Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο με ψευδή άδεια


Recommended Posts

εκανα στην αρχή ένα γενικό έλεγχο στην αδεια και έτσι το εντόπισα.. και μου μπήκανε ιδέες... αλλά προφανώς δε με αφορά!

 

Και μόλις εντόπισα ότι έχει πρόβλημα στη δόμηση της άδειας, όπου ψευδώς υπολογίζει την επιτρεπόμενη δόμηση 333,68 (με λαθος αποτέλεσμα στον υπολογισμό του γινομένου Ε οικοπ*2,1). Ενώ κανονικά το γινόμενο αυτό βγαίνει 332,68. Ο λόγος που έγινε αυτό ειναι ότι η πραγματοποιουμενη δόμηση είναι 330! αρα υπερβαίνει την κανονική επιτρεπόμενη στην αδεια!

να το αγνοήσω και αυτό? γιατί έτσι κι αλλιώς θα του τακτοποιήσω το δώμα 30τ.μ αρα έτσι κι αλλιώς έχει υπερβαση δόμησης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι...

 

Και το 330 (πραγματοποιούμενη) είναι < από 332,68 (επιτρεπόμενη) ή < 333,68

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε μια δική μου περίπτωση όπου η άδεια είχε εκδοθεί με ψευδή επιφάνεια οικοπέδου - προκειμένου να πιάσουν την κατά παρέκκλιση αρτιότητα - μου υπέγραψαν υπεύθυνη δήλωση οι ιδιοκτήτες ότι δεν θέλουν να κάνουν χρήση της αδείας για τον υπολογισμό του προστίμου έτσι ώστε να μην δηλώσουμε στον 4014 την ύπαρξη αδείας γιατί θα είχαμε τους μεγαλύτερους συντελεστές και το πρόστιμο έβγαινε υπέρογκο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι λιγο ρισκο να δηλωθει οτι δεν λαμβανεται υποψη η οικοδομική άδεια ενώ υπάρχει. Ίσως εναλλακτικά να δηλώσουν ότι στο ακίνητο δεν υφίσταται καμία οικοδομική άδεια, ώστε να γλυτώσουν τουλάχιστον τους μέγιστους συντελεστές υπολογισμού προστίμου, όπως θα υπολογίζονταν σε περίπτωση ψευδούς άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια δική μου περίπτωση όπου η άδεια είχε εκδοθεί με ψευδή επιφάνεια οικοπέδου - προκειμένου να πιάσουν την κατά παρέκκλιση αρτιότητα - μου υπέγραψαν υπεύθυνη δήλωση οι ιδιοκτήτες ότι δεν θέλουν να κάνουν χρήση της αδείας για τον υπολογισμό του προστίμου έτσι ώστε να μην δηλώσουμε στον 4014 την ύπαρξη αδείας γιατί θα είχαμε τους μεγαλύτερους συντελεστές και το πρόστιμο έβγαινε υπέρογκο.

Νομιζω ειναι λιγο ρισκο να δηλωθει οτι δεν λαμβανεται υποψη η οικοδομική άδεια ενώ υπάρχει. Ίσως εναλλακτικά να δηλώσουν ότι στο ακίνητο δεν υφίσταται καμία οικοδομική άδεια, ώστε να γλυτώσουν τουλάχιστον τους μέγιστους συντελεστές υπολογισμού προστίμου, όπως θα υπολογίζονταν σε περίπτωση ψευδούς άδειας.

 

Βρε πολύ ρίσκο είναι, όχι λίγο!!! Δεν νομίζω να έχω δει πουθενά στον νόμο να λέει ότι έχουμε δικαίωμα επιλογής χρησιμοποίησης ή όχι της ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ο.α. Στη θέση σου θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ .... και τελικά δεν θα το έκανα!!!

Link to comment
Share on other sites

κτίσμα εκτός σχεδίου με Ο.Α. του 1990 δείχνει ψευδές τοπογραφικό (752 τ.μ. στην παρέλιση με πρόσωπο σε δημοτική οδό) ενώ στην πραγματικότητα είναι 663 τ.μ. για τακτοποίηση αυθαίρετου Β.Χ. αυτή η διαφορά του εμβαδού δηλώνεται σαν λοιπή παράβαση (500 ευρώ)?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι λιγο ρισκο να δηλωθει οτι δεν λαμβανεται υποψη η οικοδομική άδεια ενώ υπάρχει. Ίσως εναλλακτικά να δηλώσουν ότι στο ακίνητο δεν υφίσταται καμία οικοδομική άδεια, ώστε να γλυτώσουν τουλάχιστον τους μέγιστους συντελεστές υπολογισμού προστίμου, όπως θα υπολογίζονταν σε περίπτωση ψευδούς άδειας.

 

Κάνεις λάθος εδώ. Η ύπαρξη της οικ. άδειας μειώνει το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις τους μέγιστους συντελεστές βγαίνει αναλογικά πολύ μεγαλύτερο από το αν δεν είχε Ο.Α.. Προσοχή όμως γιατί η άδεια φαίνεται συνήθως σε συμβόλαια και λοιπά οπότε είναι αδύνατο να δηλώσεις οτι δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.