Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

ΠΕΑ σε διαμέρισμα με θέρμανση από θερμοσυσσωρευτές.

 

Τους βάζω στην κατηγορία: Τοπικές ηλεκτρικές μονάδες (καλοριφέρ, θερμοπομποί ή άλλο).

Δίκτυο διανομής: Ισχύς=0.0, Βαθμός απόδοσης=1.0

Τερματικές μονάδες: Βαθμός απόδοσης=1.0

Σωστά?

 

Αν είναι σωστά, τότε πως διαφοροποιούνται από απλούς θερμοπομπούς ή καλοριφέρ. Νομίζω ότι ο θερμοσυσσωρευτής είναι καλύτερο μέσο από τα άλλα, δηλαδή λειτουργεί με νυχτερινό τιμολόγιο και προσφέρει στον ιδιοκτήτη πραγματικά μικρότερο κόστος λειτουργίας.

 

Η μήπως δεν διαφοροποιούνται στον ΚΕΝΑΚ?

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλότερο κόστος λειτουργείας ναι, αλλά το ΠΕΑ είναι προτωγενής κατανάλωση, οπότε δεν εξετάζει νυχτερινό ή ημερίσιο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει κάποια λάθη, ή τουλάχιστον κάποια θα τα έβαζα εγώ διαφορετικά.

Στην ισχύ δικτύου θα αθροίσεις τις επιμέρους ισχείς των θερμ/των, δηλαδή αν έχεις 3 των 5 kW θα βάλεις 15. Βέβαια έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποείται μόνο ο β.α. για τον υπολογισμό.

 

Ο β.α. των τερματικών δεν είναι 1. Κάνεις χρήση του τύπου στην σελ. 107 όπου

 

frad = 1 (ύψος < 4μ), fin = 0,97, fhydr = 1.

 

Ο παράγοντας nem είναι αναλόγως την θέση του θερμ/τη 0,91 ή 0,94.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ισχύ δικτύου θα αθροίσεις τις επιμέρους ισχείς των θερμ/των, δηλαδή αν έχεις 3 των 5 kW θα βάλεις 15. Βέβαια έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποείται μόνο ο β.α. για τον υπολογισμό.

 

Η ισχύς του δικτύου διανομής σύμφωνα με το Help του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ πρέπει να μένει κενή αλλά να συμπληρώνεται μόνο ο βαθμός απόδοσης.

 

Το σκεπτικό μου είναι ότι εφόσον ο θερμοσυσσωρευτής τραβάει ισχύ για χρόνο π.χ. (t) αλλά αποδίδει θερμότητα για χρόνο π.χ. (2t), θα μπορούσε το μηνιαίο ποσοστό κάλυψης να είναι 0.5.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση οτι μάλλον το λογισμικό του ΚΕΝΑΚ, έχει υπολογίσει αυτό που γράφεις και υπολογίζει απο μόνο του τον τρόπο λειτουργίας των θερμοσσυσωρευτών... αλλα και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

 

Ας απαντήσει κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει πολύ καλύτερα απο μένα τα pc

Link to comment
Share on other sites

Στη θέρμανση ο μηνιαίος βαθμός απόδοσης πρέπει συνολικά να είναι 1. Αφού έχεις μόνο θερμοσ/τές τότε γι αυτό το σύστημα θα πρέπει να είναι 1.

 

Δεν έχει να κάνει με το πως λειτουργούν αυτοί. Το πρόγραμμα θεωρεί ότι οι απώλειες (που έχουν υπολογιστεί από τις εξ. συνθήκες του τόπου, τα δομικά στοιχεία κλπ) καλύπτονται από το συγκεκριμένο σύστημα που δηλώθηκε. Το πως λειτουργεί το σύστημα αυτό ή το πως το λειτουργεί ο χρήστης είναι αδιάφορο για το πρόγραμμα.

 

Για το πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (ουσιαστικά) μόνο βαθμοί απόδοσης υπάρχουν για τα συστήματα. Στη ΔΚ-1 αναλύεται περαιτέρω.

Edited by hkamp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι σίγουρος πως κάπου θα έχει ξαναερωτηθεί, αλλά θα το ρωτήσω και πάλι γιατί δεν ξέρω που να ψάξω.

 

Εξετάζω ένα κατάστημα το οποίο έχε προκύψει από συνένωση δύο παλαιότερων. Έχει γίνει ένα ενιαίο και θα νοικιαστεί σαν ένα φυσικά.

Τα αρχικά καταστήματα είναι από άδειες του 49 και του 57 αντίστοιχα. Στην χρονολογία κατασκευής που ζητείται λαμβάνουμε υπόψη το τελευταίο; Ή πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα έχει αναφερθεί, αλλά έχω πραγματικά θολώσει τώρα

 

έχω πολυκατοικία, με boiler 3πλής 

πάω να υπολογίσω τη θερμική ισχύ του λέβητα για το ΖΝΧ

 

έχουμε λοιπόν:

 

2pr747p.png

 

έχω 32 Υ/Δ, ήτοι 876,16 m3/έτος ή αλλιώς 2400 lt/day 

 

παίρνοντας ένα μέσο ΔΤ περί τους 30 βαθμούς, έχω 

Qd = 2.400 * 4,18 * 1 * 30 / 3600 = 87,8 kWh / day ή αλλιώς 3.66 kW

 

Pn = Qd/5 = 0.8 kW για μια πολυκατοικία με 15 διαμερίσματα

 

δηλαδή τόσο αυξάνω το Pgen του λέβητα μου ;;;

αυτό είναι εντελώς παράλογο

Link to comment
Share on other sites

παίρνοντας ένα μέσο ΔΤ περί τους 30 βαθμούς, έχω 

Qd = 2.400 * 4,18 * 1 * 30 / 3600 = 87,8 kWh / day ή αλλιώς 3.66 kW

 

Pn = Qd/5 = 0.8 kW για μια πολυκατοικία με 15 διαμερίσματα

 

δηλαδή τόσο αυξάνω το Pgen του λέβητα μου ;;;

αυτό είναι εντελώς παράλογο

 

1) Αυτό το "3.66 kW"  δεν ξέρω πως το έβγαλες.

 

2) Το σωστό είναι: Pn = Qd/5 = 87,8 kWh/5 h=>  Pn =17,56kW

 

3) σύμφωνα με τα νούμερα που παραθέτεις το Qd=83.6Kwh και όχι 87,8KWh

 

4) και μόνο από τις "διαστάσεις" που έβγαλες για το Pn καταλαβαίνεις ότι είναι λάθος. Από την μια μεριά της ισότητας έχεις KW ενώ από την άλλη KW/h

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.