Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας


Κ.Π.Στ.

Recommended Posts

Μετράνε και οι τοίχοι. Εγώ σχεδιάζω επί της κάτοψης ένα κλειστό περίγραμμα με διακεκομμένη με σημεία (αβγδ...κλπ) το οποίο διέρχεται από το μέσον της κοινής τοιχοποιίας των διαμερισμάτων. Υπολογίζω το εμβαδόν που περικλείει και αυτό  δίνω ως εμβαδόν οριζοντίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 640
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω διαβάσει οτι πολλοί συνάδελφοι επί των κατόψεων ορόφων, ορίζουν κορυφές ώστε να περιγράφουν με μεγαλύτερη ακρίβεια το εμβαδόν ιδιοκτησιών (πχ διαμερίσματα), υπάρχει βέβαια μια μικρή διαφωνία, αν οι τοίχοι προς κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο/διάδρομο κλπ προσμετρούνται όλοι ή οι μισοί στο εμβαδό διαμερίσματος κλπ αλλά μοιάζουν μοιρασμένες οι γνώμες οπότε ο καθένας με το σκεπτικό του .

Ερώτηση: Καλώς για τον καθεαυτού χώρο του διαμερίσματος. Για εξώστες ημιυπαίθριους διαμερίσματος  χρειάζονταν πάλι να ορισθούν τα εμβαδά τους και οι κορυφές πολυγώνων που τα αφορούν; Ομοίως και για τα κοινόχρηστα (πχ αποθήκη κλιμακοστάσιο διάδρομοι είσοδοι πολυκατοικίας) (που επίσης θα καταγραφούν οι επιφάνειες τους στον πίνακα αναλογιών)....;

Μήπως γεμίσει η κάτοψη Γράμματα (κορυφες πολυγωνων) ενώ δεν χρειάζεται;

Ολο αυτό γίνεται για την πληρέστερη αποτύπωση/απόδοση των ιδιοκτησιών στα συμβόλαια σωστά (Εξυπηρέτηση συμβολαιογράφου, και προστασία των ιδιοκτητών απο μελλοντικές διενέξεις);  Θέλω να πω η σύνταξη του πίνακα αναλογιών περιγράφει τα εμβαδά, και βάσει αυτού ο συμβ/φος θα καταγράψει οτι καταγράψει ..οι κορυφές πολυγώνων ειναι απλά για εξυπηρέτησή τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Πρόσφατα αποτύπωσα μια ιδιοκτησία εντός ορίων οικισμού με παλιό διώροφο κτίσμα από το οποίο ο πελάτης μου κατέχει μέρος του ορόφου. Επειδή θα μου ζητηθεί η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του για την διαδικασία και τις ενέργειες που πρέπει να πραγματοποιήσω ώστε να είμαι προετοιμασμένος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

[δεν καταλαβαινω πώς μπορει καποιος να κατεχει μερος ενος οροφου  χωρις  να εχει γινει συσταση, εκτος αν προκειται για διαθηκη που εδωσε τμηματα σε κληρονομους.]

-Απαιτειται η συναινεση ολων. Αρα, παιρνεις τα συμβολαια ολων.

- κανεις το τοπογραφικο

- σχεδιαζεις τις κατοψεις των διηρημενων χωρων και τους κοινοχρηστους χωρους

- Μετρας τα εμβαδα τους

-αν εχουν εξαντλησει τον σδ, τοτε καθε χωρος παιρνει τοσα χιλιοστα,  οσα αναλογουν στην αξια του διαμερισματος του

-αν δεν εχει εξαντληθει, τοτε απομενουν σαν "αερας" καποια χιλιοστα  και ανηκουν σε οποιον εχει συμφωνηθει

Για να γινει η συσταση, απαιτειται να ειναι τακτοποιημενα ολα τα διαμερισματα   με αντιστοιχες βεβαιωσεις   για  το καθε  ενα

πλεον μιας για τα κοινοχρηστα.

ΘΙα συνεργαστεις με τον συβ/φο.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι είναι. Πρόκειται για μια παλιά ιδιόγραφη διαθήκη για την οποία δεν έχει πραγματοποιηθεί αποδοχή κληρονομιάς.

Υπάρχει κοινόκτητη επιφάνεια στο οικόπεδο η οποία αποτελεί την πρόσβαση του πελάτη μου από τον δρόμο στην είσοδο του κτίσματος για την ιδιοκτησία του. Θα πρέπει να σχεδιαστούν οι κορυφές της και να υπολογιστεί το εμδαδόν της?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν εχουμε  γνωση της διαθηκης........

εσυ την διαβασες και βλεπεις τι ορισε ο διαθετης και πώς   και  σε ποιούς μοιρασε τους χτισμενους χωρους και τις χρησεις των ακαλυπτων...ή τι αλλες διαταξεις υπαρχουν.

θα μετρησεις κτισματα και ακαλυπτο θα  δοσεις τις μετρησεις στον συμβ/φο, αυτος θα κανει αποδοχη

Μετα εσυ θα εχεις πελατη για τυχον τακτοποιησεις και μετα πας για την συσταση

Θα συνεργασθεις με τον συμβ/φο

υγ

ξεχασα να ρωτησω

-Η περιοχη εχει κτηματολογιο, κατεθεσε δηλωσεις ο πελατης?

-τι γραφει   στο Ε9?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Skrats said:

.....

Υπάρχει κοινόκτητη επιφάνεια στο οικόπεδο η οποία αποτελεί την πρόσβαση του πελάτη μου από τον δρόμο στην είσοδο του κτίσματος για την ιδιοκτησία του. ....

Κοινόκτητο είναι όλο το οικόπεδο. Μήπως η δίοδος είναι ιδιόχρηστη? Μήπως υπάρχει κάποια δουλεία?

Μπορείς (διαγράφοντας ονόματα κλπ στοιχεία) είτε να ανεβάσεις τη διαθήκη, είτε να τη στείλεις με π.μ.., ώστε να καταλάβουμε περί τινος πρόκειται 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτησω δυο πραγματα σχετικα με συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας α)ο φωταγωγος 1*2 μπαινει στα χιλιοστα?σαν κοινοχρηστο η  συμπεριλαμβανεται στο εμβαδον του διαμερισματος το οποιο εξυπηρετει?

και β )ο δρομικος τοιχος ενος διαμερισματος που ειναι σε επαφη με τον κοινοχρηστο διαδρομο υπολογιζεται μισος μισος με τα κοινοχρηστα?η υπολογιζεται ολος στην επειφανεια του διαμερισματος?

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

1.Ο φωταγωγος δεν μπαίνει πουθενα. Είναι ακάλυπτος χώρος.

2. Συνήθως τοίχος σε επαφή με κοινόχρηστα πάει εξ ολοκλήρου στο διαμερισμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.