Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύς Νόμου περί κατάργησης ελαχίστων αμοιβών - Ν. 3919 (ΦΕΚ 32Α'/2-3-11)


Recommended Posts

Αχ... πόσο χαρούμενος είμαι που ψηφίστηκε ο νόμος!!!

Τώρα θα μπορώ να ζητάω όσα θέλω!!! όχι με αυτές τις ψωρο αμοιβες που είχαμε μέχρι τώρα!

Τώρα πια θα αμοίβομαι για όσο πράγματι αξίζω!

post-19342-131887262367_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ελάχιστες αμοιβές καταργούνται, ΑΛΛΑ οι εισφορές βγαίνουν πλέον είτε με αναλυτικό προϋπολογισμό (παραπάνω απ΄ότι ήταν μέχρι τώρα) είτε με τιμές που δίνει το υπουργείο (όταν βγουν οι πίνακες).

 

Αν η αμοιβή που θα ζητήσεις είναι ασυνήθιστα χαμηλή (από τον αναλυτικό προϋπολογισμό πλέον και όχι με τις ελάχιστες που είχαμε) προβλέπεται πειθαρχική δίωξη.

 

Έτσι διασφαλίζεται η προμήθεια του ΤΕΕ, του ΤΣΜΕΔΕ και του κράτους από τις αμοιβές.

 

Οπότε μέχρι νεωτέρας προσέχουμε μην κόψουμε απόδειξη με χαμηλή αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι νεωτέρας υπολογίζουμε τις αμοιβές με τον κλασσικό τρόπο (ΕΤΑ κλπ) και η ΑΠΥ εκδίδεται στο ύψος αυτών των αμοιβών. Ουδεμία έκπτωση δεν γίνεται δεκτή προς το παρόν μιας και ούτε το ΤΕΕ έχει δρομολογήσει ακόμα τρόπους για έλεγχο των απαιτούμενων για την έκπτωση συμφωνητικών.

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα διαβασα τον νομο

 

τον κατεβασα απο εδω

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1783

 

και εδω τσεκαρεις Α και γραφεις 32

http://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=104&lang=en

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Την επόμενη εβδομάδα τίθεται(; ) σε ισχύ ο νόμος, οπότε είπα να "ξεθάψω" αυτό το θέμα.

 

Έχετε κανένα νεότερο;

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ο νόμος αναφέρει ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε είτε τις "νόμιμες αμοιβές" είτε τον αναλυτικό προϋπολογισμό εφόσον είναι μεγαλύτερος από τις νόμιμες αμοιβές.

Από την στιγμή που δεν έχει δημοσιευθεί από το υπουργείο ο πίνακας με τις νόμιμες αμοιβές, αν ισχύσει στην πράξη ο νόμος θα πρέπει να ζητάμε αμοιβή σύμφωνα με τον αναλυτικό προϋπολογισμό. Θα αντέξει η αγορά τέτοιες τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στις πολεοδομίες δεν έχει κοινοποιηθεί κανένα έγγραφο, οδηγία κτλ σχετικά με τον νέο τρόπο υπολογισμού αμοιβών.

Μάλλον προβλέπεται "παράταση" της εφαρμογής του...

Link to comment
Share on other sites

Τοπογαβρε έχει δικιο η myri

Κι εγώ περιμένω ανάλογη απάντηση από 12-5-11

Δές το θέμα ''Σκάνδαλο με την Πολεοδομία Λάρισας ''

Υ.Γ.

Σου χρωστάω κάτι...

Δεν σε έχω ξεχάσει, περιμένω τον ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.