Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

μπράβο ρε Μανώλη Gon

αυτό ακριβώς

αν εφαρμοσεις αυτό που προτείνει ο kostassid (γνωστός και για τις βοήθειές του στον πρόσφυγα το Νίντζα, βλέπε ¨ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΟΙΧΟΥ¨)

δεν νομίζω ότι μπορεί να εφαρμοστεί (ιδίως αυτό με τον δικαστικό επιμελητή)

εκτός και αν το περιγράφει ως αποτέλεσμα της εμπλοκής δικηγόρου

για να σου το πω απλά: αν μπείς στην όμορη ιδιοκτησία, και δεν έχεις με ένδικα μέσα άδεια, είναι σίγουρο ότι θα έχεις πρόβλημα

θα πρέπει να πας σε δικηγόρο ο οποίος θα κανονίσει το θέμα είτε εξωδικαστικά είτε μεσω δικαστηρίου

αυτοί ξέρουν

 

 

η Πολεοδομία, θα μπορούσε ε ν δ ε χ ο μ έ ν ω ς να πιέσει τον ΄γείτονα σε περίπτωση επικίνδυνου κτλ

αλλα και πάλι μπορεί ο γείτονας να σε κολλήσει

σκέψου το ανάποδα:

μπαίνεις μέσα και εξαφανίζεται το σκυλί του, χτυπάει το παιδί του πάνω στην σκαλωσιά και το άλλο παιδί είναι αλλεργικό στο....πλαστικό χρώμα και στην σκόνη.......θα αναλάβεις μετά το βάψιμο να αποζημιώσεις και το γείτονα €???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Με κρεμαστές σκαλωσιές δεν γίνεται δουλειά;

2) "Εφόσον δεν παρακωλύεται σοβαρά η χρήση του" εμένα δεν θα μου άρεσε να ειχα ούτε μία στάλα από μπογιά του διπλανού που ανακαινίζει.

3) "Έναντι αποζημίωσης ή παροχής ασφάλειας για τυχόν ζημιά" Δηλαδή πληρώνεις αλλά με κάποιο είδος συμφωνητικού και πάντα παρουσία δικηγόρου.

 

@alfisti1978 : Εμπάθεια; ή η ιδέα μου;γιατί; (δεν νομίζω ότι μπορεί να εφαρμοστεί

(ιδίως αυτό με τον δικαστικό επιμελητή)

 

έχει εφαρμοστεί με ιδιαίτερη επιτυχία σε βαθιά θεμελίωση, βέβαια πήγαν όλα ρολόι και δεν υπήρξε ούτε κρακ, αλλά περισσότερο κράτησε το τυπικό με αστυνομίες-δικηγόρους και συνενοήσεις με τους όμορους παρά η εκσκαφή και η κατασκευή μέχρι τη στάθμη του ισογείου. (Εξάρχεια 2009)

CIMG7310.JPG

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

kostassid, δεν τρέφω καμμία εμπάθεια για εσένα, απλά μνημονεύω την παρουσία σου στο θέμα με τον "απόκληρο¨ τον Νίντζα.

ο δικαστικός επιμελητής στην περίπτωση του έργου παρίσταται, ως αποτέλεσμα της δουλειάς που είχαν κάνει οι δικηγόροι,

τον επιμελητή τον καθοδηγούν οι δικηγόροι

όσον αφορά το εν λόγω έργο, που πράγματι ήταν δύσκολο, ασχολήθηκε φαντάζομαι ένα δικηγορικό γραφείο με ανάλογη αμοιβή και εξασφάλισε την πραγματοποίησή του (βέβαια δεν ξέρω γιατί δεν έχει παραδοθεί/ λειτουργήσει ακόμη - και έχει μείνει σαν στοιχειωμένο 2 χρόνια τώρα- γκρίζο όπως είναι...με τις λαμαρίνες μπροστά)

στην περίπτωσή σου μην κάνεις κάτι αν δεν ασχοληθεί δικηγόρος (δεν θες επιμελητή - δικηγόρο χρειάζεσαι - τον επιμελητή θα τον κανονίσει ο δικηγόρος)

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι:

 

Στον αναλυτικό προυπολόγισμο τι χρειάζεται να βάλουμε?? και επίσης πως υπολογίζονται τα τ.μ. των ικριωμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Στον αναλυτικό θα βάλεις τις εργασίες που θα γίνουν.

Τα τ.μ. υπολογίζονται με τον πολλαπλασιασμό (ύψους Χ μέτρα μήκους τοποθετημένων ικριωμάτων)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

διάβασα προσεχτικά το topic και έχω μία μόνο απορία! Η ίδια διαδικασία, που έχει περιγραφεί πολλές φορές παραπάνω, πρέπει να ακολουθηθεί σε περίπτωση που αντί για χρωματισμό επενδυθούν οι όψεις πχ. με πέτρα, για την ακρίβεια με πλακάκι που μοιάζει με πέτρα, και χρησιμοποιηθεί σκαλωσιά ή αυτό αφορά θέμα άλλου topic και αν ναι μπορεί να με παραπέμψει κάποιος, γιατί τα είδα όλα και δεν βρήκα κάτι ανάλογο!

 

Ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι ένας "μαστορας" με ρωτάει για βαφή διαμερισμάτων εξωτερικά με χρήση κρεμαστής σκαλωσίας. Απαιτείται κάποια άδεια ή έγκριση? Αυτός λέει ότι χρειάζεται ένα χαρτί απο μηχανικό. Τι ακριβώς πρέπει να λέει αυτο? Να ξεκαθαρίσω δεν θα γίνει χρήση πεζοδρομίου και ικριωμάτων οπότε θεωρώ ότι δεν χρειάζεται κανονική άδεια. Χρειάζεται όμως κάτι άλλο η ξεκινάει χωρίς κάποιο χαρτί στα χέρια?

Link to comment
Share on other sites

Δωσ'του ένα Α4 τότε των 85gr/m2 αφού στο λέει ο "μάστορας" και πές του κάνε ότι θες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 4 ΝΟΚ

Άδειες Δόμησης

1. Άδεια Δόμησης, κατά την έννοια του άρθρου 1 του

ν. 4030/2011, απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε

εργασίας δόμησης, όπως:

.........................

γ. Τοποθέτηση ικριωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.