Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε salpigoal συγγνώμη που το λέω αλλά τις περισσότερες φορές αυτά που προτείνεις και γράφεις είναι παντελώς λάνθασμένα και χωρίς καμία βάση . (βλέπε σε άλλο θέμα για ξεμπαζωμένα υπόγεια και τώρα για τις αμοιβές) . Αν θέλεις να πάρεις παραπάνω από τα 286,01ευρώ και να τα δηλώσεις ως άλλη εργασία τότε θα πληρώσεις κανονικά σύμφωνα με την εντολή του ΤΕΕ τα 286,01 και θα κόψεις 1ΑΠΔ .Για τα υπόλοιπα θα κόψεις άλλη ΑΠΔ και θα ελέγξεις μήπως αντί για 10% ΦΕΜ πρέπει ίσως να παρακρατηθεί 20% όπως γίνεται και στις εκτιμήσεις για παράδειγμα . 'Ολα τα υπόλοιπα που λες οτι κάνεις είναι απλώς παράλογα . 'Ελεος δηλαδή , θα κρεμάσεις και νέους συναδέλφους με τα λεγόμενα σου ...

 

Ok...οπως νομιζεις.

Απλα ετσι δοκιμαστικα, πηγαινε μια φορα και κατεθεσε σε μια οποιαδηποτε ΕΤΕ αμοιβη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ απο αυτη που προβλεπεται στην εντολη.Αν σου πουν οχι, απλα καταθετεις την προβλεπομενη...δε χανεις τιποτα...

Αναμενω τα αποτελεσματα....

 

 

Για τα ξεμπαζωμενα υπογεια, μπερδευτηκα επειδη προφανως εχω δει παραπανω πραγματα απο εσενα και πηγε ΑΛΛΟΥ το μυαλο μου.Ο ορος μπαζωμενο υπογειο μπορει να παρει και αλλες διαστασεις απο αυτες που φανταζεσαι.

Αλλωστε το παραδεχτηκα και ο ιδιος οτι εκανα λαθος....

Σορυ....δεν εχω και μεγαλη εμπειρια βλεπεις....

 

 

YΓ : Λιγος σεβασμος δεν βλαπτει...ομολογω οτι ξαφνιαστηκα με την επιθετικοτητα του ποστ σου....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Το μπλοκάκι της ΑΠΥ πρέπει να αναλύει το συνολικό ποσό? Δηλαδή να έχει ξεχωριστό πλαίσιο για την αμοιβή π.χ.232,53 και το Φ.Π.Α. 53,48 και ένα για σύνολο? Γιατί εγώ πήρα το απλό. Πρέπει οπωσδήποτε να το αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Ok...οπως νομιζεις.

Απλα ετσι δοκιμαστικα, πηγαινε μια φορα και κατεθεσε σε μια οποιαδηποτε ΕΤΕ αμοιβη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ απο αυτη που προβλεπεται στην εντολη.Αν σου πουν οχι, απλα καταθετεις την προβλεπομενη...δε χανεις τιποτα...

Αναμενω τα αποτελεσματα....

 

 

Για τα ξεμπαζωμενα υπογεια, μπερδευτηκα επειδη προφανως εχω δει παραπανω πραγματα απο εσενα και πηγε ΑΛΛΟΥ το μυαλο μου.Ο ορος μπαζωμενο υπογειο μπορει να παρει και αλλες διαστασεις απο αυτες που φανταζεσαι.

Αλλωστε το παραδεχτηκα και ο ιδιος οτι εκανα λαθος....

Σορυ....δεν εχω και μεγαλη εμπειρια βλεπεις....

 

 

YΓ : Λιγος σεβασμος δεν βλαπτει...ομολογω οτι ξαφνιαστηκα με την επιθετικοτητα του ποστ σου....

 

Επιθετικότητα καμία!!!Και σεβασμός φουλ!!!Για αυτό άλλωστε σε αποκάλεσα και συνάδελφο .

