμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

>
Ποιά η διαφορά του 3 από το 3a ?

 

 

Η σημαντικότερη διαφορά ειναι οτι το D3a εχει διακόπτη που σου βρισκει αυτόματα την οριζόντια αποσταση εστω και αν κρατάς το αποστασιομετρο με κλιση +/- 45 μοιρες.

Πανω απο 20 μετρα ειναι δύσκολο να κρατησεις σταθερα με το χερι ενα αποστασιόμετρο οπότε η οθονη ενός ακριβου (D5-D8) εχει νοημα μονο με τριποδα και για ελάχιστες εφαρμογές.

 

Γειά σου Πανο με τα ελικόπτερα σου. :???:

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι "Ότι πληρώνεις παίρνεις" και αυτό ισχύει ΠΑΝΤΟΥ.... ΚΑΙ στους μηχανικούς που σου τακτοποιούν το αυθαίρετο (άλλο θέμα!)

 

Μεταξύ των φθηνών Bosch GLM 80 και Leica Disto D2 ποιό θα επιλέγατε?

Άραγε θα άξιζε κάτι όπως τα άλλα 2 που είναι όμως και στη ΔΙΠΛΑΣΙΑ+++ τιμή?

Τι παραπάνω θα "κερδίσω" ώστε να τα κάνω απόσβεση?

 

Η χρήση του σας είπα... προς το παρόν ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ.

 

 

Συνάδελφε καλησπέρα

 

Να σου πώ εγώ κάποια πραγματάκια, γιατί ωραία μεν η τεχνολογία, αλλά δεν σε κάνει μηχανικό που αμοίβεται παραπάνω από κάποιον άλλο, εκτός κ αν οι πελάτες σου είναι εντελώς βλήματα που τους ενδιαφέρει να βλέπουν περίεργα πράγματα.

 

Κατ' αρχήν τα αποστασιόμετρα βολεύουν για εσωτερικούς χώρους μόνο κ μόνο για την ταχύτητα της αποτύπωσης.Εγώ στους εσωτερικούς χώρους ξεκίνησα με μεταλλική μετροταινία των 3 μ, στη συνέχεια πήρα των 5 μ. Βασικά αυτές είναι ΤΕΛΕΙΕΣ. Ξέρεις τί θα πει ''τέλειες''? Ε, αυτό είναι, τέλειες.

 

Το πρώτο μου αποστασιόμετρο το πήρα για επιμέτρηση σκυροδέματος σε οικοδομή, κ αυτό όχι γιατί θα έκανε επιπλέον δουλειά, αλλά επειδή πήγαινα μόνος μου τα απογεύματα και δεν είχα κάποιον να κρατάει την άκρη της μετροταινίας.Ήταν το D2.To έχασα σε κάποια δουλειά.

 

Μετά πήρα ένα bosch, δεν θυμάμαι μοντέλο, το έχασα κ αυτό.

 

Μετά ξαναπήρα το D2 και ένα bosch ταυτόχρονα, το D2 το έχω στην τσάντα μου μόνιμα, και το bosch στο αυτοκίνητο μόνιμα.

 

Όταν δεν έχω μετροταινία μαζί μου πάντως, με πιάνει κρύος ιδρώτας, διότι το αποστασιόμετρο ΔΕΝ αντικαθιστά τη μετροταινία. Βολεύει απίστευτα για αποστάσεις που είναι δύσκολο να τις πάρεις με άλλο τρόπο, όπως και για μεγάλα ύψη, όμως κατά τα άλλα είναι μια μαλακία και μισή. Και στο λέω εγώ που μερικές φορές στήνω total station για αποτυπώσεις περιγραμμάτων.....

 

Γενικά ξεκίνα με μια απλή μετροταινία και τύπο του Ήρωνα, με αυτά τα 2 εργαλειάκια μαζί παίρνεις ό,τι απόσταση και επιφάνεια ανεξαρτήτως σχήματος γουστάρεις κ είσαι και ο πιό γαμάτος του χωριού.Κάνε κάνα 2 δουλειές να βάλεις λεφτά στην άκρη εξαρχής,κ μετά πάρε κ το D2 που είναι ταυτόχρονα εγγύηση και οικονομικό-κατά τη γνώμη μου best value for money- να είσαι κόκκορας. Άντε και το D3 αν θες κλίσεις, αν κ δεν νομίζω να το βρεις στην αγορά.Τα αποστασιόμετρα προσφέρουν ταχύτητα, αλλά δεν νομίζω να έχεις τόσες πολλές δουλειές που να βιάζεσαι από τώρα να τελειώσεις την καθεμία από αυτές.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

1) Να σου πώ εγώ κάποια πραγματάκια, γιατί ωραία μεν η τεχνολογία, αλλά δεν σε κάνει μηχανικό που αμοίβεται παραπάνω από κάποιον άλλο, εκτός κ αν οι πελάτες σου είναι εντελώς βλήματα που τους ενδιαφέρει να βλέπουν περίεργα πράγματα.

2) Τα αποστασιόμετρα προσφέρουν ταχύτητα, αλλά δεν νομίζω να έχεις τόσες πολλές δουλειές που να βιάζεσαι από τώρα να τελειώσεις την καθεμία από αυτές.

 

1) Άραγε υπάρχουν τέτοιοι πελάτες? :smile:

2) Τι να σου πω... ξεχειλίζω από δουλειές... τρέχω και δεν προλαβαίνω!!! :sad:

 

Ωραίες οι μετροταινίες αλλά θέλουν και 2ο άτομο που για εμένα είναι πολυτέλεια! ... στο 2ο έτος που κάναμε αποτύπωση ενός σπιτιού αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος στην Ξάνθη ήμασταν 3 άτομα... μετροταινία, αλφαδολάστιχο και νήμα!!! :mrgreen:

 

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές σας!!! Τελικά κατέληξα στο BOSCH GLM 80 με 160 € τελική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα στο BOSCH GLM 80 με 160 € τελική τιμή.

Αν σου είναι εύκολο στείλε μου με π.μ. (για να μη θεωρηθεί διαφήμιση) από που το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο στείλε μου με π.μ. (για να μη θεωρηθεί διαφήμιση) από που το πήρες.

 

"Ταχυδρόμος..... Γράμμα!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.