Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστασιόμετρα laser


Recommended Posts

Παιδιά ξεκαθαρίστε μου κάτι σας παρακαλώ και κυρίως αυτοί που έχουν αποκτήσει το νέο Bosch GLM 80 με το κλισίμετρο.

 

Μετράει μόνο την κλίση και σου αναγράφει μοίρες ή έχει και δυνατότητα όταν μετράς κεκλιμένη απόσταση να στην ανάγει αυτόματα σε οριζόντια?

Γιατί από την ανάγνωση των χαρακτηριστικών του και από κάτι διαφημιστικά βιντεάκια της Bosch που βρήκα στο youtube δεν κατάλαβα να έχει αυτή τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ανάγει σε οριζόντια αυτόματα. Υπάρχουν 3 λειτουργίες μέτρησης με βάση το πυθαγόρειο θεώρημα. Η μια λειτουργία αφορά έμμεση μέτρηση ύψους με την κλασσική εφαρμογή, η δεύτερη πάλι μέτρηση ύψους με σύνθεση του θεωρήματος (για αποτέλεσμα ακρίβειας απαιτείται τριποδάκι) και η τρίτη αφορά σε έμμεση μέτρηση μήκους πάλι μέσω πυθαγόρειου θεωρήματος. Οι κλίση εμφανίζεται στην οθόνη σε κάθε θέση. Μέγιστη τιμή οι 60 μοίρες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε το courrier το πρωί αλλά δεν ήμουν στο γραφείο... άρα πάμε αύριο...

Μάλλον δεν την ανάγει σε οριζόντια αυτόματα (η 1η πρόταση του Παύλου).

Link to comment
Share on other sites

Ηλία αν μετρήσεις κεκλιμένη θα σου δώσει την κεκλιμένη-όχι την οριζόντια. Για έμμεσες μετρήσεις ισχύει ότι ανέφερα στο #312. Όμως αν θες να είσαι πολύ λεπτομερής χρησιμοποιείς την ένδειξη της κλίσης.Πχ κάνεις μια εσωτερική μέτρηση.Ακουμπάς το αποστασιόμετρο στον τοίχο και κοιτάζεις αν η ένδειξη είναι μηδέν μοιρες (+- 1). Αλλά από την άλλη με μια μετροταινία ή κορδέλα μήπως δεν είχαμε αποκλίσεις; Προσωπικά όταν μετράω έχω και τα 2 μαζι.Αποστασιόμετρο και μετροταινία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σίγουρα?????

Κοιτάξτε λίγο την παρακάτω foto:

 

dlm80.png

 

Γράφει πάνω πάνω προφανώς την κεκλιμένη απόσταση: 78,524 m

Από κάτω ακριβώς γράφει τις μοίρες: 23,7ο

Και εντελώς από κάτω γράφει το νούμερο: 71,901 m, το οποίο προκύπτει ως εξής: 78,524*sin23,7ο = 71,901 m όπου είναι η ευθύγραμμη απόσταση σε ένα ορθογώνιο τρίγωνο (όπως το δείχνει και στην οθόνη).

 

Άρα με βάση αυτή τη foto δείχνει ότι κάνει την αναγωγή και στην εμφανίζει κιόλας.

 

Κάνω κάπου λάθος???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε ρε παιδιά, για να δούμε...................θα βγάλουμε κανένα λαγό? :smile: :-) :smile:

Αλλιώς τι νόημα έχει το κλισίμετρο???

Έτσι κι αλλιώς και το προηγούμενο μοντέλο που έχω γω έχει αεροστάθμη.

Link to comment
Share on other sites

πήγα αλλά δεν το πήρα πίσω.......τέσπα άνοιξα το manual και λέει ξεκάθαρα πως το κάνει αυτό που θες. Όπως και στην φωτογραφία που έχεις βάλει εσύ μετράς από το τρίγωνο την υποτίνουσα απόσταση με την διακεκομμένη (1) και αυτό σου βγάζει την οριζόντια απόσταση κάθετη στο επίπεδο που σημαδεύεις.

 

Η κλίση εμένα με έχει βολέψει πιο πολύ για να υπολογίσω έμμεσα ύψος.

 

Πιο συγκεκριμένα είχα πάει σε μία ταράτσα και μέτραγα για φωτοβολταϊκά κοιτάω προς το νότο και βλέπω μία πολυκατοικία ψηλότερη.....χμ χτυπάω μία με το laser και βρίσκω απόσταση χτυπάω άλλη μία και βρήκα και ύψος σε σχέση με το επίπεδο που βρισκόμουνα. Αυτό σαν μία μικρή παρένθεση σε όποιον αναφέρει ότι η κορδέλα είναι η καλύτερη λύση και ότι το laser είναι gadget.

 

Η άποψη μου, αν μπορείς τα έχεις και τα δύο. (εγώ προσωπικά πάντα έχω κορδέλα μεταλλικό μέτρο και το laser)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε το θέμα με το glm 80. Υπάρχουν οι λειτουργίες μέτρησης μήκους είναι η απευθείας, οπου εκεί υποχρεωτικά πρέπει να έχεις οριζόντια (περίπου στις 0 μοιρες) το αποστασιόμετρο για να πάρεις σωστή μέτρηση και υπάρχει και η έμμεση μέτρηση με πυθαγόρειο, όπου αν πχ παρεμβάλεται εμπόδιο ανάμεσα στο αποστασιόμετρο και στον απέναντι τοίχο που θέλεις να μετρήσεις, ρυθμίζεις στην έμμεση μέτρηση στοχεύεις σε τυχαίο ύψος στον απέναντι τοίχο (άρα το όργανο δίνει την υποτείνουσα και την οριζόντια απόσταση με την κλίση που στοχευσες).

Οπότε στην ερώτηση σου Ηλία, ισχύει να έχεις με κλίση το αποστασιόμετρο ως προς το επίπεδο μέτρησης όπου μετρίεται η κλίση απλά έχοντας ενεργοποιημένη την λειτουργία έμμεσης μέτρησης.Στη λειτουργία απευθείας μέτρησης οφείλεις να έχεις οριζοντια το όργανο (μηδεν μοιρες). Αν το όργανο ενώ είναι στις μηδέν μοίρες(οριζόντιο επίπεδο) και έχει πάρει στροφή επάνω στο οριζόντιο επίπεδο τότε δεν θα μετρήσει σωστα.Γι αυτό συστήνεται απο το manual να το ακουμπάς κάπου πχ σε κατακόρυφο επίπεδο, ώστε να στέλνεις κάθετα την ακτίνα στην απέναντι επιφάνεια. Ελπίζω να το ξεμπερδέψαμε τωρα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.