Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αριθμός κτηματολογίου & ΠΕΑ


qwert

Recommended Posts

Ξέρεις Πάνο τι μου τη δίνει;

 

Θυμήθηκα πριν 1,5 χρόνο που μας δώσαν την άδεια στα γρήγορα και βιαστικά για να τρέξει το εξοικονομώ και ενώ περιμέναμε οδηγίες για το τι πρέπει να κάνουμε, ένα helpdesk, μια βοήθεια ουσιαστική, το μόνο που μας ανακοινώθηκε ρητά και ξεκάθαρα ήταν οι ποινές!!

 

Ρε δε πάτε να........ που θέλετε και ενεργειακές καταναλώσεις τριετίας για τα στατιστικά σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε δε πάτε να........ που θέλετε και ενεργειακές καταναλώσεις τριετίας για τα στατιστικά σας!!!

 

Ωπα, ανοίγεις θέμα... :smile: Το κάνει κανείς αυτό?????

Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ένας πελάτης ένα νούμερο της μορφής ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ-00-00-01 , θέλω να δω αν είναι ΚΑΕΚ ή ο αριθμός πρωτοκόλλου δήλωσης.

 

ΚΑΕΚ δεν είναι πάντως (ΚΑΕΚ δεν θα είχε 00 ποτέ) εκτός αν μιλάμε για εκτεταμένο ΚΑΕΚ.Ή αριθμός ιδιοκτησίας είναι ή αριθμός πρωτοκόλλου. Σε ποιά περιοχή είναι;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα άλλα 2 δεν έχουν παύλες "-" ή καθέτους "/"...

Πάντως, μου δώσανε ΚΑΕΚ με χχχχχχ..../00/02. Λες να είναι μούφα? Περιμένω και το χαρτί για σιγουριά προσεχώς.....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

πελατης δεν εχει δηλωσει στο κτηματολογιο το διαμερισμα του,ενω εχει γινει αναρτηση απο το 1996.Πως μπορω να προχωρησω;εχει καεκ αυτο;(Διαμέρισμα πολυκατοικίας 45 διαμερισματων στου Ζωγραφου)...Απευθυνθηκε σε δικηγορο για να το φτιαξει,αλλα εγω θελω να προχωρησω το ΠΕΑ.

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα άλλα 2 δεν έχουν παύλες "-" ή καθέτους "/"...

Πάντως, μου δώσανε ΚΑΕΚ με χχχχχχ..../00/02. Λες να είναι μούφα? Περιμένω και το χαρτί για σιγουριά προσεχώς.....

 

Γράψε λάθος φίλε. Έχουν αλλάξει τα πράγματα και τα έχουν κάνει σκατά ακόμα και με τους ΚΑΕΚ... Αν έχεις 12 ψηφία πριν την 1η κάθετο τελικά είναι ΚΑΕΚ. Τα μετά την κάθετο είναι το επιπλέον τμήμα του "εκτεταμένου ΚΑΕΚ" που τον εμφανίζουν πάντα πλέον από όσο κατάλαβα και μπορεί τελικά να είναι 00 αν πρόκειται για γεωτεμάχιο. Στην περίπτωσή σου αν καταλαβαίνω καλά μάλλον υπάρχει 2ο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

διάβασα όλα τα παραπάνω... αλλά δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη.

Είμαι σε περιοχή όπου δεν έχω ΚΑΕΚ αλλά αρ. πρωτ. δήλωσης και κωδ. ιδιοκτησίας.

το διαμέρισμα για το οποίο γίνεται το ΠΕΑ είναι 52 τ.μ. ισόγειο - από συμβόλαια έχω μόνο αποδοχή κληρονομιάς, και ο ιδιοκτήτης - κληρονόμος ούτε που ξέρει αν έχει ή όχι γίνει δήλωση για το ισόγειο.

Από το διαμέρισμα του 3ου ορόφου μου έδωσαν το δικό τους αρ. δήλωσης και κωδ.ιδιοκτησίας.

Ωστόσο εγώ δεν ξέρω εάν:

1. δηλώνω ΝΑΙ ή ΟΧΙ στο κουτάκι "έγινε δήλωση στο κτηματολόγιο" αφού ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει τι έχει γίνει ?

2. αν δηλώσω ΝΑΙ και βάλω τον αρ.δήλωσης και κωδ.ιδιοκτησίας του 3ου ορόφου, ναι μεν από τα πρώτα ψηφία κάνουν τον γεωγραφικό εντοπισμό του οικοπέδου, αλλά το "ναι" για την οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου μπορεί να είναι και λάθος, σίγουρα ο κωδ. ιδιοκτησίας είναι λάθος αφού αναφέρεται σε άλλη οριζόντια ιδιοκτησία.

3. μου κάνει εξουσιόδοτηση και τρέχω στον ΟΚΧΕ για να δω αν έχει ή όχι δήλωση και ποιους αριθμούς έχει (δυο μέρες τρέξιμο για να τσεκαρω ένα κουτάκι που δεν έχει και τόση σημασία)?

 

ευχαριστώ θερμά ! ... και δροσερά... μιας και σφίξαν οι ζέστες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αν ο αγοραστής (αγόρασε το ακίνητο περυσι και τώρα το νοικιάζει) δεν βρίσκει τούς αριθμούς (κωδικό ιδιοκτησίας και αρ.προτοκ.δήλωσης), αλλά υπάρχει το αντίγραφο τού πωλητή για το ίδιο ακίνητο όταν το 2007 το είχε δηλώσει αυτός κάνει ή πρεπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιηθεί του ιδιοκτήτη¨είναι φάουλ¨?

Link to comment
Share on other sites

katr

προφανως μιλας για ακινητο που ειναι υπο ενταξη στο κτηματολογιο...

και ο αρχικος ιδιοκτητης το εχει δηλωσει..το ετος 2007 .....και το πουλησε...

Αυτο που εχει να κανει ο νεος ιδιοκτητης ειναι να υποβαλλει νεα δηλωση μαζι με αντιγραφο του συμβολαιου του

και το πιστοποιητικο μεταγραφης, εχοντας σαν "βαση" την αρχικη δηλωση του πωλητή του...

Εξοδα 35 ΕΥΡΩ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτάς και κτηματολόγιο ή buildingcert μήπως περνάει με του παλιού ιδιοκτήτη γιατί το κυριότερο είναι ο χρόνος που μπορεί να πάρει αυτή η διαδικασία.

 

Καλή απορία και μας ενδιαφέρει. Πες μας τι έκανες τελικά αν βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.