Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

οταν παω με την νομιμη θα πρεπει να κανω και συμφωνητικο? γιατι συμφωνητικα μονο για οταν ειναι ακτω απο νομιμες κανω

Link to comment
Share on other sites

Θέλει αμοιβή τοπογραφικού εξαρτημένου από ΕΓΣΑ όταν ήδη υπάρχει;

Λογικά όχι, αλλά με αυτούς όλα να τα περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!!Επειδη το χετε τρεξει πολυ...ρωταω...Για τακτοποιηση ημιυπαιθριων με αδεια το 2010...(υπαγεται καταρχην στον 4014)τα δικαιολογητικα ειναι:

Ο,τι ισχυε με πριν στον 3843 και επιπλεον:

1)Φυλλο καταγραφης αυθαιρετης κατασκευης

2)Τεχνικη εκθεση(οπτικος ελεγχος τρωτοτητας)

3)Εντυπο υπολογισμου ειδικου προστίμου

 

Η υποβολη γινεται και ηλεκρονικα??Πρεπει να καταθεσω και φεμ??Και επισης εκανα μου φαινεται πατατα...και ζητησα 250 δεδομενου οτι δεν ηξερα ημερομηνια αδειας.Αν μπορει καποιος να μου πει ποια η ελαχιστη αμοιβη...και αν μου θελω και τιποτα αλλο απο χαρτια για τον πληρη φακελλο.Ευχαριστω παρα παρα πολυ.Καλημερα!!!

 

Α!!!Και το παραβολο ??500 ευρω ο,τι και να ναι??Ακομα και σε 5μ2 ημιυπαιθριο??

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Νόμιμη αμοιβή για κάτω των 10ετών 1570ευρώ+ΦΠΑ+ΦΕΜ+ΤΣΜΕΔΕ . Παράβολο 500ευρώ για ως 100τμ κύρια κατοικία ή ως 50τμ άλλη κατοικία .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η ερώτηση έχει μεγάλη σημασία και επειδή δεν απαντήθηκε τολμώ να την ξανακάνω:

 

Έχει οριστεί νόμιμη αμοιβή 1570 ευρώ για την αυτοψία και την διαδικασία. Εκεί όπου χρειάζεται τοπογραφικό θα απαιτείται και εκεί κάποια νόμιμη αμοιβή. Έτσι δεν είναι? Όσον αφορά την αποτύπωση (που χρειάζεται σε κάθε περίπτωση), υπάρχει και για αυτή νόμιμη αμοιβή?? Αν υπάρχει, τότε φαντάζομαι ότι η τιμή αναφοράς δεν θα είναι τα 1570 αλλά περισσότερα λόγω και της αποτύπωσης. Σωστά?

 

Και θεωρώ πως αν απαιτείται και νόμιμη αμοιβή αποτύπωσης, η οποία θα γίνεται έτσι και αλλιώς, ξεχνάμε τα 1570 και μιλάμε για παραπάνω χρήματα λίγα ή πολλά ανάλογα με την περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες , για αποτυπώσεις και τοπογραφικό όπου απαιτούνται (σίγουρα για εκτός σχεδίου χωρίς άδεια) προσθέτεις και αμοιβή για αυτά .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα αυτή αλλά άκρη δεν βγήκε. Στα εντός σχεδίου που επίσης απαιτείται αποτύπωση (πχ αυθαίρετη αποθήκη δίπλα σε κατοικία ή κλείσιμο χώρου στο δώμα) τι κάνουμε? Πρέπει να δηλώσουμε και την αποτύπωση ως εργασία στο ηλεκτρονικό σύστημα ακόμα και αν δεν σκοπεύουμε να τη χρεώσουμε στον πελάτη?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είχαμε καταλήξει κάπου, αλλά δε θυμάμαι.

 

Προσωπικά το αντιλαμβάνομαι ως εξής:

Έχουμε 1570€ νόμιμη από την τακτοποίηση και εάν θέλει και αποτύπωση έχουμε επιπλέον της αποτύπωσης. Δλδ... 130 τμ αποτύπωση έχουν αμοιβή 550€. Άρα έχουμε:

1570+550=2120€ νόμιμη αμοιβή.

 

ΔΕΝ πηγαίνει (γνώμη μου) 1570 + 1162 = 2732€ , διότι τις "εργασίες" τις κάνει ένας μηχανικός.

 

Εάν τώρα έχουμε και τοπογραφικό, το οποίο το έχει κάνει άλλος, τότε ο άλλος συνάδερφος "μιλάει" με τον πελάτη (συμφωνητικό δικό του για το τοπογραφικό και νόμιμη αμοιβή τοπογραφικού) και εμείς δεν αναφέρουμε τίποτα.

 

Σχόλια???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.