Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Ευχαριστώ! Σχετικά με την περίπτωση της καταβολής της αμοιβής στην τράπεζα αυτή πρέπει να αποδοθεί εφάπαξ και μαζί με την εισφορά υπέρ ΤΕΕ;Δεν υπάρχει πρόβλεψη να κατατεθεί σε κάποιες δόσεις;

 

Αν η αμοιβή σου είναι κάτω από 1.500 ευρώ (με το ΦΠΑ) ΔΕΝ χρειάζεται να κατατεθεί σε καμία τράπεζα.

Τα παίρνεις στο χέρι, δίνεις ΑΠΥ.

Αν θέλεις όλα μαζί, αν θέλεις σε δόσεις.

Κατάθεση της αμοιβής χρειάζεται μόνο αν είναι πάνω από 1.500 ευρώ (με το ΦΠΑ) και η υποχρέωση αυτή δεν έχει καμία σχέση με το ΤΕΕ ή το ΥΠΕΚΑ, αλλά με το υπουργείο οικονομικών (η κατάθεση μπορεί να γίνει σε οποιονδήποτε λογαριασμό του μηχανικού κι όχι κατ' ανάγκην στον όψεως της εθνικής τράπεζας).

Στην τράπεζα καταθέτεις μόνο τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο χαρτί δείχνεις στον πελάτη την νόμιμη και άλλο χαρτί το ιδιωτικό συμφωνητικό. Για να μην έχεις μπλέξιμο με εφορία αν και δεν έχει καμια δουλειά ούτε ξέρει ο εφοριακός περι ελαχίστων εδώ καλά καλά εμείς και μπερδευόμαστε ακόμα.

 

Εξάλλου η πινακοποιημένη κατάθεση στο ΓΓΠΣ δεν γράφει πουθενά νόμιμη αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Αν η αμοιβή σου είναι κάτω από 1.500 ευρώ (με το ΦΠΑ) ΔΕΝ χρειάζεται να κατατεθεί σε καμία τράπεζα.

Τα παίρνεις στο χέρι, δίνεις ΑΠΥ.

Αν θέλεις όλα μαζί, αν θέλεις σε δόσεις.

Κατάθεση της αμοιβής χρειάζεται μόνο αν είναι πάνω από 1.500 ευρώ (με το ΦΠΑ) και η υποχρέωση αυτή δεν έχει καμία σχέση με το ΤΕΕ ή το ΥΠΕΚΑ, αλλά με το υπουργείο οικονομικών (η κατάθεση μπορεί να γίνει σε οποιονδήποτε λογαριασμό του μηχανικού κι όχι κατ' ανάγκην στον όψεως της εθνικής τράπεζας).

Στην τράπεζα καταθέτεις μόνο τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ.

 

Και ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και ΦΕΜ; Μετά από αυτά που έχουμε πάρει στο χέρι;

Link to comment
Share on other sites

Και ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και ΦΕΜ; Μετά από αυτά που έχουμε πάρει στο χέρι;

 

ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ επί της νόμιμης. ΦΕΜ προφανώς επί αυτών που πήρες στο χέρι και έκοψες ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ επί της νόμιμης. ΦΕΜ προφανώς επί αυτών που πήρες στο χέρι και έκοψες ΑΠΥ.

 

Ναι... Εννοώ πας στην τράπεζα... Οπότε γιατί να μην γίνει η κατάθεση; Θα κάνεις λιγότερο τρέξιμο ή μήπως αν δεν τα βάλεις στην τράπεζα δεν θα σε ελέγξουν;

Link to comment
Share on other sites

panos ''Εξάλλου η πινακοποιημένη κατάθεση στο ΓΓΠΣ δεν γράφει πουθενά νόμιμη αμοιβή.''

 

Συναδελφε επειδη με μπερδεψες τι εννοεις με αυτη την φραση σου...?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν η αμοιβή σου είναι κάτω από 1.500 ευρώ (με το ΦΠΑ) ΔΕΝ χρειάζεται να κατατεθεί σε καμία τράπεζα.

Τα παίρνεις στο χέρι, δίνεις ΑΠΥ.

Αν θέλεις όλα μαζί, αν θέλεις σε δόσεις.

Κατάθεση της αμοιβής χρειάζεται μόνο αν είναι πάνω από 1.500 ευρώ (με το ΦΠΑ) και η υποχρέωση αυτή δεν έχει καμία σχέση με το ΤΕΕ ή το ΥΠΕΚΑ, αλλά με το υπουργείο οικονομικών (η κατάθεση μπορεί να γίνει σε οποιονδήποτε λογαριασμό του μηχανικού κι όχι κατ' ανάγκην στον όψεως της εθνικής τράπεζας).

