Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Σε ΕΕΜΚ νοείται ο ρόλος του διαχειριστή της δήλωσης;

Μπορώ δηλαδή να αναλάβω την κατάθεση φακέλου ΕΕΜΚ με μελέτες υπογεγραμμένες από άλλους συναδέλφους και τι ευθύνη προκύπτει για μένα; 

Edited by fr_sk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αν υπάρχουν μελέτες ή επιβλέψεις γίνονται οι αντίστοιχες αναθέσεις από τον ιδιοκτήτη

και αναλήψεις από τους μηχανικούς και βέβαια έχουν τις ευθύνες που τους αντιστοιχούν.

Πέραν από αυτά ο διαχειριστής της δήλωσης έχει και αυτός με την σειρά του τις ευθύνες 

που απορρέουν από την εργασία που ανέλαβε, για παράδειγμα της πληρότητας του φακέλου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ως διαχειριστής αναλαμβάνω την διεκπεραίωση το υφακέλου με τις όποιες ευθύνες προκύπτουν για αυτή και μόνο την εργασία. Εκτός από την πληρότητα φακέλου, όπως σωστά γράφεις, δεν μπορώ να φανταστώ κάποια άλλη...

Τους μηχανικούς των μελετών τους βάζω στην ομάδα έργου και καταθέτω τις αμοιβές τους;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η πληρότητα, αν αρχίσεις να στήνεις το έργο θα δεις ότι απαιτούνται διάφορα έγγραφα, όπως τεχνικές εκθέσεις, βεβαίωσης διάφορες, ίσως και κατόψεις χωρίς απαραίτητα να χρειάζεται ανάληψη μελέτης ή επίβλεψης εργασίας.

Όσον αφορά στις αμοιβές μηχανικών ή φορολογικά και κρατήσεις, δεν ζητούνται πουθενά στο σύστημα!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Εξετάζω περίπτωση τοποθέτησης διπλού ενεργειακού κελύφους σε υφιστάμενο κτίριο.
 
Με δεδομένο ότι δεν προσμετράται στο σ.δ. και το π.κ. του κτιρίου σύμφωνα με τον ΝΟΚ μια τέτοια παρέμβαση, θα ήθελα να με βοηθήσετε στο αν απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και ακολουθεί το άρθρο των προσθηκών θερμομόνωσης και παθητικών συστημάτων άρθρο 29 παρ ιθ του 4495 (γιατί ειδικό άρθρο για διπλά κελύφη δεν βρίσκω) ή αν απαιτείται άδεια κατηγορίας 1.
 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, μία απορία και από μένα:
θέλω να βγάλω μια Ε.Ε.Μ.Κ. για περίφραξη με συρματόπλεγμα σε οικόπεδο εντός οικισμού (χωρίς σχέδιο). Ερωτήσεις:
1) το σενάζ δεν επιτρέπεται στην ΕΕΜΚ, σωστά?

2) θα κάνω προσωρινή οριοθέτηση ρέματος που βρίσκεται στα όρια του οικοπέδου. Μπορώ να περιφράξω ακριβώς στις γραμμές πλημμύρας ή τέλος πάντων στα όρια του οικοπέδου ή πρέπει να αφήσω αποστάσεις? Αν για κάποιο λόγο οι γραμμές πλημμύρας προκύψουν εντός οικοπέδου, μπορώ να περιφράξω πάλι στα όρια, αφού δεν πρόκειται για κατασκευή που εμποδίζει τη ροή του ρέματος...?

3) πειράζει που είναι εντός 500μ από θάλασσα? επειδή στα δικαιολογητικά λέει ότι πρέπει να είναι σε απόσταση >500μ από θάλασσα....

Ευχαριστώ!

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

΄Καλημέρα. Σενάζ στη βάση δεν επιτρέπεται. Αν η απόσταση είναι μικρότερη των 500 μ από τη θάλασσα η  περίφραξη απαγορεύεται (απομεινάρι από το παρελθόν βάσει του Ν. 1337/83. Για την τότε εποχή όμως ήταν πρωτοποριακός νόμος. Σήμερα μπορεί να ελεγχθεί η απρόσκοπτη πρόσβαση στην ακτή, με τα ψηφιακά εργαλεία που διαθέτουμε. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις για ειδικές καλλιέργειες, ξενοδοχεία κλπ, αλλά υποθέτω ότι η περίπτωσή σου δεν τις αφορά)

Για τις ερωτήσεις περί ρέματος και αποστάσεων από αυτό, καλύτερα να δημοσιεύσεις στο αντίστοιχο θέμα εδώ

 

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

χρειάζομαι τη βοήθεια σας σχετικά με άδεια μικρής κλίμακας που χρειάζεται να εκδόσω..

Αρχικά έχω βρει την άδεια οικοδομής και έχω τη βεβαίωση του Ν. 4495/17 που εκδόθηκε το Δεκέμβρη του 2020, οτι είναι στις εξαιρέσεις ως κτήριο προ του 1955. Αρχές του Φεβρουαρίου 2021 έγινε αγοραπωλισία και ο πελάτης μου θέλει  να ανακαινίσει την κατοικία....

Ομως στην άδεια έχω κατοικία .. και στο συμβόλαιο αγοράς έχω κατοικία.. στην αυτοψία έχω ανενεργό από 5ετίας φροντιστήριο με τζαμαρία όλη η όψη

1. από τη στιγμή που δε βρίσκω από τότε μέχρι σήμερα κάποια άδεια με αλλαγή χρήσης 

2.  αφού ο πελέτης το αγόρασε για κατοικία και θέλει να αλλάξει τις όψεις να τις επαναφέρει στην αρχική μορφή της άδειας.. και άρα να διαμορφώσει το χώρο πάλι σε κατοικία ως τον αγόρασε..

Τι άδεια βγάζω??

Τροποποίηση όψεων χωρίς αλλαγή χρήσης? Χρειάζομαι συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες και τώρα που θέλω να επαναφέρω τις όψεις στην αρχική άδεια ή μπορώ να τους αποφύγω?? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πρόκειται για κτίσμα προϋφιστάμενο του 1955, αλλά η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης έγινε αργότερα. Επομένως η βεβαίωση που χρησιμοποιήθηκε για το συμβόλαιο δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Η άποψή μου είναι να εξηγήσεις στον πελάτη την διαμορφωμένη κατάσταση και να επικοινωνήσεις με τον μηχανικό της βεβαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.