Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Καλημέρα γνωρίζει κανείς τι χρειαζεται για την άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για την εγκατάσταση φωτοβολταικών. Μπορώ εγώ να αναλάβω να την κάνω αντί του ιδιοκτήτη; Και αν υπάρχει αμοιβή γι'αυτο. Τι χρειάζεται να καταθέσω στην πολεοδομία.

 

Για την εγκριση θα χρειαστείς : αίτηση ιδιοκτήτη που να αναφέρει τον τίτλο της εργασίας, τεχνική έκθεση που να περιγράφει που θ εγκατασταθεί το φωτοβολταϊκό και τι ισχύος θα είναι (ΚW) , τοπογραφικό διάγραμμα με αποτύπωση της θέσης του φωτοβολταϊκου καθώς και περιβαλλοντική μελέτη!

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει τι πρέπει να γράψω σε τεχνική έκθεση για αντικατάσταση κουφωμάτων; Υπάρχει κάποιο πρότυπο να μου στείλετε; Ευχαριστώ

 

Τεχνική έκθεση

 

"Η παρούσα τεχνική έκθεση αφορά την διενεργεια εργασιών μικρής κλίμακας (χωρις την χρήση ικριωμάτων) σε .....οικοδομη που ευρίσκεται στην θέση ........... του Δήμου..........Οι εργασίες θα περιλαμβάνουν αντικατάσταση ______κουφωμάτων χωρις να δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης κατα ΓΟΚ."

ημερομηνία, σφραγίδα...

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι , η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας γιά ποιές εργασίες απαιτείται .

Παλιότερα γιά εργασίες που γίνονταν σε ύψος χαμηλότερο των 2μ από το δάπεδο δεν απαιτείται άδεια . Τώρα αυτό δεν ισχύει , γιατί βλέπω άδεια γιά αλλαγή πλακιδίων και μου κάνει εντύπωση .

Link to comment
Share on other sites

Αριθ. οικ 5219/04 (ΦΕΚ 114 Δ'/17-2-04) : Καθορισμός εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για

τις οποίες αντί της έκδοσης άδειας δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών. Διαδικασία

έγκρισης και απαιτούμενα δικαιολογητικά.

 

http://cadoikein.gr/news/66-2009-06-09-18-15-14.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά πολύ χρήσιμα όλα τα σχόλια σας, αλλά θα ήθελα λίγο να συνοψίσω

την διαδικασία, τουλάχιστον για τα Φ/Β < 20kW.

 

Αν κατάλαβα καλά, απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, με τα

ακόλουθα δικαιολογητικά:

 

- Αίτηση του ιδιοκτήτη

- Τοπογραφικό ή αντίγραφο κτηματολογίου

- Τεχνική έκθεση για την εγκατάσταση (είναι υποχρεωτικό;;)

- Βεβαίωση δασαρχείου & εφοριών αρχαιοτήτων κατά περίπτωση

(περιβαλλοντική μελέτη δεν χρειάζεται για ισχύ <20kW)

 

Παρακάλω δώστε τα φώτα σας αν κάνω κάπου λάθος ή έχω

παραλείψει κάτι. Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι μια ερώτηση. Για Άδεια Μικρής Κλίμακας για αλλαγή διαρρύθμισης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί το τοπογραφικό της οικοδομικής άδειας (1974) ή πρέπει να συνταχτεί καινούριο?? Το κακό είναι ότι όλα τα σχέδια της ΟΑ (τοπογραφικο, κατόψεις, όψεις, τομές, ξυλότυποι κτλ ) είναι σε ενα σεντόνι και όχι ανεξάρτητα σχέδια. Αυτό το τοπογραφικό καλύπτει τον ιδιοκτήτη για την Άδεια Μικρής Κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

σε δική μου περίπτωση

το ακριβές φωτοαντίγραφο του τοπογραφικού του 70

έγινε δεκτό

 

αν έχεις θέμα μπορείς αντί για τοπογρφικό να βάλεις βεβαίωση από το κτηματολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.