Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

Το ότι έχεις ένα ολόκληρο μπλοκ δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό!! Έχεις ρωτήσει λογιστή; Γιατί εγώ ποτε-μα-ποτε δεν έκοψα απόδειξη χωρίς να προκαταβάλλω φόρο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι Γιάννη έχω ρωτήσει. Φόρος προκαταβάλλεται μόνο σε παροχή υπηρεσιών προς εταιρείες (20%) και 4% ή 10% σε δουλειές που το απαιτούν οι φορείς αποδέκτες. Πουθενά αλλού. Έχει ξανασυζητηθεί εξάλλου το θέμα και εδώ. Μου κάνει εντύπωση που το επανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, επειδη ειμαι νεος μηχανικος, μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορω να παρω παραστατικο αμοιβης απο το τεε για ταχτοποιηση ημιυπαιθριου χωρου??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση το παραστατικό αμοιβής που θα βάλεις στο φάκελο με το τεε. Αυτάτα εντυπα είναι τετραπλότυπα , τα οποία προμηθεύεσαι από την τράπεζα της ελλάδος, το πρώτο κρατάει η τράπεζα, το δεύτερο βάζεις στο φάκελο με τα δικαιολογητικά. (το τρίτο και τέταρτο είναι ίδια, ένα στον πελάτη και ένα κρατάς εσύ για τα φορολογικά σου)

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς εντολή πληρωμής, μέσα από τη σελίδα του ΤΕΕ αμοιβές ιδιωτικών έργων.

--Φόρμα Επεξεργασίας Στοιχείων Έργων για Υποβολή στο Τ.Ε.Ε

--Νέα εγγραφή (το πράσινο + είναι αυτό)

--συμπληρώνεις τα απαραίτητα στοιχειά

-βασικά στοιχεία

-Ομάδα έργου

-Χώροι (από τη λίστα επιλέγεις Ρυθμίσεις Ν. 3843/2010 (πάλι με το πράσινο + εισάγετε έχω την εντύπωση αυτό) βάζεις και τα τμ προς τακτοποίηση στη επιφάνεια που ζητάει)

-Κύριες εργασίες (επιλέγεις μελέτη και κάτω Ρυθμίσεις Ν. 3843/2010 και στην άλλη καρτέλα Επεξεργασία εργασιών βάζεις δεξιά στις μονάδες 5 Ώρες αν θέλεις να βγει η ελάχιστη -και φυσικά αριστερά επιλέγεις ΩΡΙΑΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν. 3843/2010 (1-10 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ-

-ιδιοκτήτες εργοδότες συμπληρώνεις τα στοιχεία του ιδιοκτήτη

 

καθώς συμπληρώνεις κάθε καρτέλα και πηγαίνοντας στην επόμενη "βαράς" αποθήκευση

στο τέλος πατάς Υποβολή στο ΤΕΕ για υπολογισμό, αν κάτι λείπει θα στο πει.. αφού το υποβάλλεις επιτυχώς πάς στα Έργα μου και πάτα αρχικά (εμφάνιση αναφοράς υπολογισμού αμοιβών) το pdf που εμφανίζετε δίπλα στον Α/Α

στη συνέχεια πάνε ομάδα έργου και πάτα Δημιουργήστε/Ενημερώστε εντολή πληρωμής, πιο κάτω στη δεύτερη καρτέλα (εντολή πληρωμής) και αν όταν εμφανισθεί εκεί το pdf είναι η εντολή πληρωμής

 

εκτύπωσε την και είσαι έτοιμος

 

τώρα αν εννοείς κάτι άλλο....πάω να κάνω ένα τσιγάρο :P

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή βλέπω ότι είσαι Ηλεκτρολόγος dimitris_80, έχε υπόψη σου ότι αν και το σύστημα αμοιβών θα σου επιτρέψει να βγάλεις εντολή πληρωμής, έχει ρητή επισήμανση, ότι αυτό δεν εξασφαλίζει το επαγγελματικό δικαίωμα καθώς αυτό δεν ελέγχεται άμεσα εκεί. Με βάση το νόμο, μάλλον δεν έχεις επαγγελματικό δικαίωμα να υπογράψεις τεχνική έκθεση του Ν. 3843. Επικοινώνησε πρώτα με την Πολεοδομία και διευκρίνησε το αν μπορείς να υπογράψεις.

Link to comment
Share on other sites

... Αυτάτα εντυπα είναι τετραπλότυπα , τα οποία προμηθεύεσαι από την τράπεζα της ελλάδος, το πρώτο κρατάει η τράπεζα, το δεύτερο βάζεις στο φάκελο με τα δικαιολογητικά.

 

Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος, μην τον πάρεις και στο λαιμό σου !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ευχαριστω για τις πληροφοριες!

εγω ηλεκτρολογος μηχανικος ειμαι και επειδη δεν μου επιτρεπουν να ταχτοποιησω

τον ημιυπαιθριο χωρο του σπιτιου μου, προσφερθηκε μια φιλη τοπογραφος μηχανικος να μου βαλει υπογραφη αν μπορουσα εγω να ταχτοποιησω ολα τα περαιτερω!

αλλα αν καταλαβα καλα, για να βγαλεις παραστατικο πληρωμης μηχανικου που ζηταει η πολεοδομια να προσκομισεις στο φακελο μαζι με τα υπολοιπα δικαιολογητικα υπαρχει μια διαδικασια....θελει εντολη πληρωμης απο το τεε, κοβεις μπλοκακι, μετα τραπεζα, μετα εφορια, παραστατικα και τα ρεστα...δηλαδη δεν πας μια βολτα απο τη τραπεζα το πηρες και καθαρισες!!

εγω θα μπορουσα να τα αναλαβω ολα αυτα εκ μερους της τοπογραφου??

δηλαδη,

1.εντολη πληρωμης στο τεε (ηλεκτρονικα μαλλον γινετε αυτο??)

2.τραπεζα και

3.εφορια??

η χρειαζεται να τη τρεχω τη κοπελα??

γιατι αν ειναι ετσι να παω να τα σκασω σε καποιο γραφειο να μου ταχτοποιηση το θεμα να τελειωνουμε!!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

η υπογραφή της συνοδεύεται με αμοιβή ΕΤΕ, ΦΕΜ, Τσμεδε κ ΑΠΥ.

και εκτός αυτού την διαδικασία την αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης (σχέδια πολεοδομίας, αιτήσεις, παράβολο ΔΟΥ, καταθεση πολεοδομία, πληρωμή προστιμου ΕΤΕ και περαιωση πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.