Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δηλαδη εχω οικοπεδο 200μ2.

Ίσχυε το πανταχοθεν.

Κυρια χρηση κατοικια.

200 Χ 0,7 =140μ2

επειδη μποορω να φτασω μεχρι καλυψη 120μ2.... θα εχω καλυψη 60% (120/200=0,6). Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Μάλλον σωστό είναι αλλά δες τα παρακάτω...

Οικόπεδο 150μ². Κάλυψη 150χ0,60=90μ². Μέγιστη κάλυψη 150χ0,7=105μ²

Οικόπεδο 170μ². Κάλυψη 170χ0,60=102μ². Μέγιστη κάλυψη 170χ0,7=119μ²

Οικόπεδο 180μ². Κάλυψη 180χ0,60=108μ². Μέγιστη κάλυψη 120μ²

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Έτσι το ερμηνεύω.

Αλλιώς αν έχει κάποιος οικόπεδο 120μ², θα μπορούσε να καλύψει όλο το οικόπεδο. Αλλά θεωρώ πως μπορεί να καλύψει μόνο 84,00μ²

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω μια απορία , αφού για εκτός σχεδίου εξαιρείται η παραγραφος 8 του άρθρου 17 του ΝΟΚ που περιλαμβάνει κα την παράγραφο Αζ για τους ανοικτους χώρους στάθμευσης , τότε γιατί στην παραγραφο αυτήν αναγράφει για ανοικτους χώρους στάθμευσης ή υπόσκαφος σε οικόπεδα ή γήπεδα κλπ Γιατί αναφέρει για γήπεδα αφου δεν εφαρμόζεται η παραγραφος αυτή σε εκτος σχεδίου και μας μπερδεύει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα ,παρακαλώ ας με βοηθήσει οποιος συναδελφος γνωρίζει:

α)οταν υπόγειος όροφος παρκιγκ κατοικίας εκτείνεται πέρα από το περίγραμμα της κάτοψης του ισογείου αλλά ο χώρος πάνω απο αυτόν δεν φυτεύεται , τότε το τμήμα αυτό του υπογείου προσμετράται στην κάλυψη ή δεν επιτρέπεται να κατασκευαστεί καν?

β) Μπορεί να δημιουργηθεί εξώστης εντός του δ , ο οποίος να έχει πλάτος >1/4δ και να προσμετρηθεί στην κάλυψη ωστε να μην θεωρείται οτι βρίσκεται εντός του υποχρεωτικά ακάλυπτου χώρου?

 

Συγκεκριμένα όπως φαίνεται στη κάτοψη που επισυνάπτω σε ισόγεια κατοικία με υπόγειο για την οποία έχω πάρει ήδη εγκριση δόμησης έχω τα εξης προβλήματα: Οι Η.Χ.1 και Η.Χ.2 δεν έχουν μήκος ανοιγματος τουλ. 35% του περιγράμματος ανοιχτό (πράγμα που δεν εντοπίστηκε στον έλεγχο στη πολεοδομία).Τι μπορώ να κάνω προκειμένου να αλλάξω κατά το λιγότερο δυνατό τη μελετη??Θα με βόλευε να αναθεωρήσω την έγκριση δόμησης ως εξης: α) Τα τμήματα ΗΧ1 και ΗΧ2 που έχω ήδη μετρήσει στην κάλυψη να τα μετατρέψω σε εξωστες (χωρις τοιχο προς το οριο) οπότε δεν θα είναι εξωστες εντος του υποχρεωτικά ακαλύπτου αλλά εντος κάλυψης

β) Επίσης το τμήμα πάνω από το υπόγειο το οποίο θα εκτείνεται πια πέρα από το περίγραμμα της κάλυψης του ισογείου δεν χρειάζεται να φυτευτεί

εφοσον το αντίστοιχο τμήμα του υπογείου θα έχει προσμετρηθεί στη κάλυψη

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

α) όταν δε φυτεύεται (40 εκ.) δεν ανήκει στα υπόγεια του άρθρου 11, παρ. 6 --> μετράει στο ΣΔ (11,παρ.5) + δεν επιτρέπεται στον ακάλυπτο (17,παρ. 6β).

β) το δ ανήκει στον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο και οι εξώστες επιτρέπονται εκεί μόνο μέχρι δ/4 (16,παρ.3).

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Μάλλον σωστό είναι αλλά δες τα παρακάτω...

Οικόπεδο 150μ². Κάλυψη 150χ0,60=90μ². Μέγιστη κάλυψη 150χ0,7=105μ²

Οικόπεδο 170μ². Κάλυψη 170χ0,60=102μ². Μέγιστη κάλυψη 170χ0,7=119μ²

Οικόπεδο 180μ². Κάλυψη 180χ0,60=108μ². Μέγιστη κάλυψη 120μ²

Τελικα ειχες δικιο.

Ο νομος λεει οτι μπορει μεχρι 120 μ2 για χαμηλα αλλα να μην ξεπερασει το 70%.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.Θα ήθελα να θέσω δυο ερωτήματα σχετικά με τις εστίες(barbeque).α) Aν επιτρέπονται πλέον στον ακάλυπτο χώρο και σε ποια θέση .δλδ σε επαφή με το όριο του οικοπέδου ή σε απόσταση από αυτό β) Για την κατασκευή αυτή χρειάζεται κανονική άδεια ή αναθεώρηση άδειας που βρίσκεται σε ισχύ ή ενημέρωση φακέλου.?Πρόκειται για οικοδομή στην οποία η  άδεια οικοδομής είχε εκδοθεί πριν την εφαρμογή του Ν.4030/2011 και  άρχισε να κατασκευάζεται μετά την 1/3/2012. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.