Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψευδής δήλωση μηχανικού


cv01302

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι το χειριστικες καλά και εισαι τυχερός που πετύχατε σε συνάδελφο με κατανόηση , είναι λίγο σπάνιο, συνήθως προσπαθούν να καλύψουν την μ@&@κια τους και σε βγάζουν τρελό. Όλα καλά λοιπόν για την δική σου πλευρά

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Terry, μίλησα με συμβολαιογράφο, τί γίνεται σε τέτοιου είδους περιπτώσεις. Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά το συναντάει, καταλαβαίνει όμως ότι από εδώ και πέρα όλο και περισσότερες παρόμοιες υποθέσεις θα έρχονται στην φόρα.

Για τα πρακτικά, σχετικά με το συμβόλαιο δύο είναι τα τεινά, σύμφωνα με τα λεγόμενά του:

 

1) Είτε θα ακυρωθεί εντελώς, που σημαίνει ότι ο παλιός ιδιοκτήτης θα πρέπει να αποζημιώσει τον καινούριο ιδιοκτήτη (σ.σ. σιγά μην έχει κρατήσει τα λεφτά), παραλαμβάνοντας και πάλι την παλιά ιδιοκτησία στα χέρια του. Προφανώς θα γίνουν δικαστήρια μεταξύ των δύο ιδιοκτητών και του αρχικού μηχανικού = καμμία πλευρά δεν θα το ήθελε = καί χάσιμο χρόνου καί χάσιμο χρημάτων.

2) Είτε θα γίνει επανάληψη συμβολαίου, με τα σωστά στοιχεία πλέον, με έξτρα έξοδα ξανά αμοιβές δικηγόρων/συμβολαιογράφων/μηχανικών (+ πρόστιμο ΥΠΕΚΑ) + φόρο υπεραξίας (και διάφορους άλλους φόρους), και ενδεχομένως μελλοντικά να έχει πρόβλημα ο αρχικός μηχανικός. Στην περίπτωση αυτή, δικαστήριο ΔΕΝ γίνεται, και δεν ξέρω στην ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου πώς θα είναι η πλατφόρμα και αν θα μπει αυτόματα (??) η παλιά και η καινούρια βεβαίωση.

 

Καταλαβαίνω ότι και να το ρυθμίσει ο μηχανικός με δικά του έξοδα, δεν είναι πανάκεια, ούτε το απολύτως σωστό. Στην τελική, ας το χτίσουν εντελώς και ας ξεχάσουν αυτά τα 3,66τμ, αν και αργότερα θα το βρουν κάποια στιγμή μπροστά τους.

Link to comment
Share on other sites

Τον όρο "επανάληψη συμβολαίου" εγώ δεν τον έχω ξανακούσει 

πως μπορεί να γίνει επανάληψη αν δεν ακυρωθεί το πρώτο ;

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι μου είπε ο συμβολαιογράφος το πρωί, το αναφέρω και εδώ. Είναι διαφορετική η διαδικασία, αν και λογικότατη η ερώτησή σου, δεν γνωρίζω όμως την απάντηση.

Μάλλον τους βλέπω να επαναφέρουν το φωταγωγό με χτίσιμο οπτοπλινθοδομής και να το αφήνουν για πάντα έτσι.

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν και δεν ειναι ακριβως αυτο το θεμα....

 

Εγινε τακτοποιηση και βγηκε οριστικη υπαγωγη σε ακινητο, με αρκετες περιπτωσεις αυθαιρεσιων, που σε μια απο αυτες -ισως και σε αλλες- εχει δηλωθει ψευδως ως χρονος κατασκευης μια αυθαιρεσια προ του 28-7-2011.

Τι μπορει να γινει σε αυτη την περιπτωση.? Μπορω να κανω καταγγελια ή κατι αλλο?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις καταγγελία στην Πολεοδομία , και σε 2ο στάδιο μπορείς να καταγγείλεις και τον συνάδελφο στο πειθαρχικό .

ΙΑΣΟΝΑΣ , λόγοι μπορεί να υπάρχουν πολλοί   :wink:

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

.....

ΙΑΣΟΝΑΣ , λόγοι μπορεί να υπάρχουν πολλοί   :wink:

 

Το ..."τοποθέτησα" κατ' αυτόν τον τρόπο το ερώτημα μήπως και ...."προλάβω" καταστάσεις συναδέλφων......

(δεν μπορώ να το πω με περισσότερη σαφήνεια, ελπίζω όλοι να καταλάβουν)                             

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.