Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Από Εγκύκλιο 8/15.06.2010 --> παρ. 17 : "Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί να υποβάλει την αίτηση και ένας εκ των συνιδιοκτητών χωρίς όμως να επιμερίζεται το ποσό ..."

 

Επίσης στην ίδια εγκύκλιο παρ. 4, λέει ότι μπορεί να τακτοποιηθούν φωταγωγοί.

 

Αν ήμουν στη θέση σου θα τους έλεγα να τα τακτοποιήσουν ακόμα και τώρα.

 

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι απαιτείται συναίνεση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

brasco, σ΄ευχαριστώ

τα λόγια σου με ανακούφισαν κάπως

η αλήθεια είναι πάντως πως μέχρι να πάρουμε διευκρινήσεις, εγκυκλίους ερμηνευτικές κλπ θα μας φάει το άγχος.

το τεε και το υπεκα τηρεί σιγήν ιχθύος .... 27 ο μήνας σήμερα, μεσημέριασε, πότε περιμένουν να δώσουν οδηγίες ?????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι απαιτείται συναίνεση

 

Ετσι είναι για τον 3843.

Φυσικά ο 4014 ΔΕΝ θέλει συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.teeait.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=442%3A-27-09-2011&catid=50%3A2010-07-16-17-07-12&Itemid=170

 

Στο παραπάνω λινκ αναφέρεται από το τεε το εξής :

 

Επίσης πληροφορούμε ότι δεν υπάρχει καθορισμένη αμοιβή για την σύνταξη της εν λόγω βεβαίωσης και το ύψος αυτής εναπόκειται στην εκτίμηση του κάθε συναδέλφου.

 

Προσωπικό μου σχόλιο: Eυγε συνάδελφοι!!!:-x:x

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα έπρεπε να περιμέναμε κάτι διαφορετικό. Καθορισμένη αμοιβή δεν υπήρχε ούτε καν για τα τοπογραφικά συμβολαίων επί τόσα χρόνια. Είναι δυνατό να καθοριζόταν τώρα και με την "απελευθέρωση" μάλιστα του επαγγέλματος; Μήπως μπερδεύτηκες με τον μη καθορισμό αμοιβής (ακόμα) για τις τακτοποιήσεις των αυθαιρέτων; Η συζήτηση περί της αμοιβής για το συγκεκριμένο θέμα της βεβαίωσης, έχει μόνο φιλολογικό χαρακτήρα. Απλά προσπαθήσαμε να καταλήξουμε στο κατά πόσο είναι αποδεκτό να υπολείπεται της αμοιβής παράστασης του δικηγόρου για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Καθορισμένη αμοιβή δεν υπήρχε ούτε καν για τα τοπογραφικά συμβολαίων επί τόσα χρόνια.

Ξέρετε πόσα και πόσα τοπογραφικά έχουν επισυναπτεί σε συμβόλαια τα οποία είτε:

Έχουν υπογραφεί από συνταξιούχους

Έχουν υπογραφεί χωρίς ο μηχανικός να δει καν το οικόπεδο, απλώς σβήνει την παλιά σφραγίδα και αλλάζει και ημερομηνία.

Έχουν συνταχθεί κρύβοντας αυθαίρετα κτίσματα

Έχουν αλλοιωθεί όρια και διαστάσεις προκειμένου το αγροτεμάχιο να μετατραπεί σε οικόπεδο

κλπ

 

Γιατί?

Μα και συγκεκριμένη αμοιβή να καθοριζόταν τι θα άλλαζε?

Θα βγαίναν "εξυπνάκηδες" και θα αναγγέλλανε εκπτώσεις πάνω στην προκαθορισμένη αμοιβή.

 

Η πιάτσα και η αγορά είναι αυτοί που καθορίζουν τις τιμές προϊόντων και υπηρεσιών.

Απλά η πιάτσα τόσα χρόνια την ήθελε την παρανομία. Ο μηχανικός ήταν αυτός που πολλές φορές διευκόλυνε την τέλεση του αδικήματος, χωρίς κέρδος αλλά και χωρίς τύψεις.

Ακόμα και το κράτος διευκόλυνε την παρανομία, αφού θα εισέπραττε άμεσα φόρους μεταβίβασης και μακροπρόθεσμα πρόστιμα τακτοποίησης.

 

Τότε ποιο το νόημα που είχε την δεκαετία του 60 και 70

η κατάτμηση εκτάσεων σε μη άρτια αγροτεμάχια και στην συνέχεια η πώλησή τους? Πολεοδόμηση ιδιωτική γινόταν σε εκτός σχεδίου περιοχές με τις ευλογίες του κράτους. Ή μήπως είχαν στο μυαλό τους ότι θα ερχόταν το 83 ο Τρίτσης με τον 1337/83 και θα έβαζε "τάξη"?