Δεν διαφωνώ πως δεν γίνεται να πληρώσεις περισσότερα . Πήγαινε να πληρώσεις και λιγότερα . Πάλι δεν σου λένε τίποτα στην τράπεζα από τη στιγμή που δεν ελέγχουν οι περισσότεροι υπάλληλοι της Εθνικής την εντολή πληρωμής . Το θέμα που με παραξένεψε και απόρησα είναι πως συνεχώς προτείνεις κάτι που δεν στέκει είτε γιατί έχεις μπλεχτεί (βλέπε υπόγεια) είτε λόγω άγνοιας .

Υ.Γ. Πολύ αμφιβάλλω να έχεις δει περισσότερα όσον αφορά γενικότερα το θέμα οικοδομές (εκτός και αν είσαι άνω των 50).

Υ.Γ.2 Πρέπει όμως να αποφασίσεις και εσύ : δεν έχεις μεγάλη εμπειρία όπως λες (ειρωνικά) ή έχεις τόσο μεγάλη μιας και έχεις δει πράγματα που άλλοι ούτε έχουν σκεφτεί πως υπάρχουν . Μέχρι να καταλήξεις πάντως για το βαθμό εμπειρίας σου , τουλάχιστον προσπάθησε να μην παραπληροφορείς τους υπολοίπους συμμετέχοντες στο φόρουμ που περιμένουν από τον καθένα μας μια σωστή απάντηση σε θέματα που άπτονται της ειδικότητας και του επαγγέλματός μας .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Το μπλοκάκι της ΑΠΥ πρέπει να αναλύει το συνολικό ποσό? Δηλαδή να έχει ξεχωριστό πλαίσιο για την αμοιβή π.χ.232,53 και το Φ.Π.Α. 53,48 και ένα για σύνολο? Γιατί εγώ πήρα το απλό. Πρέπει οπωσδήποτε να το αλλάξω?

 

Σου το τρύπησαν στην εφορία ενώ είδαν ότι δεν έχει ΦΠΑ? Κανονικά πρεπει να έχεις μπλοκάκι που να έχει ξεχωριστό κουτάκι για καθαρή αμοιβή και ξεχωριστό για ΦΠΑ. Πρέπει να ρωτήσεις καποιον λογιστή για το αν χρειάζεται να το αλλάξεις ή για το αν μπορεις απλως να γράφεις τον ΦΠΑ μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

και μένα τέτοιο μου τρυπησαν. εγώ δεν διαχώρισα το ποσό στις μέχρι τώρα ΑΠΥ που έκοψα.

αλλά εφόσον ούτος η άλλως ο διαχωρισμός γίνετε στο εσόδων εξόδων δεν νομίζω ότι είναι τραγικό να μην αναλύεις το ποσό στην ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι! Τα φώτα σας: Είμαι νέος μηχανικός, δούλευα σε τεχνικό γραφείο για 3 έτη σαν υπάλληλος με ΙΚΑ και έναρξη έκανα τον Αύγουστο αλλά στο ΤΕΕ θα γραφτώ την επόμενη εβδομάδα. Με βάση τα λεγόμενα του ΤΕΕ δεν έχω την δυνατότητα να αναλάβω τακτοποίηση ημ/θριου;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

να ρωτήσω κάτι για το site του ΤΕΕ.Μία φίλη μου είχε δανειστεί τους κωδικούς μου και είχε εισάγει κάποια στοιχεία για ένα έργο.Τώρα που μπήκα να δω τι παίζει με τη φόρμα εισαγωγής στοιχείων για τους ημιυπαίθριους είδα ότι δεν έχει πουθενά να πατήσω''διαγραφή'' για να το σβήσω και να ξεκινήσω από την αρχή.Έχει αναίρεση αλλά δεν κάνει τίποτα.....τι να κάνω??δεν είχα ξανασχοληθεί με αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.