Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

είτε με τον τρόπο σου είτε με τον τρόπο μου

ταπράγματα κρίνονται εκ του αποτελέσματος

και για μένα 0€

και για το ίδιο το ΤΕΕ 0€

και για την ΔΟΥ 0€

 

 

Σε αυτο δε διαφωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις (ξανά)διάβασα 70 σελίδες :wink:
Έχει κανείς πληρώσει ΦΕΜ με μεγάλη καθυστέρηση;

Έστω ότι εκδώσαμε παραστατικό αρχές 2014 χωρίς να πληρώσουμε ΦΕΜ, σήμερα είναι σκόπιμο να υποβληθεί στο 2015 ή στο 2014? (σ.σ. γίνεται και υποβολή σε προηγούμενα του τρέχοντος έτη, αλλά μάλλον έχει 250€ πρόστιμο). Όσοι συνηθίζετε να πληρώνετε μαζεμένα τα ΦΕΜ στο τέλος του έτους, το κάνετε προκειμένου να αφαιρεθεί από το φόρο στην επόμενη δήλωση (δηλ. άμεσα) ή για κάποιον άλλο λόγο; Όπως όταν μια απόδειξη έχει ημ/νία 31.12.2014 θα πληρώναμε το ΦΕΜ εντός του 2015, λογικά το ίδιο ισχύει και αν την κόψαμε 1.1.2014. Όποτε, αφού το ΦΕΜ το πληρώνουμε οποιαδήποτε στιγμή θέλουμε πριν τη θεώρηση των σχεδίων από τη δημόσια αρχή, γιατί το σύστημα μας δίνει δυνατότητα να υποβάλλουμε σε προηγούμενα έτη; 

 

Από λογιστήριο εταιρείας πληροφορήθηκα πως αν πληρωθεί ΦΕΜ στο '15 χωρίς όμως να δηλωθεί εισόδημα από ελευθέριο επάγγελμα στη δηλωση εισοδήματος 2016, δεν θα είναι εφικτό να συμπληρώσουμε τους κωδικούς παρακρατούμενων-προκαταβλητέων φόρων (δε θα τους δέχεται το σύστημα) και συνεπώς χρειάζεται να υποβληθεί ο ΦΕΜ στο 2014 (με πρόστιμο) για να μπει στη δήλωση 2015 (που θα κανουμε τον άλλο μήνα).

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απ' ότι θυμάμαι κι γω, ότι ΦΕΜ είχα πληρώσει μέσα στην χρονιά και ότι παρακρατήσεις μου είχαν κάνει, εμφανίστηκαν αυτόματα στη δήλωση και μάλιστα νομίζω ότι ήταν κλειδωμένο το πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος διατύπωσης, όντως προσυμπληρώνονται. Από το λογιστήριο μου είχαν πει ότι δε θα αποστέλλεται η δήλωση με προσυμπληρώμένο ΦΕΜ αλλά μηδέν εισόδημα και επέμεναν ότι τους έχει τύχει στην πράξη.

 

(Με την ευκαιρία έκανα edit και το προηγούμενό μου post για να είναι πιο ευανάγνωστο)

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Από λογιστήριο εταιρείας πληροφορήθηκα πως αν πληρωθεί ΦΕΜ στο '15 χωρίς όμως να δηλωθεί εισόδημα από ελευθέριο επάγγελμα στη δηλωση εισοδήματος 2016, δεν θα είναι εφικτό να συμπληρώσουμε τους κωδικούς παρακρατούμενων-προκαταβλητέων φόρων (δε θα τους δέχεται το σύστημα) και συνεπώς χρειάζεται να υποβληθεί ο ΦΕΜ στο 2014 (με πρόστιμο) για να μπει στη δήλωση 2015 (που θα κανουμε τον άλλο μήνα).

 

Eαν συμβαίνει αυτό είναι σφαλμα του συστήματος και θα πρέπει να διορθωθεί . Ο νόμος είναι σαφής , ΦΕΜ πριν τη θεώρηση σχεδίων  κλπ, χωρίς να προσδιορίζεται επακριβώς ο χρόνος . Δε συνδέει σε καμια περίπτωση την υπάρξη εισοδηματος από επιχειρηματική δραστηριότητα (και οχι από ελευθέρια επαγγέλματα ) και την ταυτόχρονη άναγραφή στο Ε1 προκαταβλητέου φόρου . Μπορεί να υπάρχουν και τα δύο (είναι η συνηθέστερη των περιπτώσεων αυτή χωρίς όμως να είναι εκ τω προτέρων βέβαιο ότι θα υπάρχει και πληρης αντιστοιχία ανάμεσα στο εισόδημα και τον προκαταβλητέτο φόρο ) , μπορεί όμως να υπάρχει εισόδημα χωρίς προκαταβλητέο φόρο ή προκαταβλητέος φόρος χωρίς εισόδημα .

Link to comment
Share on other sites

Γιά τον 4178 , το ΦΕΜ μπορεί να πληρωθεί σε μεταγενέστερο χρόνο της ΑΠΥ και βέβαια πριν το τελικό ανέβασμα των σχεδίων που είναι και η θεώρηση των σχεδίων που λέει ο νόμος ?

 

Αν κόβουμε σταδιακές αμοιβές , τότε ο συνολικός ΦΕΜ , μπορεί να πληρωθεί με την τελική απόδειξη ?

 

Θεωρώ ότι οι συνεχείς αλλαγές νόμων γιά τα αυθαίρετα , είναι επαρκής λόγος γιά αλλαγές στις αμοιβές , με την έκδοση συμπληρωματικών αμοιβών .

 

Γενικά αν εξαιρέσουμε τις άδειες που είναι ξεκάθαρη η κατάσταση και τις βεβαιώσεις που δεν υποβάλλουμε ΦΕΜ , γιά τα αυθαίρετα , το ΦΕΜ πρέπει να υποβάλλεται με το τελικό κλείσιμο της υπόθεσης που είναι το τελικό ανέβασμα στο σύστημα των σχεδίων .

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώσατε σήμερα (23-3-15) πρόβλημα με υποβολή προκαταβλητέου φόρου μέσω TAXISNET??? error 404, ενώ επιτρέπει άλλες εφαρμογές

ευχ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εγώ έβγαλα για μια δήλωση 4178 κανονικά το πρωί και το πλήρωσα στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.