Στην τράπεζα καταθέτεις μόνο τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ.

Η διευθύντρια της ΕΤΕ μου είπε ότι και για αμοιβές μικρότερες των 1500(μαζί με ΦΠΑ) θέλει κατάθεση........!!!!!!!!Επίσης μου ανέφερε ότι δεν της έχει γνωστοποιηθεί η ΠΟΛ1027/2011.....Τεσπα.......

Η δικιά μου περίπτωση αφορά αμοιβή >1500(μαζί με ΦΠΑ). Ο πελάτης μου δεν δύναται να πληρώσει εφάπαξ όλο το ποσό. Μπορεί σε 3-4 δόσεις.Πως θα κάνω την @%#$#$κατάθεση για να πληρώσω και το ΤΕΕ;Υπάρχει τρόπος; Η τελευταία λύση που σκέφτομαι είναι να εκδόσω πληρωμή όταν αποπληρώσει την αμοιβή μου και μετά να ψάχνω χρήματα για να κάνω την κατάθεση.......

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

δεν είσαι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα...

να πω κάτι...χωρίς να το υιοθετώ...αλλα΄ενδεχομένως να βοηθαγε

οι οδοντίατροι νομιζω έχουν μηχάνημα που δέχετε κάρτα πιστωτική.

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Η διευθύντρια της ΕΤΕ μου είπε ότι και για αμοιβές μικρότερες των 1500(μαζί με ΦΠΑ) θέλει κατάθεση........!!!!!!!!Επίσης μου ανέφερε ότι δεν της έχει γνωστοποιηθεί η ΠΟΛ1027/2011.....Τεσπα.......

Η δικιά μου περίπτωση αφορά αμοιβή >1500(μαζί με ΦΠΑ). Ο πελάτης μου δεν δύναται να πληρώσει εφάπαξ όλο το ποσό. Μπορεί σε 3-4 δόσεις.Πως θα κάνω την @%#$#$κατάθεση για να πληρώσω και το ΤΕΕ;Υπάρχει τρόπος; Η τελευταία λύση που σκέφτομαι είναι να εκδόσω πληρωμή όταν αποπληρώσει την αμοιβή μου και μετά να ψάχνω χρήματα για να κάνω την κατάθεση.......

 

Δεν μπορεί η αμοιβή να κατατεθεί σε δόσεις στην ΕΤΕ.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να "εισπράξεις" σε δόσεις από τον πελάτη σου. Με την αποπληρωμή του συνολικού ποσού της αμοιβής (όταν γίνει), τότε να κάνεις την κατάθεση στην τράπεζα. Προσοχή, σε οποιαδήποτε τράπεζα κι όχι αναγκαστικά στον όψεως της ΕΤΕ. Ενδιάμεσα αν θέλεις ή στο τότε, μπορείς να πληρώσεις κρατήσεις - εισφορές. Σημειωτέον, θα έχεις βγάλει την αμοιβή - εντολή πληρωμής από το σύστημα του ΤΕΕ, θα έχεις τον ΑΑ έργου που σου χρειάζεται κι όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία τότε, εκδίδεις ΑΠΥ (μπορείς αν θέλεις να έχεις εκδώσει και ενδιάμεσες), πληρώνεις ΦΕΜ και ΦΠΑ.

Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι... Εννοώ πας στην τράπεζα... Οπότε γιατί να μην γίνει η κατάθεση; Θα κάνεις λιγότερο τρέξιμο ή μήπως αν δεν τα βάλεις στην τράπεζα δεν θα σε ελέγξουν;

Πλέον μπορείς να πληρώσεις μόνο τις κρατήσεις. χωρίς κατάθεση της αμοιβής. Αν θες να κάνεις και κατάθεση κάντην αλλά θα διαπιστώσεις ότι αυτό δεν βολεύει στις περιπτώσεις που παίρνεις ένα ποσό προκαταβολή, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα παίρνεις και το υπόλοιπο και στο μεταξύ έχεις ξοδέψει ή αποταμιεύσει μέρος της προκαταβολής. Έτσι αναγκάζεσαι για να καταθέσεις όλο το ποσό να πρέπει να τραβήξεις λεφτά από τον λογαριασμό σου και καπάκι να τα καταθέσεις πάλι στον εαυτό σου.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.