Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

....... καθότι διάβασα και τη σημερινή ανακοίνωση για νέα παράταση της υποβολής κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης.....

 

συνάδελφε

επειδή και γω διαβασα την ανακόνωση ΠΟΛ 1235/24-11-2011, αλλα δεν βρήκα αυτό που αναφέρεις οτι πάει για νέα παράταση , είναι εύκολο να πεις σε ποιό σημείο το αναφέρεις (τη δάβασα 2 φορές), εκτός και εαν αναφέρεσαι σε κάποια άλλη ανακοίνωση του υπουργείου

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Από την ΠΟΛ 1235... Σημειώνεται ότι η πιο πάνω κατάσταση θα υποβληθεί υποχρεωτικά μέσω διαδικτύου και η καταληκτική ημερομηνία υποβολής θα ορισθεί με νεώτερη απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, όταν αναρτηθεί η νεώτερη, πιο πλήρης και αναλυτική εφαρμογή από την ΓΓΠΣ, για διευκόλυνση όλων των φορολογούμενων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ω

Καλημέρα και από εμένα σε αυτό το ενδιαφέρον θέμα.

 

Κάποιες απορίες μου:

  1. Στον Πίνακα Ι υπάρχει ένα πεδίο που λέει "8. Αποσβέσεις παγίων περιουσιακών στοιχείων (πλέον των νομίμων)". Επειδή έχω κάποια πάγια, όπως π.χ εξοπλισμό του ΕΣΠΑ, τα οποία τα έχω κάνει κανονικά απόσβεση με βάση τα προβλεπόμενα (ποσοστό κλπ), αναρωτιέμαι τι νόημα έχει να υπάρχει αυτό το πεδίο στις δηλώσεις φορολογικής αναμόρφωσης. Η ερώτηση είναι αν πρέπει να συμπληρώσω κάτι στο πεδίο αυτό. Υπάρχουν πάγια που αποσβένουν περισσότερο ή λιγότερο από αυτά που δηλώνεις στο πεδίο 541,542,543(εγω εδώ) του Ε3;
  2. Στον Πίνακα IV κατάλαβα ότι σωστά δεν θα συμπληρώσουμε τίποτα στις παρακρατήσεις εφόσον δεν έχουμε ΑΠΥ με έξοδα σε άλλους ελ. επαγγελματίες, οπότε θα ασχολούμασταν με παρακράτηση φόρου, και ότι ασχολείται η άλλη πλευρά με αυτό και είναι λάθος αυτό που είπαν οι εφοριακοί στο συνάδελφο, αυτό αιτιολογήθηκε και εξηγήθηκε απόλυτα νομίζω. Όμως στον ίδιο πίνακα υπάρχει και το πεδιο χαρτόσημο. Στο βιβλίο εσόδων-εξόδων μου καταχωρώ (θέλω να πιστεύω καλώς) το χαρτόσημο ΜΤΠΥ από τις ΑΠΥ μου (δεν υπάρχει πάντα, αλλά όποτε υπάρχει το βάζω ως μη εκπιπτώμενο ΦΠΑ έξοδο, αφού αποτελεί δαπάνη μου) καθώς και το χαρτόσημο του ενοικίου της επαγγελματικής στέγης μου (επίσης μη εκπιπτώμενο ΦΠΑ έξοδο). Αναρωτιέμαι λοιπόν αν πρέπει να αθροίσω τα ποσά αυτά και να τα συμπεριλάβω στην δήλωση φορολογικής αναμόρφωσης στο συγκεκριμένο πεδίο, ή όχι. Δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να μπει το ένα από τα δύο, και τα δύο, ή κανένα από τα δύο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας, και όποιες απαντήσεις.

ΣΩΤΗΡΗ να είσαι καλά για τις πολύτιμες συμβουλές σου, πάντα σε διαβάζω και σε ακολουθώ πιστά!

 

Ωραία τα νέα για την παράταση!

Με την απορία μου για τα πάγια και το χαρτόσημο γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέχρι τώρα ισχύει η προθεσμία υποβολής για 20/12/11?

 

http://www.gsis.gr/cmdocs/8161.html

Edited by ΓΙΑΝΝΗΣ Γ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτι έχει ακουστεί για παράταση μέχρι τις 28-02-2012, αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα.

 

Αυτό που με μπερδεύει είναι το σημείο "4" της παραπάνω ΠΟΛ. 1235:

 

 

4. Στην στήλη του ΦΠΑ αναγράφονται τα ποσά που καταβλήθηκαν με έκτακτη δήλωση ΦΠΑ από μη ενταγμένους στο ΦΠΑ μόνο όταν πρόκειται για επιτηδευματίες.

 

 

Δηλαδή δεν θα αναγράφουμε το συνολικό ΦΠΑ που φαίνεται στην εκκαθαριστική μας δήλωση???

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει ακουστεί για παράταση μέχρι τις 28-02-2012, αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα.

 

Αυτό που με μπερδεύει είναι το σημείο "4" της παραπάνω ΠΟΛ. 1235:

 

 

4. Στην στήλη του ΦΠΑ αναγράφονται τα ποσά που καταβλήθηκαν με έκτακτη δήλωση ΦΠΑ από μη ενταγμένους στο ΦΠΑ μόνο όταν πρόκειται για επιτηδευματίες.

 

 

Δηλαδή δεν θα αναγράφουμε το συνολικό ΦΠΑ που φαίνεται στην εκκαθαριστική μας δήλωση???

 

Χμ και εγώ μπερδεύομαι έτσι που είναι διατυπωμένο.

Πάντως η εφαρμογή έχει αλλάξει, εγώ που δοκίμασα με την παλιά μου έβγαλε σφάλμα

 

Έχουν μπει επιπλέον πεδία στον πίνακα IV που αναφέρονται στη διαφορά, και την οποία την κάνεις "με το χέρι"

 

Αν κάποιος έχει απάντηση στις απορίες μας, ας δώσει τα φώτα του.

Edited by theoxarhs
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα λίγη βοήθεια παρακαλώ,

πελάτης ο οποίος μου έχει υπογράψει τις συμβάσεις, αιτήσεις , υπ.δηλ., όλα όσα απαιτούνται για το Ν.4014/11 έχει μάλιστα πληρώσει και τα παράβολα,

αρνείται να πληρώσει την δική μου αμοιβή, λέγοντας μου ότι δεν είναι δυνατόν να πληρώσει προκαταβολή κλπ... και αυτό γιατί υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι....

Εγώ τι κάνω πως συμπεριφέρομαι;

Για να μην έχω και πρόβλημα αφού όσο δεν περνάω το δικό α/α το σύστημα είναι στην αρχική υπαγωγή..

Ευχαριστώ

Να σημειώσω ότι όλα τα χαρτιά τα έχω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι ειναι αυτο το νέο με τους πίνακες αυτοκινήτων.

Δλδ εκεί θα δηλώσω το αυτοκίνητο που χρησιμοποιώ στις αποδείξεις της βενζίνης;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι ειναι αυτο το νέο με τους πίνακες αυτοκινήτων.

Δλδ εκεί θα δηλώσω το αυτοκίνητο που χρησιμοποιώ στις αποδείξεις της βενζίνης;

 

Όχι. Εκεί δηλώνουν αυτοκίνητα και σπίτια που τυχόν παρέχουν εταιρείες στα στελέχη τους. Δε μας αφορά αυτή η δήλωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.