 

Πάντως η "βεβαίωση", αν είναι να δουλέψει χωρίς έλεγχο και ταυτοποίηση μηχανικού από ΤΕΕ,

θα κάνει κάποιους πολύ πλούσιους...

Link to comment
Share on other sites

http://www.teeait.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=442%3A-27-09-2011&catid=50%3A2010-07-16-17-07-12&Itemid=170

 

Στο παραπάνω λινκ αναφέρεται από το τεε το εξής :

 

Επίσης πληροφορούμε ότι δεν υπάρχει καθορισμένη αμοιβή για την σύνταξη της εν λόγω βεβαίωσης και το ύψος αυτής εναπόκειται στην εκτίμηση του κάθε συναδέλφου.

 

Προσωπικό μου σχόλιο: Eυγε συνάδελφοι!!!:-x:x

 

Εμένα περισσότερο με ανησύχησε το παρακάτω

Κατά συνέπεια μέχρι την πιθανή έκδοσή της το περιεχόμενο της βεβαίωσης επιβάλλεται να είναι αντιγραφή της διατύπωσης της ως άνω διάταξης ( § 4 άρθρο 23).

Σοβαροί άνθρωποι εκεί στο Αγρίνιο..... :-x

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο μίλησα για τη βεβαίωση με εκλεγμένο εκπρόσωπο μας στο ΤΕΕ. Μου είπε ότι θα βγει εγκύκλιος άμεσα (σήμερα - αύριο) στο site του ΤΕΕ ή του ΥΠΕΚΑ και θα διυκρινίζει τον τύπο της βεβαίωσης. Επίσης μου είπε ότι η αμοιβή θα συνδέεται με την αντικειμενική αξία του ακινήτου. Αυτά μου είπε αυτά γράφω και ελπίζω να βγουν αληθινά.

Εγώ θα περιμένω πάντως και δε θα υπογράψω αυτό που μου πρότεινε μια συμβολαιογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι συνάδελφοι υπογράφουν τώρα βεβαιώσεις χωρίς να γνωρίζουν τι υπογράφουν για να μη χάσουν δουλειά θα δώσουν τα επόμενα χρόνια τεράστια ποσότητα δουλειάς στους επομένους στα δικαστήρια που θα έχουν από αγοραστές που θα δηλώνουν ότι αγόρασαν με βάση παραπλανητική ή σκόπιμα λαθεμένη βεβαίωση μηχανικού.

 

οπότε οπως σωστά λες...

είδωμεν....

 

Εκει ειναι το θεμα, να γνωριζουμε τι υπογραφουμε για να μη βρουμε το μπελα μας...

Ξερω περιπτωση μηχανικου που εδωσε τη σφραγιδα του σε εργολαβο να σφραγιζει αυτος τις βεβαιωσεις για τα διαμερισματα (προφανως με αυθαιρεσιες) που εκανε ο εργολαβος με το μηχανικο μελετητη και επιβλεποντα, χωρις ουδεμια αμοιβη κιολας...!!!

 

Παντως, σε προσφατη επικοινωνια μου με το συμβολαιογραφο που θα συνταξει συμβολαιο αγοραπωλησιας αυριο και θελει βεβαιωση μου, αφου μου ζητησε πιστη αντιγραφη του ΦΕΚ και τον ενημερωσα για το τι μου ζηταει πραγματικα να πιστοποιηω το ΦΕΚ, τι σημαινει πολεοδομικο σχεδιο κλπ, τελικως αποδεχθηκε το κειμενο που συνεταξα (3σελιδη βεβαιωση με φωτογραφιες κλπ), βεβαιωνοντας μονο μη υπερβασεις δομησης/καλυψης/υψους...

 

Παρολα ταυτα, μου ειπε πως χτες ηρθε μηχανικος, ειπε οτι ελεγξε διαμερισμα και βρεθηκε ΟΚ και υπεγραψε τη βεβαιωση που αυτος του εδωσε να υπογραψει (με ολο το κειμενακι του ΦΕΚ)...

 

Αυτο ειναι που λεμε να προσεχουμε που βαζουμε την υπογραφη μας και κατι αλλο...:P

 

Εμένα περισσότερο με ανησύχησε το παρακάτω
Κατά συνέπεια μέχρι την πιθανή έκδοσή της το περιεχόμενο της βεβαίωσης επιβάλλεται να είναι αντιγραφή της διατύπωσης της ως άνω διάταξης ( § 4 άρθρο 23).

Σοβαροί άνθρωποι εκεί στο Αγρίνιο..... :-x

 

Δηλαδη ανθρωποι του τεχνικου επιμελητηρίου αιτωλοακαρνανιας μας υπαγορευουν οτι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να δηλωνουμε κατι που δεν μπορουμε να βεβαιωσουμε?

Η μας λενε απ εξω απ εξω να μη δηλωνουμε τιποτα?

 

Λες και αμα βεβαιωσεις αυτα που πραγματικα θα μπορεις και ειναι αληθη, ειναι ανακριβης η δηλωση σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.